Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Aranżując pokój dla dziewczynki, pod uwagę należy wziąć oczywiście wiek przyszłej jego mieszkanki oraz indywidualne upodobania, które mogą być bardzo różne. Skupić się więc trzeba przede wszystkim na potrzebach dziecka. I tak, dla niemowlęcia najważniejsza jest bliskość rodziców, przedszkolak jest ciekawy świata i uczy się poprzez zabawę ruchową, dlatego pokój dla kilkuletniej dziewczynki powinien zapewniać jej możliwie najwięcej przestrzeni do zabaw i harców. Mając córkę w wieku szkolnym, powinniśmy jej zapewnić odpowiednie miejsce do nauki i rozwijania swoich zainteresowań. Z kolei nastolatka ceni najbardziej swoją prywatność i możliwość spotkań z rówieśnikami. Poza aspektami psychologicznymi, pokój, w którym dziecko spędza wiele czasu powinien zaspokajać również potrzeby estetyczne córki.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @dekoriapl

Piękne dodatki do pokoju dziewczynki kupicie w sklepie dekoria.pl. Tylko w ten weekend w ramach Szaleństwa Zakupów czeka na was zniżka 20 proc. Rabat znajdziecie klikając w poniższy kupon:

Pokój dla dziewczynki: dodatki

Dodatki nadają każdemu wnętrzu indywidualny charakter i właśnie taka jest ich rola, niezależnie od tego, czy urządzamy pomieszczenie przeznaczone dla dorosłych, czy dziecięce królestwo. Aranżując pokój dla dziewczynki możemy wykorzystać kilka pomysłów, żeby uczynić go bardziej żeńskim, po to, żeby nasza córka czuła się w nim doskonale.

Zagłówek. Łóżko z zagłówkiem to idealne rozwiązanie – odpowiednio dopasowane do stylu pokoju może łączyć nawet bardzo nowoczesny design z komfortem tradycyjnego wezgłowia. Doskonały w pokoju dziewczynki będzie zagłówek modułowy – można dobrać go do wymaganej szerokości, ponieważ każdy pojedynczy panel tapicerowany łączy się z kolejnym dając ostatecznie odpowiednią wysokość oraz szerokość.

Zasłony, firany i roleta. Tkaniny potrafią nadać temu samemu wnętrzu zupełnie inny charakter, dlatego będąc przy tym dodatkiem dość tanim, jeśli poszuka się odpowiednich materiałów, są doskonałym sposobem na wprowadzenie do pomieszczenia danej kolorystyki czy wzornictwa. Pokój jasny, utrzymany w beżach i brązach zyskując turkusowe zasłony otrzymuje dużą dawkę energii, natomiast zaaranżowany w intensywnym różu może być optycznie „złagodzony” przez gęste, białe firanki. Z kolei proste, jasne meble o nieokreślonej stylistyce, dzięki zielonym zasłonom drukowanym w obfite piwonie o nasyconych kolorach i takim samym powłoczkom na poduszki, mogą stać się przyjemnym pokojem w stylu wiktoriańskim.

Fototapeta. Polegając na guście dziecięcym, przykleić można oczywiście fototapetę z ulubionymi bohaterami bajek, jednak taki wybór ma swoje konsekwencje – istnieje realna możliwość, że po roku będziemy musieli fototapetę zmieniać, ponieważ ulubiony piesek czy królewna nie będą już obdarzane zachwytem naszej córki. Bezpieczne, a jednocześnie ponadczasowe są fototapety z motywami roślinnymi – czy to w postaci zdjęć, czy nawiązujących do przyrodniczych formami. Psychologowie twierdzą, że człowiek podświadomie akceptuje wzornictwo mające konotacje z naturą. Dobrze czujemy się wśród naturalnych wzorów i kolorów nawiązujących do ziemi, nieba, skał, drewna i roślin. Roślinne fototapety wprowadzą w dziecięcym pokoju harmonię i sprawią, ze zarówno córka, jak i inni domownicy będą czuli się w tym pomieszczeniu wspaniale. Wybór wzorów roślinnych jest obecnie ogromny. Możemy zdecydować się na naturalne fotografie, trójwymiarowe fototapety abstrakcyjne czy akcenty będące mieszaniną roślin występujących w naturze oraz pochodzących z wyobraźni projektanta. Melancholijne lilie, wesołe słoneczniki, leśne ścieżki, górskie widoki – dziecko instynktownie wskaże najlepszy dla niego wzór.

