Wybory 2020. Wygrał Andrzej Duda. Jaki los czeka kobiety?

W odpowiedzi na pytanie, jaki los czeka kobiety podczas kolejnej kadencji Andrzeja Dudy Kamila Ferenc z Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu odpowiedziała:

Kolejna kadencja Andrzeja Dudy, za którym stoi PiS, niestety karze nam sądzić, że prawa kobiet będą zagrożone. Obawiamy się, że nie tylko nie zostaną przeznaczone środki na ochronę kobiet doświadczających przemocy domowej czy seksualnej (a bardzo potrzebne są dziś np. szkolenia dla funkcjonariuszy policji czy schroniska dla uciekających przed przemocą), ale wręcz organy ścigania dostaną wyraźny sygnał, by tego typu sprawy jeszcze bardziej ignorować, bo "integralność rodziny jest najważniejsza". A rodzina nie będzie szczęśliwa, jeśli będzie w niej przemoc, której nikt się nie przeciwstawi. Przecież ze schwytanym sprawcą można pracować nad jego agresją - ale nie kosztem komfortu życia jego bliskich. Na pewno istnieje zagrożenie zaostrzenia prawa antyaborcyjnego (jeśli nie wprowadzenia totalnego zakazu), nie widać też działań dążących do tego, by w każdej nawet małej miejscowości był dostęp do ginekologa. Ze strony obozu rządzącego nie czuć też wyraźnego wsparcia dla samodzielnych rodziców, zwłaszcza matek, które nie mogą wyegzekwować alimentów. Tęczowe rodziny są dla rządu nie tylko niewidzialne, ale wręcz niepożądane (mimo, że są faktem). Wprowadzane przez PiS rozwiązania nie chronią kobiet przed wypadaniem z rynku pracy z powodu macierzyństwa, zwiększają też zagrożenie ubóstwem emerytalnym kobiet. Z drugiej strony kobiety, które decydują się na wychowanie dzieci w domu na pełny etat mogą poczuć się docenione. I takie docenienie się im należy. Ale powinny pamiętać, że macierzyństwo to nie jest bilet w jedną stronę i jedyne powołanie kobiety i że mogą domagać się od władzy publicznej żłobków, taniego publicznego transportu, który szybko dowiezie je do pracy, elastyczności czasu pracy, pełnej ochrony zdrowia reprodukcyjnego (od standardów opieki okołoporodowej, przez antykoncepcję aż do prawa do przerywania ciąży), a przede wszystkim szybkiego reagowania na każdy przejaw przemocy wobec nich (fizycznej, psychiczne, ekonomicznej).

Autorką komentarza jest apl. adw. Kamila Ferenc, prawniczka Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu i Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Fundacja Przeciw Kulturze Gwałtu udziela bezpłatnej pomocy osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej: kamila.ferenc@fpkg.org.pl, a Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny pomaga w dostępie do świadczeń zdrowia reprodukcyjnego: federacja@federa.org.pl.