Pamiętajmy o relaksie przed samym wydarzeniem. Warto się odprężyć,  a więc wziąć kąpiel, wybrać na spokojnie odpowiedni strój. Nie można również zapomnieć, że właściwe nastawienie to podstawa podczas przygotowywania każdej imprezy. Dlatego więc im szybciej będziemy mieli z głowy bardziej pracochłonne i czasochłonne potrawy – tym lepiej. Wtedy bowiem na sam koniec zostaną nam same drobne przekąski, którymi zajmiemy się z czystą przyjemnością.
Bardzo nowoczesną opcją jest impreza bez nakryć, ale wtedy trzeba zatroszczyć się o właściwe menu. Oznacza to jedno – zamiast olbrzymich porcji wykładamy potrawy, które można skonsumować szybko i bezproblemowo. Najlepiej wcześniej podzielić potrawy na porcje, które nie będą sprawiać problemu gościom podczas konsumpcji. Warto pamiętać o tym, że nie musimy nadskakiwać naszym gościom, oni doskonale wiedzą, czego potrzebują. Ważne, by wprowadzić atmosferę luzu i nieskrępowania. Można w widocznym miejscu zostawić składniki do samodzielnego przygotowania popularnego drinka. Możemy być pewni, że goście doskonale poradzą sobie w roli barmanów.

Alkohol jest nieodłącznym niemal elementem każdej udanej imprezy. To zawsze sprzyja dobremu nastrojowi i rozluźnieniu rozmów. Jeśli nie mamy czasu na zrobienie zakupów, zawsze możemy zdecydować się na wygodną opcję, czyli na wina z dostawą do domu. Nie możemy jednak zapominać o abstynentach, a więc w naszym barku powinny znaleźć się również różne soki, czy też gazowane napoje. Musimy również pamiętać o wystarczającej liczbie talerzy, szklanek oraz kieliszków. To bardzo wygodne w sytuacji gdy do skosztowania jest wiele potraw. Nie mieszają się wówczas smaki i wszyscy goście są zadowoleni, a o to przecież nam przede wszystkim chodzi. Jeśli nie mamy ochoty na przygotowywanie wszystkim potraw samodzielnie, zawsze możemy liczyć na bogatą ofertę firm cateringowych. Wtedy nie musimy obawiać się ani o czas, ani o jakość potraw