Przekłuwanie uszu pistoletem – na czym polega?

Przekłuwanie uszu pistoletem jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym. Do jego wykonania używa się urządzenia, które dosłownie wstrzela w płatek ucha jednorazowe, antyalergiczne kolczyki. Czasem nazywa się je kolczykami leczniczymi, bo ich zadaniem jest ułatwienie procesu gojenia się dziurek. Wykonane są z materiałów dobrze tolerowanych przez nasz organizm, na przykład stali chirurgicznej czy tytanu. 

Przez przekłuciem płatki uszu zostają zdezynfekowane. Z kolei pistolet powinien być nie tylko zdezynfekowany, ale także wysterylizowany. Elementy pistoletu, które mają styczność ze skórą muszą być jednorazowe. Osoba wykonująca zabieg zawsze ma na sobie jednorazowe rękawiczki. Miejsca przekłucia mogą być zaznaczane przy użyciu antybakteryjnego pisaka. Wstrzelenie kolczyków wykonywane jest pod kątem prostym.

Przekłuwanie uszu pistoletem – czy jest bezpieczne? 

Przekłuwanie uszu pistoletem ma wielu przeciwników. Głównym zarzutem wobec tej metody jest fakt, że przy wystrzeliwaniu kolczyków tkanka ucha zostaje raptownie i z wielka siłą rozerwana. Tak gwałtowne naruszenie ciała sprawia, że rana znacznie trudniej i dłużej się goi. Co więcej – zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji, a potem wrastania kolczyka. Po zabiegu ucho często puchnie i długo jest zaczerwienione. Dodatkowo warto zaznaczyć, że jeden niewłaściwy ruch spowoduje nieprawidłowe wstrzelenie kolczyka, co uniemożliwi zagojenie się rany. Wszystkie te niebezpieczeństwa sprawiają, że chociaż przekłuwanie uszu pistoletem wydaje się być bardzo proste, tak naprawdę jest ryzykownym zabiegiem i powinno być wykonywane tylko w pełni profesjonalnych i sprawdzonych salonach kosmetycznych. Cena przekłucia uszu pistoletem waha się w granicach od 60 do 140 zł, w zależności od stosowanego urządzenia. 

Przekłuwanie uszu igłą 

Przekłuwanie uszu igłą jest uznawane za metodę znacznie bezpieczniejszą niż przekłuwanie pistoletem. W tym przypadku tkanka nie jest rozrywana, dzięki czemu uchu goi się łatwiej i szybciej. Z kolei sama igła może być łatwo zdezynfekowana i wysterylizowana, czego nie można być pewnym w przypadku używania pistoletu. Wiele osób poddaje bowiem w wątpliwość zapewnienia, jakoby wielokrotne stosowanie tego samego urządzenia do przekłuwania uszu było w pełni higieniczne. 

W tym wypadku przekłucie uszu również musi być wykonane po zdezynfekowaniu ucha. Osoba wykonująca zabieg musi mieć założone rękawiczki oraz być w pełni skoncentrowana. Ucho trzeba przebić dokładnie pod kątem prostym. Po zabiegu w powstałą dziurkę wkładany jest leczniczy kolczyk, taki jak w przypadku poprzedniej metody. Na koniec warto wspomnieć, że przekłuwanie ucha igłą posiada kilka minusów: bolesność, dłuższy czas trwania zabiegu oraz możliwość pojawienia się krwi. Cena przekłucia uszu igłą wynosi zwykle od 80 do 150 zł.

Jak dbać o ucho po zabiegu przekłuwania? 

Kolczyki, które zakładamy zaraz po przekłuciu ucha, powinny spełniać kilka warunków. Po pierwsze ważne, aby były wykonane z nieuczulającego materiału, na przykład stali chirurgicznej, tytanu lub srebra. Ponieważ należy nosić je przez co najmniej 4-6 tygodni, warto zwrócić uwagę, aby miały wygodne zapięcia oraz niewyczuwalny sztyft. Po trzecie pierwsze kolczyki muszą być trochę grubsze niż zwykłe modele. Dzięki temu “rozepchną” dziurkę, co ułatwi włożenie kolejnej pary. Po czwarte – najlepiej jeśli będą też idealnie gładkie, bo to utrudni ich wrośnięcie w tkankę. Ostatnią kwestią jest ich wielkość: jeśli wybierzemy zbyt ciężkie i duże, nasze uszy szybko dadzą nam to odczuć. 

Oprócz wyboru odpowiednich kolczyków niezwykle istotna jest kwestia higieny. Najlepiej jeśli do czasu całkowitego wygojenia nie będziemy ich wcale dotykać. Jeśli już musimy to zrobić, należy wcześniej umyć dłonie. Ponadto dwa razy dziennie powinnyśmy delikatnie przemywać miejsce wokół przekłucia (także od spodu) wodą utlenioną, solą fizjologiczną lub specjalnym płynem do dezynfekcji ran. 

Przez co najmniej dwa tygodnie po przekłuwaniu uszu zaleca się unikanie miejsc takich jak basen, sauna czy solarium. Najlepiej nie kąpać się w wannie, ale brać prysznic. Podczas używanie szamponu warto zachować ostrożność i zadbać, aby produkt zbyt długo nie zostawał na naszych uszach. Podobna zasada obowiązuje w przypadku kosmetyków takich jak mydło czy lakier do włosów. 

Aby zapobiec wrastaniu, pomiędzy skórą a kolczykiem, powinna zostać minimalna przerwa, która zapewni dopływ powietrza. Dodatkowo warto co jakiś czas obrócić sztyft wokół osi (oczywiście po wcześniejszym umyciu dłoni). 

Nawet jeśli przekłuwanie uszu zostało przeprowadzone poprawnie, a my przestrzegamy wszystkich zasad higieny, nasze uszy mogą przez kilkanaście godzin być lekko opuchnięte, zaczerwienione i obolałe. Jeśli ten stan utrzyma się jednak przez dłużej niż dwa dni, powinnyśmy skonsultować się z lekarzem. 

Przekłuwanie uszu – przeciwwskazania 

Przekłuwanie uszu to prosty, ale inwazyjny zabieg, podczas którego naruszana jest tkanka. Z tego powodu nie każdy powinien się na niego decydować. W grupie przeciwwskazań znajdują się: zmiany chorobowe na uszach, cukrzyca, zapalenie wątroby, epilepsja, choroby serca i zaburzenia krzepliwości krwi. Z oczywistych względów nie poleca się go także osobom uczulonym na metale. 

Przekłucie uszu – cena  

Cena przekłucia uszu jest uzależniona od metody, na która się zdecydujemy. Tańszy jest zabieg przy użyciu pistoletu. Można go wykonać już za ok. 70 zł. Ceny przekłucia uszu przy użyciu igły zaczynają się od 100 zł.