"1983" - pierwszy polski serial Netflixa

Netflix podał oficjalny tytuł pierwszego polskiego serialu, który wyreżyseruje Agnieszka Holland i Katarzyna Adamik. Właśnie ruszyły zdjęcia do serialu "1983", w którym główne role zagrają Robert Więckiewicz i Maciej Musiał. W serialu "1983" zagrają również: Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Wojciech Kalarus, Edyta Olszówka oraz Agnieszka Żulewska.

W serialu "1983" Robert Więckiewicz wciela się w rolę skompromitowanego oficera śledczego, a Maciej Musiał pełnego ideałów studenta prawa. Właśnie ruszyły zdjęcia do serialu. Zdjęcia będą kręcone w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie oraz na Śląsku.

Niezmiernie cieszymy się, że możemy pokazać tę alternatywną wersję historii w porywającym thrillerze, i to z tak niesamowitą polską obsadą. Kontynuujemy owocną współpracę z nominowaną do Oscara Agnieszką Holland i jej wspaniałym zespołem. Jestem przekonany, że „1983” spodoba się nie tylko polskim widzom, ale i widowni Netflix na całym świecie - mówi Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych.

"1983" - o czym jest pierwszy polski serial Netflixa?

Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce. Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

Pomysłodawcą i twórcą scenariusza do serialu Netflixa "1983" jest  Joshua Long, a reżyserkami Agnieszka Holland, Katarzyna Adamik, Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska.

Nasza historia ma wiele złożonych warstw: można w niej znaleźć przygodę, kryminał i thriller szpiegowski z fascynującymi bohaterami, którzy sprawią, że widzowie nie będą chcieli oderwać wzroku od ekranu - tak jak w każdym wspaniałym serialu od Netflix. - powiedziała Agnieszka Holland