Toaletka. Co prawda toaletkę zaliczyć należy do mebli, jednak rzadko obecnie myślimy o niej jako o elemencie wyposażenia pokoju dziewczynki. A na pewno będzie to pomysł, który zostanie wysoko oceniony przez córkę. Kilkuletnim dziewczynkom z pewnością spodobają się toaletki w stylu barokowym – z giętymi nóżkami, złotymi i srebrnymi uchwytami oraz krzesełkiem tapicerowanym pluszem. Z kolei nastolatka doceni raczej prostotę stylu minimalistycznego z prostokątnym lustrem powieszonym po prostu nad blatem mebla.

Zobacz także:

Jak pomalować pokój dla dziewczynki?

Jeśli zapytamy przyszłą kilkuletnią mieszkankę pokoju o najładniejszy kolor ścian, najczęściej usłyszymy, że najpiękniejszy jest różowy. Niezależnie od naszego zdania na ten temat, róż i fiolet to dla naszej księżniczki najbardziej pożądane barwy zarówno w przypadku ubioru, zabawek, mebli jak i koloru ścian.

Różowy pokój dla dziewczynki – a może kompromis? Z upływem czasu gust podlega zmianom i świadomi tego rodzice proponują najczęściej kompromis w postaci pomalowanej na różowo lub fioletowo jednej ściany zamiast wszystkich czterech. Pozostałe można pokryć kolorem korespondującym z różem, jednak o bardziej neutralnej barwie. Z fioletem świetnie komponuje się zieleń, żółć oraz szary, który rzadko jest jednak wybierany do dziecięcych pokojów ze względu na ascetyczny i chłodny ton. Różowy, z kolei, najbardziej lubi towarzystwo błękitu. Oczywiście zarówno róże, jak i fiolety doskonale wyglądają zestawione z bielą, jednak w przypadku tej ostatniej problematyczne staje się utrzymanie ścian w czystości, dlatego białe ściany w pokojach dziecięcych są rzadkością. Ważną kwestią związaną ze stosowaniem różnej kolorystyki powłok malarskich w obrębie tego samego pomieszczenia jest zachowanie jednakowego nasycenia barw. Jeśli użyjemy czystego, esencjonalnego różu, również błękit powinien być intensywny i soczysty. Analogicznie, w przypadku barwy pastelowej na jednej ze ścian, np. rozbielonego fioletu, lepiej zestawić go z jasnogroszkowym niż słoneczną żółcią.

Kolorystyka komponująca się z pozostałymi pomieszczeniami. Jeśli mała mieszkanka pokoju jest co prawda zwolenniczką różu, ale zadowalają ją różowe ubrania czy pościel, co więcej, młoda dama zauważa i uznaje również inne barwy, możemy zasugerować jej kolorystykę ścian, która będzie korespondować z pozostałą częścią naszego mieszkania. Jeśli kochamy szarości, biele i czernie i te właśnie kolory dominują w domu, który zamieszkujemy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ściany w pokoju córki pomalować właśnie na szaro. Pamiętajmy jedynie o ożywieniu stonowanej kolorystyki dodatkami – żółtą narzutą na łóżko, turkusowym dywanikiem czy czerwonymi poduszkami.

Barwne szaleństwo. Pokój dla dziewczynki to również doskonałe miejsce do zastosowania mieszanki intensywnych, optymistycznych barw. Większość dzieci lubi żywe, nasycone kolory i doskonale czuje się w pokoju pomalowanym na „mocno” żółto, pomarańczowo czy zielono. Co więcej, dziecięce królestwo to wnętrze, które wymaga dość częstej interwencji malarskiej, dlatego wyraziste kolory nie zdążą się znudzić ich mieszkańcom ani pozostałym domownikom.

