Praca dodatkowa w domu: copywriting 

Dodatkowa praca wykonywana w domu, która jest dostępna praktycznie dla każdego. Istnieje spore zapotrzebowanie zwłaszcza na teksty służące pozycjonowaniu stron internetowych. Są to tego typu treści jak np. opisy produktów i kategorii w sklepach internetowych, artykuły sponsorowane, teksty poradnikowe czy tzw. artykuły na zaplecze SEO. 

Aby zostać copywriterem, nie musisz być mistrzem pióra. Wystarczy, że lubisz pisać i nie masz problemów z wyrażaniem myśli za pomocą słów. Konieczne jest również poznanie podstawowych zasad internetowego marketingu oraz pozycjonowania stron w wyszukiwarkach internetowych.

Copywriting to ciekawa praca dodatkowa zwłaszcza wtedy, gdy piszesz artykuły na tematy, które cię interesują. Ich przygotowywanie pozwoli ci poszerzyć dotychczasową wiedzę i zainspiruje do dalszego rozwoju. Copywriter powinien pisać w przystępnym dla czytelników stylu, dostarczając im przydatnych informacji oraz odpowiadając na stawiane pytania.  

Tego typu praca dorywcza w domu wymaga ścisłego stosowania się do wytycznych zlecającego, które przyjmują postać briefu. Znajdują się w nim zazwyczaj wymagania dotyczące długości tekstu i poszczególnych akapitów, słów kluczowych, sposobu formatowania, a także informacje odnośnie cech grupy docelowej. 

Początkujący copywriterzy mogą spróbować swoich sił na internetowych platformach. Są to serwisy, w których klienci umieszczają zlecenia dla zarejestrowanych osób. Po osiągnięciu kwoty wymaganej do wypłaty, podpisywana jest umowa o dzieło, a następnie wykonywany przelew wynagrodzenia. Można również szukać klientów na własną rękę, np. w portalach ogłoszeniowych dla freelancerów. Potencjalnymi klientami są agencje reklamowe, firmy zajmujące się pozycjonowaniem stron, sklepy internetowe czy portale tematyczne. 

Praca dodatkowa w domu: programy partnerskie 

Praca dodatkowa z domu może polegać również na werbowaniu osób, które mogłyby być zainteresowane zakupem określonych produktów lub korzystaniem z usług firm. Uczestnicy programów partnerskich otrzymują zwykle od ich organizatora materiały reklamowe, takie jak np. bannery graficzne, hasła promocyjne, gotowe treści mailowe, a także instrukcje dotyczące szczegółów tego typu pracy. Czasami są również dla nich organizowane szkolenia online o tematyce technik sprzedaży.

Uczestnik programu partnerskiego zarabia określony procent od transakcji zawartej przez osobę, której polecił dany produkt. Zwykle jest to od kilku do kilkunastu procent. Organizator może również oferować premie pieniężne za polecenie każdej osoby. 

Programy partnerskie mogą polegać np. na zachęcaniu innych osób do takich czynności jak: 

    • założenie konta w banku,

    • zakup usługi hostingowej lub domeny strony internetowej,

    • zarejestrowanie się w sklepie internetowym,

    • zakup książki w księgarni internetowej,

    • zakup zabawek w sklepie internetowym,

    • założenie lokaty,

    • skorzystanie z oferty kredytowej.

W programach partnerskich mogą zarabiać zwłaszcza te osoby, które prowadzą własną stronę internetową, blog, vlog, forum internetowe czy popularną stronę w serwisach społecznościowych. Materiały promocyjne można również polecać znajomym, zachęcając ich do danej czynności telefonicznie, mailowo czy poprzez komunikator. 

Praca dodatkowa w domu: sprzedaż rękodzieła 

Dodatkowa praca z domu może również polegać na sprzedaży w internecie własnoręcznie wykonywanego rękodzieła, np. ceramiki, biżuterii, wyrobów szydełkowych, dekoracji, zaproszeń okolicznościowych, własnoręcznych zabawek czy torebek. Jest to niezastąpiony sposób na to, aby zarabiać na własnej pasji. Możliwości znalezienia osób zainteresowanych zakupem może być wiele, np.: 

    • zamieszczenie oferty w portalach aukcyjnych lub innych serwisach z ogłoszeniami,

    • reklamowanie się w grupach lokalnych lub branżowych na Facebooku,

    • założenie własnej strony internetowej, prezentującej fotografie rękodzieła,

    • zachęcanie do zakupu za powiązanych tematycznie forach internetowych.

