Polka wśród 100 najbardziej wypływowych ludzi 2021 roku

Amerykański magazyn „Time” opublikował już tegoroczną listę najbardziej wypływowych ludzi na świecie. Na jednej z wersji okładek możemy zobaczyć księcia Harry’ego i jego żonę, Meghan Markle. Para znalazła się na szczycie listy z kategorii „ikony”. 

W świecie, w którym każdy ma opinię na temat ludzi, których nie zna, książę i księżna mają współczucie dla ludzi, których nie znają. Nie tylko wygłaszają opinie. Oni biegną do walki - napisał w oficjalnym uzasadnieniu Jose Andres.

 

Kto jeszcze znalazł się na prestiżowej liście?  W tym roku magazyn wyróżnił m. in.: były prezydent USA Donald Trump, gimnastyczna Simone Arianne Biles, Naomi Osaka czy Elon Musk. Lista Timesa jest podzielona na sześć kategorii: ikony, pionierzy, tytani, artyści, przywódcy i innowatorzy. W tym roku magazyn wyróżnił aż 54 kobiety! Wśród nich znalazła się również Polka.

Kim jest Lidia Morawska – Polka, którą wyróżnił magazyn „Time”

W tym roku na liście 100 najbardziej wypływowych ludzi według magazynu „Time” znalazła się jedna Polka. Jest nią Lidia Morawska – naukowiec, który od lat zajmuje się problemem jakości powietrza i jego wpływu na człowieka. Polka została doceniana za swoją pracę w rozpoznawaniu znaczenia transmisji aerozolu w kontekście pandemii COVID-19 i rozprzestrzeniania się koronawirusa.  

Lidia Morawska na co dzień mieszka w Australii i tam pracuje. Zawodowo związana jest z Międzynarodowym Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, którego jest także dyrektorem od 2020 roku. Oprócz tego wykłada na Wydziale Nauki i Technologii Uniwersytetu Technologicznego w Queensland. W wywiadzie dla Australijskiej Akademii Nauk przyznała, że od dziecka chciała zostać naukowcem. Kobieta dopięła swego i w wieku 30. lat napisała doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim z badań nad radonem. Dzisiaj jest wieloletnim współpracownikiem i doradcą Światowej Organizacji Zdrowia i w ciągu ostatnich dwudziestu lat przyczyniła się do stworzenia wszystkich wytycznych WHO dotyczących jakości powietrza. 

Zebrała zespół ponad 200 naukowców i organów zdrowia publicznego, aby rozpoznać rolę aerozoli w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 i zmienić sposób, w jaki mierzymy i zmniejszamy ryzyko zarażenia wirusem. Jej rzecznictwo pomogło zmienić praktyki wszędzie, od szkół po miejsca pracy, czyniąc te środowiska bezpieczniejszymi dla większej liczby ludzi na całym świecie – możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej magazynu „Times”.