Powódź w Wenecji

Powódź w Wenecji to chyba jeden z najgorszych scenariuszy katastrof, jakie mogły się wydarzyć. We wtorek wieczorem i w nocy przez Wenecję przeszła wysoka fala powodziowa. Poziom wody osiągnął nawet 187 cm wysokości. To najpoważniejsza katastrofa jaka nawiedziła Wenecję od ponad 60 lat.

Pod wodą jest 80% miasta, szkody są niewyobrażalne, straszne - mówi przewodniczący władz regionu Wenecja Euganejska Luca Zaia.

Powódź w Wenecji - zalana bazylika i plac Św. Marka

Wysoka fala i bardzo silny wiatr spowodowały, że woda wdarła się do bazyliki Św. Marka. Straty w świątyni są duże, zalane zostały wymieniane niedawno marmury w przedsionku. Pod wodą znalazła się również cała krypta. W nocy było tam 110 cm wody.

Zalany został również najsłynniejszy wenecki plac Św. Marka, po którym można się poruszać tylko łódką. 

Punta della Salute, w którym znajduje się muzeum sztuki współczesnej oraz bazylika Santa Maria della Salute zostało zalane do wysokości prawie dwóch metrów.

Sytuacja w Wenecji jest na tyle poważna, że burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro mówi wręcz o katastrofie. W środę ma zwrócić się z wnioskiem do władz regionalnych o ogłoszenie stanu kryzysowego, co ma być podstawą do wprowadzenia tam stanu klęski żywiołowej przez rząd Włoch. 

Sytuacja jest dramatyczna, a koszty będą wysokie. To wynik zmian klimatu. Prosimy rząd o pomoc – apeluje burmistrz Wenecji.

Powódź w Wenecji - dramatyczne zdjęcia

Powodzią w Wenecji żyją wszystkie media, które na bieżąco informują o sytuacji w jednym z najpopularniejszych włoskich miast. Na Facebooku, Twitterze czy Instagramie, Internauci co chwila publikują zdjęcia i filmiki z podtopionej Wenecji.

Obraz zalanej wodą Wenecji jest naprawdę katastrofalny.

Zobacz także:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Acqua alta a Venezia, marea eccezionale 187 cm #venezia #venice #acquaalta città unica al mondo

Post udostępniony przez gabriele (@gabry_google) Lis 13, 2019 o 1:27 PST