Praca dodatkowa w domu: korepetycje online 

Praca dorywcza z domu jest także ciekawym rozwiązaniem dla osób chcących udzielać w czasie wolnym korepetycji. Nie trzeba robić tego w sposób tradycyjny. Można zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdy, korzystając z programów do prowadzenia video konferencji – np. Skype. Pozwala to oferować swoją usługę osobom z całej Polski. Istnieje spore zapotrzebowanie zwłaszcza na prowadzone zdalnie kursy językowe. 

Aby prowadzić korepetycje online, będziesz potrzebować szybkiego i stabilnego internetu, najlepiej światłowodowego. Niezbędny będzie również dobrej jakości komputer z kamerą oraz mikrofonem. Tego typu praca dorywcza w domu wymaga warunków ciszy w pomieszczeniu. Upewnij się więc, że pozostali domownicy nie będą ci przeszkadzali podczas prowadzenia zdalnych korepetycji.  

Praca dodatkowa w domu: korekta tekstów 

Praca dodatkowa w domu to również warte uwagi rozwiązanie dla takich kobiet, które mają bzika na punkcie poprawności gramatycznej. Jeżeli w mgnieniu oka wychwytujesz wszystkie błędy, a szkolne dyktanda zawsze zaliczałaś na piątkę, to tego typu praca dorywcza w domu jest właśnie dla ciebie.

Aby zacząć pracę korektora tekstów, możesz skierować swoją ofertę do redakcji czasopism, wydawnictw książkowych, blogerów czy firm prowadzących portale internetowe. Zgłaszaj się do nich bezpośrednio lub szukaj ofert w grupach na Facebooku czy w serwisach z ogłoszeniami dla freelancerów. Tego rodzaju dodatkowa praca z domu jest wybierana zwłaszcza przez absolwentów studiów humanistycznych – filologii polskiej, dziennikarstwa, komunikacji społecznej, socjologii, psychologii, politologii czy filozofii. 

Praca dodatkowa w domu: tłumaczenia 

Praca dorywcza z domu daje także szerokie pole do popisu dla tłumaczy. Jeżeli zatem znasz biegle co najmniej jeden język obcy, wtedy zyskujesz możliwość zarabiania dodatkowych pieniędzy obok zajęcia etatowego. Możesz tłumaczyć na przykład teksty książek lub specjalistyczne treści branżowe.

Zdalnym tłumaczy poszukują również agencje reklamowe oraz właściciele firm, które chcą skierować swoją ofertę na zagraniczne rynki. Mogą wtedy np. potrzebować przetłumaczenia z polskiego na język obcy treści na stronie internetowej, ulotkach, bannerach czy wizytówkach.  

Praca dodatkowa w domu: płatne ankiety i badania tajemniczego klienta 

Praca dodatkowa w domu, której wykonanie nie wymaga posiadania jakichkolwiek specjalistycznych kwalifikacji, wykształcenia czy doświadczenia. Wystarczy odrobina chęci i cierpliwości. Płatnymi ankietami są zainteresowane firmy badawcze i marketingowe, które przeprowadzają ilościowe badania konsumenckie, np. dotyczące jakości obsługi czy satysfakcji klienta. Pozyskują więc opinie dotyczące potrzeb czy nawyków zakupowych.

Możesz jednocześnie zarejestrować się na stronach kilku paneli badawczych, dzięki czemu zarobisz więcej. W serwisach tego typu nie zarobisz wprawdzie zawrotnej kwoty, lecz nie jest to ciężka ani wymagająca praca dorywcza z domu. Aby otrzymywać więcej zaproszeń do udziału w badaniach, warto uzupełnić wszystkie dane profilowe. Ważne jest również zapoznawanie się z treścią każdego pytania, ponieważ próby zbyt szybkiego udzielania odpowiedzi mogą skutkować blokadą konta. 

Interesującym pomysłem na pracę w domu jest także uczestnictwo w telefonicznych badaniach tajemniczego klienta. Zajęcie to polega na wcieleniu się w rolę osoby zainteresowanej skorzystaniem z oferty danej firmy. Należy zadawać pytania zgodne z otrzymanym wcześniej scenariuszem, a po przeprowadzonej rozmowie wypełnić ankietę oceniającą jakość obsługi.