To nie jest wielkie zaskoczenie dla osób śledzących aktualną sytuację osób LGBTI  w kraju oraz tych, którzy są na bieżąco z rankingowaniem ILGA Europe. Po trzech latach zajmowania przedostatniego miejsca na tej liście, Polska ostatecznie spadła na jej sam koniec.

Co to jest ranking ILGA Europe?

Ranking ILGA Europe to najważniejszy europejski ranking badający poziom równouprawniania osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych) żyjących w Europie. Ranking nie jest badaniem opinii publicznej. Jego wynik bazuje na m.in. analizie krajowego prawodawstwa.

Co się przyczyniło do wstydliwego spadku Polski na liście? 

ILGA Europe, obserwowała czujnie sytuację w Polsce. Powodem odjęcia punktów Polsce jest wiele. Przede wszystkim brak regulacji prawnych dla osób LGBT, banowane „Marsze Równości” i lekcje edukacji seksualnej, wzrost nacjonalistycznych nastrojów, ciche przyzwolenie na brak tolerancji wobec osób LGBT, w tym m.in. dystrybucja wlepek „stref wolnych od LGBT”.

Jak czytamy w Gazecie Prawnej, Kampania Przeciw Homofobii uważa, że "do utraty punktów w jednej z podkategorii: "Organizacje działają bez przeszkód ze strony państwa" doprowadziły natomiast przyjmowane przez samorządy dyskryminujące Samorządowe Karty Praw Rodzin i znajdujący się w tym dokumencie punkt dotyczący selekcji organizacji społecznych, z którymi winny współpracować samorządy".

ILGA Europe odjęła Polsce również punkt ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa aktywistek i aktywistów działających na rzecz społeczności LGBTI. 

"O tym, że osoby zaangażowane w walkę o równouprawnienie są zagrożone świadczyć może m.in.: wniesienie pozwów przeciwko autorom Atlasu Nienawiści monitorującego proces wdrażania w samorządach tzw. uchwał anty-LGBT i Samorządowej Karty Praw Rodzin, emisję demonizującego osoby LGBT programu „Inwazja” w telewizji publicznej czy nasłanie przez Telewizję Polską na stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii kobiety, która miała szpiegować organizację", wylicza KPH.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez ILGA-Europe (@ilgaeurope) Maj 15, 2020 o 1:04 PDT

Malta najbardziej tolerancyjnym krajem Europy

Czwarty raz z rzędu na czele rankingu ILGA Europe znajduje się Malta, która uzyskała wynik 89 proc. Kolejne pozycje na liście zajmują Belgia i Luksemburg (73 proc.) oraz Dania i Norwegia (68 proc.).