Pogrzeb księcia Filipa: aktualizacja

Pogrzeb księcia Filipa w związku z pandemią miał charakter prywatny. Wzięło w nim udział 30 osób wybranych przez samą królową Elżbietę, w tym czworo dzieci księcia i wnukowie. Około godziny 16 czasu polskiego trumna z ciałem księcia Filipa została przewieziona z prywatnej kaplicy na zamku Windsor do kaplicy św. Jerzego. Ciało księcia przewieziono na specjalnie zmodyfikowanym przez samego księcia na tę okazję wojskowym Land Roverem. 

W uroczystości pożegnalnej wzięli udział: książę Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, wnukowie – książę William, książę Harry i Peter Phillips oraz inni najbliżsi członkowie rodziny królewskiej. Królowa Elżbieta II do kaplicy Św. Jerzego przyjechała swoim Bentleyem.

Ceremonia pożegnalna odbyła się zgodnie z restrykcjami pandemicznymi. Uczestnicy mieli maseczki i zachowywali dystans społeczny. Mężczyźni mieli na sobie garnitury a nie stroje tradycyjne, jak to powinno mieć miejsce.

Po nabożeństwie w katedrze, książę Filip został pochowany w królewskiej krypcie kaplicy św. Jerzego. 

Pogrzeb księcia Filipa: gdzie oglądać?

Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się w sobotę 17 kwietnia. Ceremonia pożegnania będzie miała charakter prywatny i jak zapowiadano książę Filip zostanie pożegnany w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Zgodnie z restrykcjami emidemiologicznymi Pałac Buckingham opublikował w czwartek listę 30 uczestników ceremonii oraz przedstawił niektóre szczegóły jej przebiegu.

Jak donoszą brytyjskie media, ostateczne decyzje co do pogrzebu podjęła królowa, a na liście znaleźli się, czwórka ich dzieci z małżonkami: Karol, Anna, Andrzej i Edward (wyjątek stanowi rozwiedziony Andrzej) oraz ósemka wnuków. Czwórka z nich pojawi się z małżonkami: William, Zara Tindall, Beatrycze i Eugenia. Prawnukowie księcia Filipa i królowej Elżbiety z racji wieku nie wezmą udziału w ceremonii.

Pogrzeb księcia Filipa zaplanowany jest na godzinę 15 czasu brytyjskiego, a transmisja rozpocznie się już o 14.30. Rodzina Królewska poinformowała, że ceremonię będzie można obejrzeć na żywo na oficjalnym kanale rodziny królewskiej na YouTubie.

Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane przez największe stacje telewizyjne i radiowe - BBC, ITV, oraz Channel 4 i 5.

Rodzina Królewska poprosiła Brytyjczyków, żeby nie gromadzili się pod zamkiem Windsor ani w innych miejscach, tylko pozostali w domach i oglądali transmisję z pogrzebu.

W Polsce transmisję z uroczystości pogrzebowych live będzie można śledzić w serwisach Onet i WP, a także w TVN24 i TVN24 GO, gdzie już od godz. 14:00 rozpocznie się program specjalny. Między godziną 15 a 17 przeniesie się na antenę TVN24. Do godz. 18:00  program wraz z wypowiedziami ekspertów i komentatorów będzie kontynuowany w TVN24 GO.

Pogrzeb księcia Filipa: plan uroczystości

Ciało księcia Filipa zostanie przeniesione z prywatnej kaplicy na zamku Windsor do bramy pałacowej, gdzie zostanie umieszczone na specjalnie zmodyfikowanym przez samego księcia na tę okazję wojskowym Land Roverze. Następnie zostanie przewiezione z powrotem do kaplicy św. Jerzego. Obok trumny będą szły dzieci księcia, zaś za nią pozostali uczestnicy uroczystości, z wyjątkiem królowej, która uda się do kaplicy monarszym Bentleyem. Pochód poprowadzi Grupa Gwardii Grenadierów, której książę Edynburga był pułkownikiem przez 42 lata. Kiedy procesja dotrze do kaplicy św. Jerzego, zostanie odegrany hymn narodowy. Do kaplicy wejdą tylko członkowie rodziny królewskiej. Reszta procesji pozostanie na zewnątrz. O godzinie 15:00 czasu brytyjskiego na pamiątkę księcia Filipa w całym kraju zapadnie minuta ciszy. Gdy trumna zostanie umieszczona w kaplicy, rozpocznie się nabożeństwo.

Ceremonia, jak zapowiedział Pałac Buckingham, ma przede wszystkim nawiązywać do wojskowej kariery księcia i do jego dokonań z późniejszego okresu.