Wystawa zdjęć Tomasza Tomaszewskiego jest wynikiem kilkudziesięciu podróży fotografa po Polsce w latach 2007 - 2008. Zestaw 60 unikalnych fotografii, które Autor wybrał spośród wielu tysięcy to swoisty, pulsujący emocjami portret miejsc zapomnianych, to także mądry i czuły zapis rzeczywistości rodzimej wsi, która znajduje się o przysłowiowy „rzut beretem” od naszego, miejskiego życia.

    - Czy można powiedzieć coś więcej o polskiej wsi, niż dotychczas opowiedziano? Czy istnieje wiarygodny sposób by pokazać to, co było już wielokrotnie dokumentowane? - wspomina swoje pierwsze spotkanie z projektem Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna magazynu National Geographic Polska - Każda kolejna rozmowa z Tomkiem Tomaszewskim była dla mnie odpowiedzią na te pytania, cenną lekcją historii i poszerzaniem wiedzy o pozornie znajomym i bliskim świecie. Wiedziałam już, że to będzie wyjątkowy materiał.  

- Reportaż Tomasza Tomaszewskiego „Rzut beretem” pokazuje popeerelowskie wsie i miasteczka, które funkcjonują na peryferiach naszej pamięci. Ten wyjątkowy zbiór obrazów został doceniony przez centralę National Geographic w Waszyngtonie, która przyznała polskiej redakcji nagrodę „Best edit” za ten reportaż, opublikowany właśnie na łamach październikowego wydania. W uzasadnieniu napisano: „to jeden z najlepszych materiałów, jakie przyszło nam oceniać” - dodaje Wojciechowska.   Redakcja National Geographic Polska bez wahania zdecydowała o zaangażowaniu się w projekt organizacji wystawy „Rzut beretem”. Tomasz Tomaszewski od wielu lat, jako konsultant generalny polskiej edycji, wspiera magazyn swoim autorytetem, jest przewodniczącym jury Wielkiego Konkursu Fotograficznego i spotyka się z adeptami fotografii na organizowanych przez magazyn warsztatach. Wystawa to kontynuacja tradycji wielkich wystaw fotograficznych National Geographic, z których w Polsce mieliśmy okazję oglądać m. in.: „Ostatnie takie miejsca na Ziemi”, „Wyprawy na krańce świata” czy „Świat w obiektywie National Geographic”.      

Warto w tym miejscu wspomnieć, że podczas przygotowań do wystawy, „życie” dopisało zaskakujący komentarz do dziejów polskich PGR-ów. 22 lipca 2008 r., na terenie byłego gospodarstwa we wsi Bolegorzyn (woj. zachodniopomorskie), uroczyście otworzono pierwsze w Polsce - Muzeum PGR. - Fotografowałem Bolegorzyn - mówi Tomasz Tomaszewski - nieco z boku obserwując jak powstaje Muzeum, jak ludzie organizują nową rzeczywistość. Zrobiłem tam kilkadziesiąt zdjęć, z których jedno znalazło się na wystawie „Rzut beretem”. - Tutaj mieszkańcy mówili, że tylko PGR ich „rusza” - tłumaczy niecodzienny pomysł sołtys Bolegorzyna p. Bożena Kulicz - więc zrobiliśmy im Muzeum PGR-u.

Oprócz wystawy, która będzie pokazywana w pięciu polskich miastach, już w listopadzie br. ukaże się na rynku wyjątkowy album „Rzut beretem” w podwójnej, polsko - angielskiej wersji językowej, wydany przez Wydawnictwo G+J RBA (National Geographic Polska). Zobaczymy w nim 93 czarno-białe fotografie, wydrukowane specjalną techniką duo-ton. W wydaniu znajdzie się również tekst Małgorzaty Niezabitowskiej - specjalnie dedykowany fotograficznemu projektowi oraz obszerne podpisy zdjęć przygotowane przez Roberta Zydela.

  • Prezentacja wystawy: 17.10 - 30.11.2008; Warszawa, CSW Zamek Ujazdowski 02 - 30.12.2008; Kraków, Pałac Sztuki Styczeń 2009; Wrocław, Muzeum Ratusza Luty 2009; Poznań, Galeria Zamek Marzec 2009; Gdańsk (miejsce zostanie podane w późniejszym terminie)      
  • Organizator wystawy: National Geographic Polska Współorganizator wystawy: CSW Zamek Ujazdowski
  • Kurator: Marek Grygiel Tekst towarzyszący wystawie: Małgorzata Niezabitowska
  • Podpisy pod zdjęciami: Robert Zydel  
  • Mecenas projektu: Epson Europe, Oddział w Polsce
  • Sponsorzy wystawy: Nikon Polska oraz firma Atena Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Polityka, Warsaw Voice, What's up in Warsaw, Aktivist, Exklusiv, Fototapeta, Fotopolis.pl, Program 3 PR, Gala, Empik