Rzeźba NAWA we Wrocławiu

Udając się do Wrocławia na letni weekend, ciężko będzie nam nie natrafić na wielki metalowy monument, wyrastający pośród drzew na jednej z odrzańskich wysp. Powstała w związku, z obchodami Europejskiej Stolicy Kultury 2016 rzeźba Oskara Zięty, dzięki swojej wypolerowanej powierzchni odbija kształty oraz światło i niezależnie od pory dnia, wprowadza odbiorcę w rodzaj wizualnej gry.

Rewitalizacja przestrzeni Wrocławia

Postawienie rzeźby na wyspie Daliowej związane było również z procesem rewitalizacji przestrzeni Wrocławia. Dotychczas zapuszczona mała wysepka straszyła przechodniów, dzisiaj tętni życiem i jest miejscem spotkań oraz koncertów.

NAWA, bo taki tytuł nosi rzeźba, stanowi ciekawy element krajobrazu, odbijając od swojej wypolerowanej powierzchni otaczającą ją zieleń, wodę oraz sylwetki przechodniów. Nic, więc dziwnego, że stała się ona jednym z najchętniej obfotografowanych monumentów Wrocławia!

FiDU: nowoczesna technologia wynaleziona przez Oskara Ziętkę

Super lekka, metalowa konstrukcja rzeźby, powstała dzięki nowoczesnej technologii, której wynalazcą jest sam artysta. Technologia FiDU polega na „nadmuchiwaniu” metalowych kształtów sprężonym powietrzem. Podczas tego procesu formy usztywniają się i staja się trwałe i stabilne, dzięki czemu NAWA będzie towarzyszyć nam przez długi czas. 

Oskar Zięta: design na światowym poziomie

Oskara Ziętę, jednak od lat powinni kojarzyć ci, którzy śledzą poczynania polskiego designu. To on jest projektantem „nadmuchiwanych” stołków PLOPP , które trafiły ostatnio na wystawę „ Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku” do Muzeum Narodowego w Krakowie. Artysta jest również laureatem światowych nagród jak: Red Dot Award (2008), czy Milan Design Week (2014).

Będąc we Wrocławiu koniecznie zawitajcie na Wyspę Daliową i zobaczcie tą wspaniałą rzeźbę!