Polskie gwiazdy promują wegetarianizm

12 zmysłowych kobiet na czarno-białych fotografiach, dzielących się pięknem swojego ciała w słusznej sprawie. Wegetarianki. Weganki. Kobiety inspirujące, odważne, świadome, dbające o siebie i innych, aktywistki, artystki, modelki, promotorki zdrowego i dobrego życia.  Rozebrane dla idei, a „ubrane” w VEGETARIAN CALENDAR, cykliczny projekt-wydawnictwo autorstwa Rolanda Okonia, wrocławskiego fotografa, który w tak nietypowy pomysł od 4 lat promuje ideę alternatywnego trybu życia i żywienia. Udział w sesji wzięły m.in. aktorki Agata BuzekPaulina Holtz (która jest ambasadorką tego projektu) czy Monika Dryl. Na zdjęciach zobaczymy również Kingę Gałuszkiewicz, blogerkę i dyrektor kreatywną oraz Betty Q, pierwszą polską performerkę burleski i aktywistkę ciałopozytywności. 

- Zdecydowałam się na udział w tej szczególnej sesji, ponieważ mam wrażenie, że mimo popularności wegetarianizmu i weganizmu pokutuje opinia, że to jakaś rozwydrzona, mocno wytatuowana, agresywna subkultura. A prawda jest taka, że to jest tylko (lub aż) wybór etyczno-dietetyczny. Może go dokonać zarówno prezeska wielkiej korporacji jaki i sprzedawca czy studentka. Weganizm nie ma wieku, płci czy profesji.  I dlatego myślę, że warto pokazywać tę piękną i subtelną twarz weganizmu. Aby ludzie kojarzyli ten wybór z naturą, radością, zdrowiem, przyjemnością i dobrym samopoczuciem - mówi ambasadorka projektu, Paulina Holtz. 

Vege is the new sexy - akcja społeczna promująca wegetarianizm

Hasło przewodnie projektu to VEGE IS THE NEW SEXY. Bo według autora projektu wegetarianizm czy weganizm jest nie tylko zdrowy, ale i sexy, co w tym przypadku wiąże nie tylko z atrakcyjnym ciałem co z troską o środowisko i los zwierząt, branie odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i świat. Dlatego 29 lat temu zrezygnował z jedzenia mięsa, nie chcąc wspierać finansowo przemysłowej hodowli. W swoim projekcie prowokuje nagością, ponieważ jest ona zauważalna i w naturalny sposób może skłaniać do rozmowy. Poza tym dla Okonia – fotografa (laureata wielu nagród m.in. Playboy Photoerotica, Viva Photo Award) estety i wegetarianina ta forma jest optymalna – łączy sztukę, pasję i tryb życia  – to jego osobisty  głos  w sprawie.

Fotografie w Vegetarian Calendar 2019 opowiadają historie. Z pewnością znajdą uznanie w oczach nie tylko wegan i wegetarian. Piękno uchwyconych tam kobiet jest uniwersalne. Fotografie będzie można obejrzeć podczas wystaw we Wrocławiu (1 grudnia) oraz w Warszawie (5 grudnia). 

Wernisaż: 1 grudnia, godz. 20:00
Miejsce: Recepcja – przestrzeń dla sztuki, Ruska 46C, Wrocław
Otwarte codziennie od godziny 17.00 do 00.00, wstęp wolny
Wystawa do 13.12.2018

Wernisaż: 5 grudnia, godz.19:00
Miejsce: Dzik, Belwederska 44A, Mokotów, Warszawa
Wystawa do 6 stycznia

Kalendarz w wersji limitowanej będzie można zakupić podczas wernisażu, a także na www.vegetariancalendar.com15 % dochodu ze sprzedaży wydawnictwa zasili stowarzyszenie Otwarte Klatki.

Partnerzy projektu:

roslinniejemy.pl, kobieta.pl, Natura Cold Press, Dobra Rama

Informacja o autorze:

ROLAND OKOŃ
– niedoszły architekt, z zamiłowania muzyk i fotograf, od 29 lat wegetarianin. Nagradzany na wielu konkursach, m.in. Playboy Photoerotica, Viva Photo Award. Jego zdjęcia zdobią albumy muzyczne i niezmiennie ukazują się w magazynach fotograficznych i tematycznych oraz prasie muzycznej i codziennej. Ma za sobą liczne wystawy – zarówno w Polsce, jak i za granicą.