Prezydent Tanzanii nazwała zawodniczki z drużyny futbolowej „płaskimi deskami”. Piłkarki ostro zareagowały

Kontrowersyjne słowa prezydent Tanzanii, Samii Suluhu Hassan, padły na imprezie państwowej, w nadmorskim mieście Dar-es-Salaam.

„To przykre, że dla niektórych kobiet - sportowców nie ma nadziei na szczęśliwe życie małżeńskie. Wyjście za mąż jest dla nich jak niedoścignione marzenie. Gdyby któryś z mężczyzn wybrał jedną z nich i chciał przedstawić rodzicom jako kandydatkę na żonę, byliby na pewno zaskoczeni i zastanawiali się nad jej płcią”, powiedziała prezydent.

Nagranie wideo z przemówieniem Hassan, które zostało wygłoszone w języku suahili, szybko obiegło sieć i wywołało wielkie oburzenie. 

Prezydent Tanzanii nazwała zawodniczki „płaskimi deskami”. "Upokorzenie dla wszystkich kobiet"

Co ciekawe, 61-letnia Samii Suluhu Hassan jest pierwszą kobietą-prezydentem kraju, która zyskała sympatię obietnicą liberalnej postawy. Została zaprzysiężona po śmierci poprzednika, Johna Magufuliego, w marcu tego roku.

„Komentarz prezydent na temat piłkarek jest upokorzeniem dla wszystkich kobiet”, powiedziała była posłanka, Catherine Ruge, szefowa opozycyjnej partii Chadema.

Swoje zdanie wyraziła też jedna z zawodniczek, która podeszła do kontrowersyjnej wypowiedzi najwyższego zwierzchnika kraju, z dystansem.

„Jesteśmy piękne, niczego nam nie brakuje do tego, by w przyszłości zostać kiedyś żonami i matkami. Wygląd nie gra dla nas pierwszoplanowej roli. Gra, w którą gramy, wymaga od nas dużo siły i wielu ciężkich treningów, aby osiągnąć nasze cele – to się dla nas liczy najbardziej.”

Maria Sarungi Tsehai, aktywistka i założycielka ruchu #ChangeTanzania, określiła uwagi prezydenta Hassan jako „wstyd” i „całkowicie niedopuszczalne ze strony głowy państwa”.

„To bardzo niefortunna uwaga, biorąc pod uwagę fakt, że wybór jej (Hassan) na pierwszą prezydent-kobietę w Afryce uważany był za przełom i miał stanowić wzór tego, że kobieta też może być przywódcą kraju. […] Kierowanie się stereotypami wobec kobiet, które również łamią przyjętą społecznie konwencję, w sporcie takim jak piłka nożna, zdominowanym przez mężczyzn, jest bardzo niefortunne”, dodała.

 

Zobacz także: