W Gdańsku powstała pralnia dla osób w kryzysie bezdomności

Częste mycie rąk, noszenie maseczek, regularne pranie odzieży to dla nas czynności tak oczywiste, że wykonujemy je bez większej refleksji. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dla niektórych są one poza zasięgiem. Według danych na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, w Polsce jest blisko 36 tysięcy osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Czas pandemii, w połączeniu z zimą, to dla nich wyjątkowo trudny czas. Brak dachu nad głową, niska odporność i brak dostępu do podstawowych środków higieny powodują, że to jedna z grup najbardziej narażonych na zachorowanie i pozbawionych ochrony przez wirusem. Nie wystarczy zapewnić tylko miejsca do spania czy posiłki. Potrzebna jest także pomoc w wyjściu z kryzysu bezdomności i znalezieniu pracy - a w tym procesie higiena jest niezwykle ważna..

Dlatego w Gdańsku, z inicjatywy marki Persil powstała Pralnia Społecznie Odpowiedzialna – pierwsze w Polsce miejsce, w którym osoby pozbawione dachu nad głową mogą bezpłatnie wyprać ubrania, okrycia i koce. Z jej usług mogą skorzystać wszyscy potrzebujący, również podopieczni innych schronisk i noclegowni, którzy często również nie mają dostępu do podstawowych środków higieny. Czyste ubrania nie tylko pomagają lepiej odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych (np. podczas szukania pracy), ale zwiększają też ochronę przed wirusem.

Jak działa Pralnia Społecznie Odpowiedzialna?

Pralnia dzieli się na dwie strefy. Część główna, zamknięta dla ruchu zewnętrznego, służy wewnętrznym potrzebom placówek Towarzystwa Pomocy im Św. Brata Alberta działającym w Trójmieście, oferując im pranie koców, pościeli, poduszek, obrusów i innych tkanin. Druga część jest otwarta i dostępna dla wszystkich osób potrzebujących. Partnerzy akcji mają w planach również dotarcie do osób, które nie mają możliwości lub nie chcą przyjechać do pralni. Wolontariusze (streetworkerzy) będą rozdawać bony do jednej z komercyjnych pralni osobom potrzebującym, mieszkającym na co dzień na ulicy.

- Problem bezdomności istnieje cały rok, nie tylko w okresie zimowym, kiedy temat najmocniej wybrzmiewa, ponieważ często wiąże się z zagrożeniem zdrowia i życia. Ważne jest, żeby pomagać systemowo i cyklicznie. Projekt Pralni Społecznie Odpowiedzialnej jest ważny z kilku powodów: prozaiczna rzecz, jak czyste ubrania, da naszym podopiecznym nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też po prostu komfort. I godność, która jest niezwykle ważna. Pralnia stanie się też dźwignią dla kolejnych zmian - budowanie miejsca w oparciu o model ekonomii społecznej umożliwia stworzenie miejsc pracy dla osób, które na co dzień miałyby z tym problem. Co za tym idzie, takie osoby będą mogły zarobić pieniądze, ustabilizować swoją sytuację i rozwijać się – mówi Dominik Kwiatkowski, prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni.

Powstanie pralni jest efektem porozumienia pomiędzy inicjatorem, marką Persil, należącą do firmy Henkel, a dwiema organizacjami społecznymi, specjalizującymi się w opiece nad osobami w kryzysie bezdomności. Marka Persil sfinansowała wyposażenie lokalizacji w sprzęt potrzebny do prania na skalę przemysłową – pralnice, suszarki, magiel. Przekazała także partnerom pozarządowym półtorej tony środków piorących. Wystarczy ich na rok pracy pralni, część zapasu trafi także do pozostałych trójmiejskich placówek Towarzystwa i mieszkań wspomaganych. Budynek został udostępniony przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie, a na co dzień będzie nim zarządzać Fundacja Społecznie Bezpieczni. Pralnia Społecznie Odpowiedzialna mieści się w Gdańsku, przy ul. Równej 14, na terenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn. Funkcjonuje od początku grudnia, dając również zatrudnienie osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

--

Zobacz także:

Materiał powstał we współpracy z marką Persil.