Wdzięczne pastele. Kolory ścian utrzymać można również w pastelach. Pokój dla dziewczynki w kolorze miętowym, błękitnym, żółtym czy cukrowym różu optycznie powiększy przestrzeń i wspaniale komponuje się zwłaszcza z białymi meblami i jasną stolarką nadając pomieszczeniu romantyczny, bardzo subtelny styl.

Nowoczesny pokój dla dziewczynki

Określenie „nowoczesny” wcale nie musi oznaczać ascetycznego, surowego i laboratoryjnego stylu, w którym dominuje biel oraz aluminium. W ujęciu architektonicznym, nowoczesny to raczej właściwy współczesności, czyli uwzględniający obecne kierunki w architekturze wnętrz i trendy w odniesieniu do materiałów, z których wykonane są domowe sprzęty, pokrycia posadzek oraz ścian. Pokój dziecięcy dla dziewczynki to doskonałe miejsce dla zastosowania nowoczesnego i jednocześnie cieszącego się ponadczasową popularnością stylu skandynawskiego oraz cenionego i modnego glamour.

Pokój dla dziewczynki w stylu skandynawskim

Skandynawskie wzornictwo cieszy się dużym powodzeniem niemal na całym świecie. Swoja popularność zawdzięcza założeniom, które nie zmieniają się od dziesięcioleci - funkcjonalności, ponadczasowości oraz prostocie. Meble skandynawskie, niezależnie od swojego przeznaczenia są uniwersalne, zwyczajne i niewyszukane. Doskonale pasują zarówno do domów różnej wielkości, typowych mieszkań w blokach, jak i starych kamienic. Będąc zwolennikami stylu skandynawskiego, lecz obawiając się jednocześnie urządzić pokój dziewczynki szwedzkimi meblami, żeby nie uzyskać efektu wnętrz wystawowych, skoncentrujmy swoją uwagę na detalach. Dobrym pomysłem na zindywidualizowanie dziewczyńskiego pokoiku urządzonego meblami skandynawskimi, może być zastosowanie dodatków w stylu romantycznym – długie firanki z pastelowej organzy, tiulowe zasłony, siatka przeciw komarom zawieszona nad łóżkiem i udrapowana w pozornie przypadkową formę, koronkowe poduszki i jasny dywan nadadzą wnętrzu osobisty, intymny charakter, który z pewnością spodoba się przedstawicielkom płci żeńskiej, nie tylko tym najmłodszym. Alternatywą może być styl folklorystyczny – posiadając niezbędne umiejętności możemy zamienić prostą komodę sosnową w mebel unikatowy za pomocą techniki decoupage. Jeśli nasze zdolności plastyczne są znikome, z pewnością poradzimy sobie z umieszczeniem w antyramie gotowych łowickich wycinanek czy zaopatrzeniem łóżka w narzutę w ludowe wzory albo haftowanych poduszek w stylu rustykalnym. Możliwości jest sporo, wystarczy kilka dodatków, a nawet najbardziej standardowe wnętrze skandynawskie zyska unikalny charakter.

Piękne meble i dodatki w stylu skandynawskim do mieszkania, w tym do pokoju dziewczynki znajdziecie w sklepie anotherdesign.pl, gdzie w ten weekend (do końca 25 kwietnia) w ramach akcji Szaleństwo Zakupów czeka na was zniżka 100 zł na zakupy. Wystarczy wykorzystać ten kupon:

Pokój dla dziewczynki w stylu glamour

Estetyka glamour to styl eklektyczny, który bazuje na zestawianiu ze sobą odległych konwencji, szczególnie współczesności z barokiem. Pełen stonowanego przepychu, kontrastów kolorystycznych i fakturalnych, łączy w sobie mat z połyskiem, gładkość z przaśną szorstkością oraz luksusowe materiały z tworzywem powszechnie uważanym za kiczowate. Aranżacja pokoju dziewczynki w stylu glamour to doskonały sposób na potraktowanie z humorem plastikowych „diamentów” dużego żyrandola czy „niedźwiedzich” skór z różowej, włochatej tkaniny poliestrowej w zestawieniu z doskonałymi jakościowo, drewnianymi meblami czy pościelą z satyny albo narzutą z atłasu.