Pola Raksa - kto ją odkrył i jak zdobyła popularność?

Jej kariera była zbiegiem okoliczności i jest gotowym scenariuszem na film. Pola Raksa, a właściwie Apolonia Raksa urodziła się 14 kwietnia 1941 roku w Lidzie, znajdującej się na terenie obecnej Białorusi. W wieku dwóch lat przeprowadziła się z rodzicami do Wrocławia. Początkowo nic nie zapowiadało jej przygody z kinematografią - skończyła jedno z wrocławskich liceów i rozpoczęła studia polonistyczne na tamtejszym uniwersytecie.

Pod koniec lat 50. została zauważona przez fotoreportera w barze mlecznym. Ten namówił ją na sesję zdjęciową. W ten sposób nikomu nieznana Pola Raksa trafiła na okładkę "Dookoła Świata" - popularnego tygodnika dla młodzieży. Potem wszystko potoczyło się lawinowo - Polę zauważyła reżyserka Maria Kaniewska, która kompletowała obsadę do filmu "Szatan z siódmej klasy". I tak przepiękna wrocławianka pojawiła się w 1960 roku po raz pierwszy na dużym ekranie.

Po tej roli posypały się kolejne propozycje. Jeszcze w 1960 roku dostała rolę w filmie "Rzeczywistość". Wschodząca gwiazda, doceniana przez świat filmu, przerwała studia polonistyczne i rozpoczęła naukę na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Szybko w dorobku Poli Raksy znalazły się doskonałe występy w popularnych wówczas produkcjach, m.in. "Rozwodów nie będzie""Rękopis znaleziony w Saragossie", "Panienka z okienka",  legendarne "Popioły" Andrzeja Wajdy, czy "Przygoda z piosenką".

Jednak to nie one przyniosły Raksie największą, utrzymaną do dziś popularność. Jej Marusia Ogoniok z serialu "Czterej Pancerni i Pies" (1966) do dziś pozostaje jedną z najbardziej ikonicznych postaci z seriali powojennych. Sanitariuszka ze wschodu zakochana w Janku Kosie (granym przez Janusza Gajosa) jest dla wielu po dziś najpiękniejszą kobietą, która pojawiła się na małym ekranie.

O jej niebywałej popularności w drugiej połowie ubiegłego wieku może także świadczyć fakt, że Pola Raksa została w pewien sposób uhonorowana w najsłynniejszym przeboju zespołu Perfect - "Autobiografii":

Za Poli Raksy twarz każdy by się zabić dał - śpiewał Grzegorz Markowski. 

Ostatnia rola Poli Raksy

Zmiany w życiu Poli Raksy przyszły w 1968 roku. Wtedy to przeprowadziła się z Łodzi do Warszawy i zaczęła występować na deskach Teatru Współczesnego, w którym występowała niemal 20 lat, aż do 1986 roku.

O ile do końca lat 80. była aktywna zawodowo, o tyle później nastąpiła nagła zmiana, o której do dziś niewiele wiadomo. Ostatnia rola Poli Raksy to ta z 1993 roku. Aktorka wystąpiła wtedy w filmie "Uprowadzenie Agaty". Z teatrem pożegnała się cztery lata później, rolą w spektaklu "Listy Naszych Czytelników" Zbigniewa Herberta w reżyserii Zdzisława Wardejna, wystawionym przez Teatr Dramatyczny w Warszawie.

Później zajęła się m.in. projektowaniem ubrań (owocem tej pasji były kostiumy w recitalu Ewy Błaszczyk w Teatrze Studio w Warszawie w 1999 roku). Z kolei ostatni zapis Poli Raksy pochodzi z końca lat 90. - aktorka prowadziła wówczas rubrykę modową w „Rzeczpospolitej”.

Dlaczego Pola Raksa zniknęła z mediów?

Dlaczego Pola Raksa zniknęła? Ponoć zmęczyła ją popularność i łatka, którą przyczepiła jej rola w serialu "Czterej Pancerni". Po sukcesie serialu zniknęła na jakiś czas, poświęcając się wychowaniu jedynego syna, Marcina Kostenki (urodzonego w 1967 roku). Był to owoc jej małżeństwa z reżyserem i scenarzystą Andrzejem Kostenką. Później plotkowano o jej zażyłości z pierwszym playboyem PRL - Bogusławem Lindą, a miało to miejsce w latach 80. Ponoć aktor nie miał dachu nad głową, a z pomocą przyszła mu właśnie ikona PRL-u. Była od niego sporo starsza. Lindę zafascynowała podobno nie tylko jej wyjątkowa uroda, ale też bogaty dorobek aktorski i wielkie doświadczenie.

Pola Raksa - co się u niej dzieje i jak dziś wygląda?

Aktorka wycofała się całkowicie z życia publicznego. Wiadomo o niej tylko tyle, że Pola Raksa mieszka w Kałuszynie na Mazowszu. Ze śledztwa "Newsweeka" wynika, że okoliczni mieszkańcy cenią jej sąsiedztwo: jest cicha, miła, spokojna, kocha ogrodowe prace i to tam, w przydomowym ogródku, można ją najczęściej spotkać. Gwiazda uciekła od show-biznesu i odmawia wszelkich wywiadów. Niepokojącym jest fakt, że zerwała również wiele znajomości, a z jej słów z ostatnich opublikowanych rozmów wynika, że świat filmu i popularność pozostawiły w niej gorycz.

Biografia Poli Raksy: "Poli Raksy twarz"

W 2022 roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się biografia Poli Raksy autorstwa Krzysztofa Tomasika pt. "Poli Raksy twarz"Opowieść Krzysztofa Tomasika to próba wyjaśnienia, na czym polegał fenomen aktorki, za której twarz „każdy by się zabić dał” - czytamy opisie udostępnionym przez wydawcę. Autorowi niestety nie udało się skontaktować z samą Raksą, informacje o niej czerpał więc od jej najbliższych. Przystępując do pisania książki zdawałem sobie sprawę, że może mi się nie udać z nią skontaktować. Dotarłem do jej syna Marcina, który przekazał mi, że matka nie zamierza zmienić zdania i nie godzi się na rozmowę - powiedział w rozmowie z "Newsweekiem" Krzysztof Tomasik.

Premiera książki "Poli Raksy twarz" miała miejsce 30 marca 2022. 

W galerii pod artykułem znajdziecie zdjęcia legendarnej aktorki, w tym także jedno z tych ostatnich dostępnych.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: