Roksana Węgiel z Polski wygrała Eurowizję Junior 2018

Reprezentująca Polskę 13-letnia Roksana Węgiel wygrała 16. Konkurs Eurowizji dla Dzieci, który odbył się w Mińsku. Piosenką „Anyone I Want to Be” wokalistka pokonała reprezentantów z pozostałych 19 krajów biorących udział w konkursie. Zwycięzca Eurowizji Junior jest wyłaniany na podstawie głosów jurorów i głosów oddanych przez telewidzów. Roksana Węgiel otrzymała łącznie 215 punktów. Jak wyznała później dziennikarzom, czuła się w Mińsku bardzo dobrze, ale nie spodziewała się, że udział w dziecięcej Eurowizji skończy się dla niej aż takim sukcesem. Nastolatka nie kryła radości i wzruszenia po ogłoszeniu wyników:

- Moja piosenka mówi, że najważniejsze są marzenia, które każdemu mogą pomóc osiągnąć wszystko. Dziękuję mojemu krajowi, pozdrawiam Polskę! Dziękuję też Białorusi za organizację konkursu - powiedziała po ogłoszeniu werdyktu Roksana Węgiel. 

Jury Eurowizji wraz z publicznością doceniło profesjonalizm i wysoki poziom artystyczny występu Roksany Węgiel. 13-letniej piosenkarce gratulował szef Eurowizji, Jon Ola Sand:

- Wasz zespół był znakomity, w pełni profesjonalny i stworzył znakomite show. W pełni zasłużyliście na zwycięstwo. Jesteśmy z ciebie dumni - powiedział Jon Ola Sand, szef Eurowizji.

Roksana Węgiel: kim jest zwyciężczyni Eurowizji Junior?

Roksana Węgiel urodziła się 11 stycznia 2005 roku w Jaśle. Zanim zaczęła śpiewać, trenowała akrobatykę, judo i taniec. Talent do śpiewania odkryła przypadkowo, biorąc udział w konkursie karaoke na obozie judo. Jej występ wywołał niemały aplauz, co zachęciło nastolatkę do pracy nad swoimi umiejętnościami wokalnymi. Jak się okazuje, była to dobra decyzja. Na początku roku, Roksana Węgiel zwyciężyła w pierwszej polskiej edycji programu "The Voice Kids". Jej mentorką w talent show była Edyta Górniak, która od samego początku nie kryła zachwytu nad wokalnymi możliwościami Roksany. Niedawno wspólnie nagrały piosenkę "Zatrzymać chwilę", która znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu "Hotel Transylwania 3". Po wygranej w "The Voice Kids" Roksana Węgiel wydała też swój pierwszy singiel "Żyj". Teledysk do tej piosenki ma już ponad 8 milionów wyświetleń na YouTube. Kolejny przebój, "Obiecuję" ma szansę powtórzyć sukces - póki co wyświetlono go ponad 2 miliony razy. Roksana Węgiel pracuje obecnie nad swoją debiutancką płytą. 

Roksana Węgiel: historyczne zwycięstwo na Eurowizji Junior 2018

Finał dziecięcej Eurowizji już po raz drugi odbył się na Białorusi. Poprzednio miało to miejsce w 2010 roku. Finałowy koncert odbył się w hali Mińsk-Arena i zgromadził ponad 15 tysięcy widzów. Roksana Węgiel odniosła historyczne zwycięstwo. Polska wygrała konkurs Eurowizji Junior pod raz pierwszy, a reprezentanci naszego kraju dotychczas brali udział w pięciu edycjach. W tym roku dziecięca Eurowizja zgromadziła rekordowo dużą liczbę uczestników. W konkursie udział wzięli przedstawiciele 20 państw, po raz pierwszy uczestniczyły w nim takie państwa jak Kazachstan czy Walia. Konkurs Eurowizji dla Dzieci jest organizowany od 2003 roku i biorą w nim udział dzieci w wieku 9-15 lat.