Potrawy wielkanocne: jakie potrawy przygotować na Wielkanoc

W Wielkanoc na świątecznym stole prawie w każdym domu znajdziemy tradycyjne potrawy wielkanocne. Przepisy na potrawy wielkanocne najczęściej przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a i tak najbardziej smakują nam potrawy wielkanocne przygotowane przez nasze mamy i babcie. Chociaż część z nas stara się wyszukać jakieś nowe przepisy na niektóre potrawy wielkanocne, jak na przykład jajka faszerowane, czy mazurki wielkanocne, to i tak najczęściej główne potrawy wielkanocne zgodnie z tradycją goszczą na naszych stołach.

Jakie najczęściej potrawy wielkanocne przygotowujemy na wielkanocny stół? Są to: żurek lub barszcz biały - w zależności od regionu, jaja pod różnymi postaciami, biała kiełbasa, mazurki wielkanocne, baby wielkanocne, czyli tradycyjne potrawy wielkanocne.

Pamiętajmy, że te pyszne potrawy najlepiej prezentują się na pięknie zastawionym stole, którego podstawą jest obrus.

Potrawy wielkanocne: żurek wielkanocny

Zgodnie z tradycją na polskich stołach w Wielkanoc króluje żurek albo barszcz biały. Różnica pomiędzy tymi dwoma potrawami wielkanocnymi jest taka, że żurek jest przygotowywany na zakwasie z mąki żytniej, natomiast barszcz biały przygotowuje się z mąki pszennej i dodatkowo dodaje się do niego boczek i kiełbasę. Tradycyjny żur podaje się z ziemniakami. Do obu potraw wielkanocnych można dodać jajko.

Potrawy wielkanocne: jajka

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć jajek, symbolu życia i nadziei. Poświęconymi w Wielką Sobotę jajami dzielimy się z rodziną przy wielkanocnym stole. Jest wiele przepisów na potrawy wielkanocne z jajkami. Możemy przygotować jajka w sosie tatarskim, jajka faszerowane różnymi nadzieniami, albo po prostu jeść jajka w czystej postaci z majonezem lub chrzanem.

Potrawy wielkanocne: biała kiełbasa i mięsa

Jedną z najpopularniejszych potraw wielkanocnych jest biała kiełbasa, która najczęściej jest podawana z żurem lub barszczem białym w zależności od regionu. Białą kiełbasę spożywamy już od XVII wieku, kiedyś białą kiełbasę specjalnie na Wielkanoc robiły same nasze babcie, dzisiaj najczęściej kupujemy białą kiełbasę i gotujemy ją w domu.

Popularną potrawą wielkanocną jest pasztet. Pasztet na Wielkanoc przygotowujemy z różnego rodzaju mięs: cielęciny, indyka, podgardla wieprzowego. Najczęściej pasztet podajemy z chrzanem, sosem chrzanowym lub konfiturą z borówki. 

Na wielkanocnym stole nie może również zabraknąć szynki, schabu i innych domowych pieczeni.

Potrawy wielkanocne: Mazurki

Kiedy myślimy o tym, jakie ciasta i słodkości przygotować na Wielkanoc, to pierwsza rzecz, która nam się nasuwa, to są baby i mazurki wielkanocne. I właśnie w tym temacie możemy poszaleć. Oczywiście podstawą mazurka jest kruche ciasto. Do przygotowania spodu mazurka wielkanocnego, potrzebować będziesz następujących składników: 

  • kostka masła
  • 300 g mąki
  • 100 g cukru pudru
  • 2 żółtka
  • 2 łyżki śmietany

Masło łączymy z mąką i cukrem, a następnie dodajemy żółtko i śmietanę. Całość ugniatamy tak długo, aż otrzymamy jednolitą masę. Ciasto na mazurek wielkanocny chłodzimy w lodówce przez co najmniej godzinę. Następnie, około 2/3 ciasta na mazurek wielkanocny wykładamy do formy i w kilku miejscach nakłuwamy widelcem. Z pozostałej 1/3 ciasta formujemy rant mazurka wielkanocnego. Na upieczony wierzch mazurka możemy położyć masę kajmakową, masę czekoladową lub cytrynową. Tutaj nie istnieją żadne granice i możemy zaszaleć.

Potrawy wielkanocne: ulubione dodatki na Wielkanoc

Nie wyobrażamy sobie Wielkanocy bez majonezu, chrzanu i ćwikły. Majonez i chrzan idealnie sprawdzą się jako dodatek do jajek wielkanocnych, natomiast ćwikła to wspaniały dodatek do różnego rodzaju mięs. Możemy również przygotować sos chrzanowy, mieszając majonez, chrzan i jogurt. Taki sos jest kremowy i delikatniejszy od chrzanu.

A jakie są wasze ulubione potrawy wielkanocne?