Protest uczniowski

Zgodnie z luzowaniem obostrzeń, dzieci wracają do szkół. Od 4 maja w trybie stacjonarnym naukę będą kontynuować uczniowie klas 1-3, od 15 maja rozpocznie się nauka hybrydowa w klasach 4-8 oraz w szkołach ponadpodstawowych, zaś 29 maja do szkół wracają już wszyscy uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Decyzja o powrocie dzieci do szkół miała być dobrą wiadomością dla wszystkich. Okazuje się jednak, że jedni się cieszą, a inni protestują i domagają się powrotu do szkół dopiero od września 2021. O co chodzi?

Protest uczniowski: petycja

Uczniowie wystosowali petycję do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz ministra Przemysława Czarnka, w której wyrażają chęć powrotu do szkół, ale dopiero od następnego roku szkolnego, czyli we wrześniu. Uczniowie sprzeciwiają się powrotowi do szkoły na ostatni miesiąc, argumentując, że będzie to dla nich zbyt duży stres. Poniżej cała treść petycji, która powstała w ramach protestu uczniowskiego:

Chcemy powrotu do szkół od następnego roku szkolnego!
Powrót do nauki w szkole na ostatnie niecałe dwa miesiące jest niepotrzebny i tylko zdezorientuje uczniów klas 7 oraz 8, którzy w tym czasie prowadzą intensywną naukę do egzaminu ósmoklasisty. Sprzeciwiamy się powrotowi w tym roku szkolnym do nauki stacjonarnej i chcielibyśmy by nasz głos, głos wszystkich uczniów został i tym razem usłyszany oraz by została podjęta odpowiednia decyzja, o jaką prosimy. Nie mamy czasu, by znów wrócić do nauki stacjonarnej, ponieważ uczniowie chcą się skupić na nauce do egzaminu ósmoklasisty, a nie przejmowaniem się o liczbie zgonów i zachorowań w danym dniu. Dodatkowo uczniowie są zestresowani sprawdzaniem zeszytów, notatek lub że po powrocie będą musieli od nowa pisać sprawdziany w niepokoju i stresie. Petycja dotyczy również uczniów klas ponadpodstawowych.
Musimy działać szybko, ponieważ decyzja o ewentualnym powrocie w następnym tygodniu!

Petycję na dzień dzisiejszy podpisało już ponad 560 tys. osób i z minuty na minutę podpisów jest coraz więcej. Jeśli chcesz podpisać petycję, KLIKNIJ TUTAJ.

Uczniowie protestują, a minister Czarnek odpowiada: "Take it easy"

"Cieszymy się bardzo z powrotu dzieci i młodzieży do nauki stacjonarnej" - mówił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji i zapowiadał wsparcie dzieciom, które wracają do szkół. Minister odniósł się do pytania o petycję i protest uczniowski mówiąc:

Take it easy. Stres to jest rzecz, która towarzyszy człowiekowi w życiu, ale nie należy tego stresu generalnie wyolbrzymiać. Wszyscy mamy swoje obowiązki w życiu codziennym i wracamy do tych obowiązków również w szkole. Nie bójmy się obowiązków. Obowiązek to nie stres.

Minister zaapelował, żeby w pierwszych dniach skupić się na odbudowaniu więzi społecznych między uczniami i nauczycielami oraz dodał:

Każdy dzień nauki stacjonarnej jest na wagę złota i jest dużo lepszy niż kilka dni nauki zdalnej, dlatego cieszę się, że wracamy. A dyskusja na ten temat, żeby zostawić ten rok szkolny i wrócić dopiero we wrześniu, uważam że jest całkowicie bezzasadna.

Zapraszamy do udostępniania i podpisania naszej petycji. Link do petycji https://secure.avaaz.org/community_petitions/pl/ministerstwo_edukacji_i_nauki_przemyslaw_czarnek_powrot_do_szkol_od_wrzesnia_2021/

Opublikowany przez Protest Uczniowski Wtorek, 27 kwietnia 2021