Organizacja charytatywna Women's Aid opublikowała porady dla kobiet przebywających w przymusowej izolacji z partnerami używającymi przemocy domowej. Te wytyczne mają zapewnić ofiarom bezpieczeństwo.

„Chcemy uspokoić osoby, które zmagają się z problemem przemocy domowej, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć je w tym trudnym czasie”.

Pomoc dla kobiet sugeruje, by ofiary przemocy, które zastanawiają się nad opuszczeniem domu, spakowały torby ratunkowe dla siebie i dzieci.

„Staraj się uwzględniać podstawowe rzeczy, takie jak leki, dowód tożsamości, pieniądze lub karty oraz niezbędną odzież dla ciebie i twoich dzieci”.

Women's Aid doradza też, by ofiary przemocy domowej starały się mieć pod ręką telefon komórkowy, aby w nagłych przypadkach miały możliwość poinformowania policji o trudnej sytuacji w domu. Organizacja zachęca również osoby, które zmagają się z doświadczeniem przemocy domowej, by zapoznały się z systemem informowania służb, który polega na odfiltrowywaniu przypadkowych lub fałszywych połączeń z numerem 999. System ten służy również do zapewnienia wsparcia osobom, które nie mogą, bo boją się mówić, ale potrzebują pomocy policji np. ofiarom przemocy domowej, które mogą bać się, że zostaną podsłuchane przez swojego agresywnego partnera podczas rozmowy z policją.

„Gdy ktoś zadzwoni pod numer 999, operator zapyta, jak może pomóc. Jeśli osoba dzwoniąca nie jest w stanie poinformować operatora o sytuacji, może mu to zasygnalizować wybierając dedykowany numer, by połączenie zostało przekierowane do systemu operacyjnego. Jeśli dzwoniący naciśnie 55, system to wykryje. Operator przekaże połączenie do odpowiedniego działu w tego typu nagłych wypadkach. Gdy zostaniesz przełączony, operator spróbuje się komunikować z Tobą, zadając proste pytania typu tak lub nie. Jeśli jesteś w stanie odpowiedzieć, zorganizuje potrzebną pomoc”, Women's Aid wyjaśnia.

W przypadku osób, które korzystały z infolinii lub lokalnych usług wsparcia, które zostały zawieszone z powodu pandemii, Women's Aid sugeruje skontaktowanie się z szeregiem innych poufnych usług doradczych, które są nadal uruchomione, takich jak Supportline. Organizacja charytatywna oświadczyła również, że nadal zapewnia czat na żywo dostępny online od 10:00 do 12:00 oraz forum, które jest źródłem informacji dla ofiar przemocy domowej.