Gwiazdy to historia polskiego piłkarza, Jana Banasia, urodzonego w Berlinie, syna Ślązaczki i niemieckiego oficera (także wybitnego piłkarza), Paula Helmiga. Film w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, twórcy Różyczki i Skazanego na bluesa, luźno nawiązuje do życia i kariery sportowej Banasia, opowiada jego życiowe losy, pokazuje porażki i piłkarskie sukcesy, ale nie brakuje też w nim wydarzeń i postaci całkowicie fikcyjnych.

Kim jest Jan Banaś?

Banaś grał w Polonii Bytom, Górniku Zabrze i polskiej reprezentacji pod wodzą Kazimierza Górskiego. Był fenomenalnym piłkarzem, jego grę porównywano do wyczynów największych sportowców z Brazylii, to dzięki niemu Polska odnosiła spektakularne sukcesy piłkarskie w latach 70.

Kto pojawił się na premierze filmu Gwiazdy?

9 maja w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu Gwiazdy, w wydarzeniu wzięli udział aktorzy, m.in.: Mateusz Kościukiewicz (Banaś), Sebastian Fabijański (Ginter), Karolina Szymczak (Marlena, miłość Banasia), Magdalena Cielecka (matka Banasia). Galę poprowadziła Grażyna Torbicka, wśród gości pojawili się także Donald Tusk i Grzegorz Schetyna. Nie mogło zabraknąć także samego Jana Banasia.

Zobacz zwiastun filmu Gwiazdy:

Film Gwiazdy wejdzie do kin w Polsce 12 maja.