Podwiązka ślubna to element, z którym wiąże się kilka przesądów. Jeden z nich zaleca, aby w noc poślubną pan młody zdjął podwiązkę z nogi poślubionej bez użycia rąk. Ten sposób zapewnić ma udane pożycie seksualne. Podwiązka w kolorze niebieskim gwarantuje wierność małżonka, a sama jej obecność na nodze panny młodej oznacza zgodę, szczęście i namiętność w przyszłości.

Podwiązka ślubna - najmodniejsze podwiązki na wesele 2020

Podwiązka ślubna teoretycznie powinna mieć kolor niebieski. Nie jest to jednak jedyny obowiązujący trend. W nadchodzącym sezonie na czasie będą modele z białej koronki zdobione tylko delikatnym błękitnym akcentem. Odchodzą one od stereotypu, podkreślają subtelność i wyjątkowość tego momentu.

Podwiązka ślubna "na bogato" to kolejny silny trend. Często podwiązki zdobione są kryształkami, perełkami, kokardami czy kwiatami z materiału. Decydując się na taki właśnie wariant trzeba jednak pamiętać, że najlepiej sprawdzi się on w zestawie z rozłożystą, odchodzącą od ciała suknią. W przypadku kreacji zwiewnych, bliskich ciału lub koronkowych i półprzezroczystych podwiązka mocno dekoracyjna będzie uwidaczniała się i zwyczajnie przeszkadzała.

Podwiązka ślubna - jak ją wybrać?

Podwiązka ślubna to element garderoby występujący obecnie w bardzo szerokiej gamie stylów, kolorów i krojów. Podstawowym kryterium powinna być jednak wygoda noszenia. Jest to drobiazg bliski ciału, w którym panna młoda spędzi wiele godzin, zarówno w pozycji statycznej, jak i energicznie poruszając się w tańcu. Nawet delikatne początkowo uwieranie może wraz z upływem godzin stać się przyczyną bolesnych otarć i dyskomfortu.

Podwiązka ślubna powinna mieć także właściwy rozmiar. Zbyt luźna będzie zsuwać się z nogi, a zbyt ciasna - ocierać skórę. Najlepiej jeśli wyposażona jest w silikonowy pasek, dzięki któremu pozostawać będzie na swoim miejscu. Im bardziej dopasowana i lekka sukienka, tym mniej fantazyjna powinna być podwiązka. Bliskie ciału i półprzeźroczyste kreacje uwidocznią każdy szczegół. Jeśli panna młoda zdecyduje się już na modny, bogato zdobiony wariant podwiązki, powinna dobrze sprawdzić, czy wszelkie kamyki, kryształki, wstążki i koronki nie są przyczyną niewygody i podrażnień skórnych.

Podwiązka ślubna zakładana jest na lewą nogę. Dokładna wysokość jej umocowania powinna być podyktowana przede wszystkim komfortem. Warto sprawdzić przede wszystkim miejsce tuż nad kolanem. Założona właśnie tam podwiązka nie zsuwa się i nie ociera o drugą nogę.

Podwiązka ślubna - jak dopasować ją do bielizny?

Podwiązka ślubna powinna być dopasowana nie tylko do sukni, ale również do bielizny. Pierwszym kryterium jest kolor. Dawniej w kategorii ślubnej bielizny dominowała biel oraz odcienie kremowe. Dzisiaj wybór jest znacznie większy, a dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, by podwiązka jako jedyny element spodniej części garderoby zaskakiwała błękitem.

Zobacz także:

Dobrą praktyką jest natomiast dopasowanie charakteru podwiązki do reszty bielizny. Jeśli panna młoda decyduje się na romantyczne, koronkowe majtki oraz biustonosz, także podwiązka powinna należeć do tej kategorii. Niekoniecznie musi to być dokładnie taki sam wzór. Często wykorzystywane są bliższe skórze, a za to wycinane laserowo modele.

W przypadku bielizny gładkiej, prostej i nowoczesnej w swoim charakterze, warto wybrać podwiązkę skromniejszą, pozbawioną ozdób, najlepiej jedwabną. Minimalistyczne modele urzekają swoją prostotą.

Podwiązka ślubna - inspiracje

Podwiązka ślubna, pomimo że ukryta pod suknią, stanowi element, do którego przykłada się zwykle dużą wagę. Niewidoczna, ale ważna jako szczegół. Można w jej przypadku skupić się na detalu i misternym wykończeniu. Producenci bielizny ślubnej oferują różne rozwiązania, a inspiracje panna młoda czerpać może z internetu, zwłaszcza z mediów społecznościowych, w których prezentowane są często zaskakujące rozwiązania.

Podwiązka ślubna handmade to jedna z inspiracji silnie reprezentowanych w internecie. Ręcznie robione podwiązki mogą nawiązywać do tradycji, wykorzystując akcenty biżuteryjne lub kwiatowe. Mogą być również stylizowane na retro. Niezmiennie modna jest satyna lub koronka, często z fantazyjnymi dekoracjami. Zainspirować się można także kolorem. Co prawda biały i niebieski nadal królują, jednak w gronie inspirujących barw znaleźć można także różowy, seksowny czerwony, tajemniczy granatowy, a nawet czerń. Hitem stają się inicjały nowożeńców umieszczone na podwiązce.

Gdzie szukać inspiracji? Tak jak wspomniano już wcześniej, pomocą służy przede wszystkim internet. Spory wybór znaleźć można jednak w salonach ze strojami ślubnymi, sklepach bieliźniarskich, zarówno stacjonarnie, jak i online, u osób zajmujących się rękodziełem artystycznym. W przypadku podwiązek wykonywanych ręcznie, na specjalne zamówienie, czas realizacji może się wydłużyć, co warto wziąć pod uwagę już podczas planowania przygotowań.