Co to jest poliamoria?

Zgodnie z definicją poliamoria to związek miłosny z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie. Nazwa poliamoria wzięła się z języka greckiego - poli (wiele) i łacińskiego amor (miłość), stąd często stosuje się określenie miłości mnogiej lub wielomiłości. Osoby akceptujące taki układ nazywane są poliamorystami i przekonują, że taki związek to wyzwolenie od monogamii, która jest nam narzucana.

Poliamoria: jakie zasady panują w związku?

Poliamoryści, którzy mają kilku partnerów w tym samym czasie zapewniają, że wszyscy wiedzą o sobie, a ich związek opiera się na miłości, a nie tylko na zaspokojeniu potrzeb seksualnych, chociaż seks niewątpliwie jest sprawą ważną. Poliamoryści twierdzą, że kochają każdego ze swoich partnerów, i z każdym łączy ich bliskość i zaangażowanie. Zdaniem psychologów możliwe jest kochanie dwóch lub więcej osób jednocześnie.

Osoby decydujące się na poliamorię określają sobie jasne zasady: wszyscy wiedzą, że taki związek to poliamoria, wzajemnie sobie ufają, okazują sobie szacunek i równość. W związku takim może również wkraść się zdrada. Jak to wygląda? Gdy jeden z partnerów w związku jest nieszczery i nielojalny i pójdzie do łóżka z kimś innym, nie mówiąc o tym reszcie.

Przykładem poliamori w polskim showbiznesie była aktorka Kalina Jędrusik, która miała męża i kochanków, którzy byli akceptowani przez jej życiowego partnera. Co ciekawe musieli oni być zaakceptowani przez męża Kaliny. Mieli oni wszyscy uzgodnione zasady i nie robili tego w tajemnicy przed sobą.

Poliamoria: dla kogo taki związek?

Nie każdy odnajdzie się w takim związku i nie każdemu taki związek odpowiada. Zdaniem psychologów trwałość związku poliamorystycznego zależy od wieku partnerów. Dłużej przetrwa związek osób po 30. roku życia, niż dwudziestolatków, ponieważ ci ostatni nie potrafią jeszcze budować stabilnych relacji. Trwałość takiego związku zależy również od ilości osób w związku, ponieważ poliamoria opiera się na tym, że każdemu partnerowi trzeba poświęcić tyle samo uwagi i zainteresowania. Problem pojawia się, gdy w związku pojawia się dziecko, ponieważ trudno wyjaśnić dziecku charakter takiej relacji.