Stolica województwa dolnośląskiego to tętniące życiem miasto z rozbudowaną ofertą atrakcji. Zarówno tych kulturalnych, jak i sportowych. Tutaj nawet pozornie zwyczajny spacer może okazać się fascynujący dla Twoich dzieci. Oczywiście za sprawą uroczych krasnali rozsianych po całym mieście. Chociaż zabawne figurki są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wrocławia, to lista must-see jest zdecydowanie dłuższa. Przed Wami kilka pomysłów na rodzinny weekend w „Wenecji Północy”.* 

*Moc inspiracji zawarto także w wyjątkowym przewodniku po Wrocławiu. Od praktycznych porad na temat organizacji pobytu, przez najlepsze punkty widokowe, aż po kulinarne rekomendacje. Znajdziecie tam również cennik biletów do konkretnych atrakcji oraz noclegów. Z pewnością ułatwi to zaplanowanie przyjazdu do stolicy Dolnego Śląska!

Pamiętajcie, że Wrocław obfituje w wiele darmowych aktywności. Oprócz spacerów szlakiem krasnali, możecie zdecydować się na relaks nad Odrą lub bezpłatne zwiedzanie wybranych muzeów. Więcej informacji czeka na oficjalnej stronie miasta (KLIK). 

Spacer śladem krasnali 

To atrakcja nie tylko dla wielbicielek Królewny Śnieżki. Pokusimy się wręcz o stwierdzenie, że ma potencjał na świetną rozrywkę dla fanów zdrowej rywalizacji. Kto w rodzinie wykaże się największą spostrzegawczością i sprytem? Komu uda się znaleźć największą liczbę sympatycznych rzeźb? Młodzież z pewnością ucieszy się z udziału w kreatywnej „grze miejskiej”. Wystarczy, że zawczasu przygotujecie mapy z podpowiedziami wskazującymi na miejsce ukrycia kolejnych krasnali. Gotowe mapy możecie również kupić w Centrum Informacji Turystycznej. Kolorowa broszura zdradza kilka ciekawostek na temat historii wrocławskich skrzatów i ich barwnego życia. Mała wskazówka: krasnali wypatrujcie między innymi w fontannie przed Teatrem Lalek, a także przed budynkiem Narodowego Forum Muzyki.

Dzień w muzeum

Kto w dzieciństwie fascynował się dinozaurami ręka w górę! Zresztą wcale nie trzeba chodzić do podstawówki, aby złapać bakcyla na ich punkcie. Niech poświadczą o tym widzowie kolejnych odsłon filmowego hitu z lat 90. Jeśli Twoje dzieci wyróżniają się brawurą i chciałyby wcielić się w rodzeństwo Murphy, zabierz je do Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Co prawda nie uświadczymy tam szkieletu tyranozaura, ale 15-metrowy płetwal błękitny jest równie imponujący! Jeżeli całą rodziną uwielbiacie powolne spacery po muzeach, to mamy dobrą wiadomość! Wiele instytucji możecie zwiedzić w ramach łączonych biletów. Na przykład z wejściówką Panoramy Racławickiej otrzymacie bezpłatne wejście na wystawy stałe w Muzeum Narodowym, Muzeum Etnograficznym i Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.

Ogród Japoński 

Czy mamy na pokładzie fanów anime? Japońskie kreskówki cieszą się dużą popularnością nie od dziś, dlatego ta atrakcja może okazać się nie lada gratką dla całej rzeszy małych globtroterów. Ogród Japoński we Wrocławiu to unikalne miejsce na rodzinne spacery. Park stanowi jedną z nielicznych pozostałości po Wystawie Światowej z 1913 roku. Oryginalny projekt został gruntownie odświeżony w 1996 roku z pełnym poszanowaniem japońskich tradycji. Nad pracami czuwała Ambasada Japonii oraz specjaliści przybyli do Wrocławia prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni. 

Zobacz także:

Przestrzeń zaaranżowano w zgodzie z japońską sztuką ogrodnictwa, dzięki czemu zwiedzający mogą podziwiać piękne kaskady, staw zamieszkany przez różnokolorowe karpie Koi, pawilon w stylu Sukija oraz bogato zdobiony most. Teren poprzecinany jest licznymi alejkami oświetlonymi kamiennymi latarniami.

Z każdej strony pędy puszcza bujna roślinność i misternie przystrzyżone żywopłoty. Ogród Japoński znajduje się w dogodnej lokalizacji, tuż obok słynnej Hali Stulecia, gdzie wygodnie dojedziecie aż 3 liniami tramwajowymi.

Zoo i Oceanarium 

Kolejny przystanek obowiązkowy dla małych odkrywców. Wydaje Ci się, że mieszkasz pod jednym dachem z kolejnym Davidem Attenboroughem lub Jane Goodall? Koniecznie zabierz swoją pociechę do wrocławskiego ogrodu zoologicznego. To dobre miejsce do nauki o bioróżnorodności naszej planety i fascynujących gatunkach, z którymi ją dzielimy. Dzieci mogą tu podejrzeć codzienne życie lemurów, wielbłądów czy pingwinów. Nie zabrakło też żyraf, alpak i uwielbianych kapibar. Na terenie ogrodu znajduje się również Afrykarium, czyli imponujące oceanarium otwarte w 2014 roku.

Aquapark 

I to nie byle jaki, bo jeden z największych w Polsce! To istny raj dla każdego miłośnika pływania, skakania do wody, nurkowania i... bezwstydnego ochlapywania wodą młodszego rodzeństwa. W środku znalazło się miejsce na 4 odprężające jacuzzi i aż 7 zjeżdżalni dostosowanych dla dzieci w każdym wieku. Najwyższa z nich ma 104 metra, a z jednej zjeżdża się na pontonach. Możecie również popłynąć z ciepłym prądem „leniwej rzeki”, spędzić długie godziny na zabawie w strefie dla najmłodszych lub szaleć w basenie z efektem morskich fal. To oczywiście nie koniec atrakcji, ale najlepiej odkryć je na własną rękę!

Lodowe przysmaki

Wrocław to także raj dla kubków smakowych. Temperatury na zewnątrz są już nieco wyższe, dlatego dzieci coraz częściej będą prosiły nas o wyjście na lody. A i my same chętnie zjemy nieco orzeźwiającego przysmaku. W stolicy Dolnego Śląska działa dużo lokali z rzemieślniczymi lodami. Do polecanych miejsc należą, chociażby Przełam Lody Cafe nieopodal ZOO, Hali Stulecia i zjawiskowej pergoli. Na gości czeka klimatyczny ogródek. Amatorzy niecodziennych smaków powinni odwiedzić Krasnolód.

Codziennie przed wejściem ustawia się długa kolejka oczekujących na nowe doznania.

W ostatnim czasie spróbować można było między innymi zielonej herbaty z pomarańczą, karmelizowanego mleka i... sorbetu warzywnego. Zwolennikom tradycji polecamy lodziarnię Roma działającą nieprzerwanie od 1946 roku. Innym ciekawym miejscem jest N'ice Cream Factory, gdzie desery mrożone są ciekłym azotem.

Więcej inspiracji znajdziecie na stronach visitwroclaw.eu oraz dolnyslask.travel.pl. A do 27 kwietnia możecie wziąć udział w naszym konkursie i wygrać rodzinny weekend we Wrocławiu!