"Marry your rapist": projekt szokującej ustawy

Ustawa, która pozwoli mężczyznom oskarżonym o seks z dziewczynkami poniżej 18. roku życia uniknąć kary, w przypadku jeśli poślubią swoje ofiary, zostanie wprowadzona do parlamentu w Turcji. Kontrowersyjny projekt tzw. „Poślubić gwałciciela”, który prawodawcy planują przedstawić tureckiemu parlamentowi pod koniec stycznia, wywołał falę zrozumiałego gniewu. Krytycy twierdzą, że ustawodawstwo, które opozycyjna Partia Ludowo-Demokratyczna (HDP) wzywa rząd do osądzenia, nie tylko legitymizuje małżeństwa dzieci, ale tym samym toruje drogę do "legalnego" wykorzystywania seksualnego dzieci. Agencje ONZ ostrzegły, że ustawa stworzy krajobraz bezkarności za znęcanie się nad dziećmi i narazi ofiary na dodatkowe prześladowania i cierpienie ze strony napastników.

"Marry your rapist": Oburzenie świata

Suad Abu-Dayyeh, aktywistka, który działa na Bliskim Wschodzie w organizacji pozarządowej, której celem jest walka o prawa kobiet i dziewcząt, powiedziała, że „szokującym jest, że politycy próbują uchwalić ustawę, która zapewnia bezkarność sprawcom wykorzystywania seksualnego dzieci”.

 „Pochwalam odważną pracę działaczy na rzecz praw kobiet w Turcji, którzy przeciwstawiają się temu dyskryminującemu projektowi ustawy i ponownie odpychają represje, które starają się usunąć obecne zabezpieczenia prawne dla dziewcząt. Musimy pozostać czujni, bo podobne przepisy prawne znajdują się w księgach statutowych krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej".


Dzięki wieloletniej kampanii działaczy na rzecz praw kobiet, Egipt, Jordania, Liban, Maroko, Tunezja i Palestyna usunęły podobne luki prawne z ostatnich lat.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sepi M. (@primebysep) Gru 6, 2019 o 11:58 PST

Szokujące dane na temat małżeństw dzieci

Chociaż w Turcji legalny wiek na zgodę na małżeństwo wynosi 18 lat, w raporcie rządowym z 2018 r. dotyczącym małżeństw dzieci szacuje się, że w ostatnim dziesięcioleciu poślubiono 482 908 dziewcząt. Ogromnym problemem jest też przemoc wobec kobiet i dziewcząt, która jest powszechna w Turcji. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych prawie 40% tureckich kobiet doznało przemocy fizycznej lub seksualnej ze strony partnera. Szacuje się też, że około 409 kobiet zostało zamordowanych przez partnera lub członka rodziny w tym kraju w 2017 r. - to gwałtowny wzrost w porównaniu z wcześniejszymi latami. Nie dziwi to jednak, gdy spojrzeć na ciche przyzwolenie władz na takie sytuacje. Najbardziej jaskrawym przypadkiem potwierdzającym wrogie nastawienie władz rządzących do kobiet pokazuje przemówienie prezydenta Turcji - Recepa Tayyip Erdogana, który w 2014 roku na szczycie w Stambule, powiedział, że równość mężczyzn i kobiet jest „przeciw naturze”. „Nie można stawiać kobiet i mężczyzn na równi. To jest sprzeczne z naturą. ” Zachęcał też kobiety do posiadania co najmniej trojga dzieci i twierdził, że życie kobiety jest „niekompletne”, jeśli nie spełnia roli rodzicielki. „Kobieta, która mówi, że nie będzie matką, bo spełnia się zawodowo, w rzeczywistości zaprzecza swojej kobiecości. [...] jest niewystarczająca i niepełna” - powiedział.