Pola Raksa: miała zostać nauczycielką, została ikoną kina

Jej kariera była zbiegiem okoliczności i scenariuszem na dobry film. Apolonia "Pola" Raksa urodziła się w Lidzie (obecnie Białoruś). Jednak już po dwóch latach przeprowadziła się z rodzicami do Wrocławia - a był to rok 1943. Początkowo nic nie zapowiadało jej flirtu z kinematografią: skończyła jedno z wrocławskich liceów, rozpoczęła studia polonistyczne... A jednak!

Pod koniec lat 50. pojawiła się na okładce "Dookoła Świata" - popularnego tygodnika dla młodzieży. Ponoć fotograf zauważył ją w jednym z barów mlecznych - nic dziwnego, była wyjątkowo piękna. Potem wszystko potoczyło się lawinowo - Polę zauważyła reżyserka Maria Kaniewska, która kompletowała osobę do filmu "Szatan z siódmej klasy". I tak śliczna Pola Raksa pojawiła się po raz pierwszy na dużym ekranie (1960 r.).

Po tej roli posypały się kolejne propozycje. Wśród dorobku Raksy jest m.in. rola Inezilii w "Rękopisie znalezionym w Saragossie", Hedwigi w "Panience z okienka", Hani w "Biczu Bożym" czy wreszcie Heleny de With w legendarnych "Popiołach" Andrzeja Wajdy

Do dziś aktorka jest jednak kojarzona najbardziej z rolą Marusi Ogoniok w serialu "Czterej Pancerni i Pies" z 1966 r. Sanitariuszka zakochana w Janku Kosie (granym przez Janusza Gajosa) jest uważana za najważniejszą rolę w karierze Poli Raksy.

Ostatnia rola Poli Raksy

Błyskawiczna kariera sprawiła, że Raksa porzuciła studia polonistyczne i rozpoczęła edukację na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Z sukcesem ukończyła ją w 1964 r. i do 1968 r. była aktorką łódzkiego Teatru Powszechnego. Zmiany przyszły w 1968 r. - wtedy to związała się z Warszawą i tutejszym Teatrem Współczesnym, w którym występowała niemal 20 lat, aż do 1986 roku.

O ile do końca lat 80. była aktywna zawodowo, o tyle później nastąpiła nagła zmiana, o której do dziś niewiele wiadomo. Ostatnia rola Poli Raksy to ta z 1993 r. - wystąpiła wtedy w filmie "Uprowadzenie Agaty" - po raz ostatni na dużym ekranie. Z teatrem pożegnała się cztery lata później, rolą w spektaklu "Listy Naszych Czytelników" Zbigniewa Herberta w reżyserii Zdzisława Wardejna, wystawionym przez Teatr Dramatyczny w Warszawie.

Zobacz także:

Później zajęła się m.in. projektowaniem ubrań (owocem tej pasji były kostiumy w recitalu Ewy Błaszczyk w Teatrze Studio w Warszawie w 1999 r.). Z kolei ostatnia wzmianka w mediach o Poli Raksie pochodzi z końca lat 90. - aktorka prowadziła wtedy rubrykę modową w „Rzeczpospolitej” (od 1998 r.).

Dlaczego najpiękniejsza aktorka PRL-u zniknęła?

Dlaczego Pola Raksa zniknęła? Ponoć zmęczyła ją popularność i łatka, którą przyczepiła jej rola w serialu "Czterej Pancerni". Po sukcesie serialu zniknęła na jakiś czas, poświęcając się wychowaniu jedynego syna, Marcina (urodzony w 1967 r.). Był to owoc jej małżeństwa z reżyserem i scenarzystą Andrzejem Kostenką (byli razem od 1964 do 1970 r.). Później plotkowano o jej zażyłości z pierwszym playboyem PRL - Bogusławem Lindą, a miało to miejsce w latach 80. Ponoć aktor nie miał dachu nad głową, a z pomocą przyszła mu właśnie seksbomba PRLu. Była od niego sporo starsza. Lindę zafascynowała podobno nie tylko jej wyjątkowa uroda, ale też bogaty dorobek aktorski i wielkie doświadczenie.

Pola Raksa została uwieczniona w najsłynniejszym przeboju zespołu Perfect - "Autobiografii":

"Za jej Poli Raksy twarz każdy by się zabić dał".

Co dziś dzieje się z 80-letnią aktorką?

Aktorka wycofała się całkowicie z życia publicznego. Dziś kończy 80 lat. Wiadomo o niej tylko tyle, że Pola Raksa mieszka w Kałuszynie na Mazowszu. Ze śledztwa "Newsweeka" wynika, że okoliczni mieszkańcy cenią jej sąsiedztwo: jest cicha, miła, spokojna, kocha ogrodowe prace i to tam, w przydomowym ogródku, można ją najczęściej spotkać. Gwiazda uciekła od show biznesu i odmawia wszelkich wywiadów. Niepokojącym jest fakt, że zerwała również wiele znajomości, a z jej słów z ostatnich opublikowanych rozmów wynika, że świat filmu i popularność pozostawiły w niej gorycz.

W życiu wygrywają ci, którzy potrafią zachować dystans do siebie. Nie traktują siebie zbyt poważnie, powiedziała była gwiazda, Pola Raksa.