Czym jest post Daniela - dieta dr Dąbrowskiej?

Dieta dr Dąbrowskiej, znana również jako "post Daniela" (choć nie są do końca te same diety), nie należy do łatwych diet-cud. Jednak jej twórczyni twierdzi, że to najlepszy lek na problemy hormonalne i stres, będące wynikiem dzisiejszej codzienności. Ci, którzy wypróbowali tę kurację to potwierdzają i chętnie powtarzają ją co kilka miesięcy. Metoda obiecuje zminimalizować choroby autoimmunologiczne, jak Hashimoto czy łuszczyca, oraz zmniejszyć ryzyko chorób serca. Dodatkowym plusem jest zgubienie kilogramów, z którymi od dawna nie można się uporać.  Post został opracowany przez polską lekarkę Ewę Dąbrowską już ponad 20 lat temu! Ostatnio przeżywa renesans - jest najmodniejszym sposobem na młodszy wygląd pośród modelek i gwiazd.

Dieta dr Dąbrowskiej: na czym polega?

Dieta dr Dąbrowskiej ma charakter postu leczniczego, który jest stosowany jako okresowa kuracja. W trakcie diety spożywamy wyłącznie warzywa i owoce, które można jeść na surowo, gotowane i pieczone, w formie sałatek i surówek oraz zup. Z przypraw dozwolone są jedynie zioła. W trakcie kuracji pijemy też dużo wody, soków warzywno-owocowych, herbat owocowych lub ziołowych i warzywnych wywarów. Na czas trwania diety wykluczamy z codziennego jadłospisu wszystkie inne produkty, w tym również mięso, chleb, kasze, oleje, a także kawę, mocną herbatę, alkohol i papierosy. Dieta dr Dąbrowskiej może występować w różnych wariantach.

Dieta Ewy Dąbrowskiej: warianty

Najbardziej polecana przez autorkę jest wersja, która bazuje na surowych warzywach i owocach. Jeśli jednak z powodów zdrowotnych nam one nie służą (np. w przypadku bólów brzucha, wzdęć czy chorób gastrycznych), można przejść na wariant sokowy lub gotowany. Istnieją też warianty eliminacyjne diety dr Dąbrowskiej, w ramach których wykluczamy z jadłospisu niektóre grupy produktów. Jest to podyktowane różnymi uwarunkowaniami. Przykładowo, u osób z nadciśnieniem z diety powinno się wykluczyć ogórki kiszone i sól, która zwiększa ciśnienie i zatrzymuje wodę. U pacjentów zmagających się z cukrzycą, z diety wykluczamy gotowaną marchew, dynię i buraki, które mogą zwiększać poziom cukru we krwi (podobnie jak mus z jabłek czy sok z marchwi). Przygotowując się do diety Dąbrowskiej należy też wykluczyć produkty, które u danej osoby wywołują alergie.

Dieta dr Dąbrowskiej: przebieg

Dieta Dąbrowskiej odbywa się z reguły w dwóch etapach. Pierwszy to głodówka, podczas której organizm oczyszcza się. Może trwać od kilku dni do kilku tygodni - w zależności od indywidualnych potrzeb. By określić czas trwania całej kuracji najlepiej skonsultować się z lekarzem, a przed wizytą wykonać podstawowe badania krwi i moczu. Podczas głodówki dostarczamy sobie niewiele kalorii, ale oprócz nich zasilamy organizm witaminami, mikroelementami i błonnikiem. W tej fazie spalamy głównie białko i tłuszcze, a organizm naturalnie się oczyszcza. To również etap, w trakcie którego tracimy najwięcej kilogramów. Drugi etap diety dr Dąbrowskiej to wychodzenie z głodówki. Stopniowo zwiększamy kaloryczność posiłków, zaczynając od 1000 kcal i kończąc na 1500 kcal. Jest on niezbędny, by uniknąć efektu jo-jo i stopniowo przejść z etapu głodówki do regularnego, zbilansowanego odżywiania. 

Dieta Dąbrowskiej jadłospis

Co można jeść na diecie dr Dąbrowskiej? Podczas pierwszej fazy postu spożywamy głównie warzywa, które mają mało skrobi (np. marchew, buraki, pietruszkę, selera), warzywa kapustne (brokuły, kapusta, kalafior), a także cebulę, czosnek, dynię, ogórki, kabaczek, pomidory, paprykę, sałatę, natkę pietruszki i zioła. Oprócz tego można jeść też owoce, które zawierają mało cukru (np. jabłka, grejpfruty, cytryny i jagody). Na diecie dr Dąbrowskiej zaleca się też picie soków z zielonych pędów roślin (np. natki pietruszki, selera naciowego, szpinaku czy botwiny). W drugim etapie powoli wprowadzamy do diety inne warzywa (np. rośliny strączkowe), następnie nasiona i orzechy, ryby, a na końcu węglowodany (np. pieczywo czy owsiankę).

Kiedy najlepiej przeprowadzić post dr Dąbrowskiej?

Na przeprowadzenie detoksu dr Dąbrowskiej warto wybrać sobie dogodny termin - najlepiej robić go latem, wczesną jesienią lub wczesną wiosną, gdyż taki jadłospis wychładza organizm. O tych porach roku na straganach jest najwięcej składników, które królują w postnym menu. Diety dr Dąbrowskiej nie powinno się przeprowadzać pod wpływem silnego stresu, przy problemach z niedowagą, w ciąży, przy niedoczynności tarczycy lub w trakcie przyjmowania sterydów. Jej stosowanie warto najpierw skonsultować z lekarzem.

Dieta dr Dąbrowskiej przeciwwskazania

Dieta dr Dąbrowskiej przynosi niesamowite efekty. Oprócz skutecznego odchudzania, wspaniale oczyszcza organizm, pomaga obniżyć poziom cholesterolu i ma zbawienny wpływ na serce. Ale post owocowo-warzywny niektórym może zaszkodzić. Ostrożność powinny zachować osoby zmagające się z cukrzycą typu I czy nadczynnością tarczycy. Przeciwwskazaniem do stosowania diety mogą być też niektóre leki, np. hormony sterydowe. Dieta jest też niewskazana w okresie ciąży i karmienia, a także u małych dzieci i nastolatków. Nie powinno się jej stosować po transplantacjach, w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej czy w ciężkiej depresji. 

Zobacz także: