Co to jest podniecenie seksualne?

Podniecenie seksualne, podobnie jak inne reakcje w tej sferze, charakteryzuje się dość skomplikowanym mechanizmem. Do jego wyzwolenia przyczyniają się określone bodźce, przede wszystkim dotyk, widok, zapach, erotyczne wspomnienia, a także sny i fantazje seksualne. Podniecenie jest uwarunkowane reakcją seksualną organizmu, czyli pobudzeniem, które doprowadza do wystąpienia reakcji fizjologicznych i psychicznych. 

Zobacz też: "Unikaj całowania i zakładaj maskę podczas seksu" - apeluje lekarz

Podniecenie u kobiety - objawy

Podniecenie u kobiety jest znacznie bardziej złożonym mechanizmem niż ma to miejsce w przypadku męskiego podniecenia. Nie bez powodu mówi się, że seks u dziewczyny zaczyna się w głowie. Można powiedzieć, że stan ten jest wywoływany na podstawie współpracy receptorów czuciowych narządów płciowych oraz procesów zachodzących w mózgu. Panowie, zanim zaczniecie zastanawiać się, jak doprowadzić kobietę do orgazmu, najpierw nauczcie się dbać o jej sferę emocjonalną, to podstawa sukcesu.

Podniecenie u kobiety objawia się powiększeniem źrenic. Nie wiadomo do końca, skąd bierze się taka reakcja. Niektórzy naukowcy są zdania, że rozszerzenie źrenic ułatwia dokładne przyjrzenie się obiektowi fascynacji seksualnej. Inni uważają, że dzięki temu kobieta staje się atrakcyjniejsza. Kolejny symptom to powiększone piersi, sztywne brodawki sutkowe i przyspieszony oddech. Wynika to z faktu, że na skutek podniecenia, przyspiesza akcja serca i zwiększa się ciśnienie krwi. Podniecona kobieta czuje "motyle w brzuchu" i pocą się jej dłonie. Jest to reakcja hormonalna - wraz z podnieceniem uwalniane są niektóre hormony, odpowiadające za stres. Kolejne reakcje dotyczą narządów płciowych. W pochwie pojawia się płyn lubrykacyjny, wargi sromowe rozchylają się, a łechtaczka - pęcznieje.

Zobacz też: 9 zmian, które zachodzą w ciele, gdy przestajesz uprawiać seks

Podniecenie u mężczyzny - objawy

Podniecenie u mężczyzny wywołuje reakcje zbliżone do podniecenia kobiecego. Najbardziej wyraźne sygnały wysyłają jednak męskie narządy płciowe - pojawia się erekcja, występuje destillatio (wydzielanie śluzu z cewki moczowej), worek moszny ulega podniesieniu. 

Zobacz też: Seks tantryczny - oszalejesz na jego punkcie!

Zobacz także:

Kiedy facet się podnieca?

Mechanizm męskiego podniecenia jest dużo prostszy niż w przypadku kobiet. Kiedy facet się podnieca? W dużej mierze zależy to od jego osobowości i układu neurohormonalnego, jednak zwykle do osiągnięcia podniecenia wystarczy stymulacja narządów płciowych lub innych stref erogennych. W wielu przypadkach, podniecenie może wywołać już sam bodziec wzrokowy. 

Jak podniecić mężczyznę - wskazówki

Jak podniecić faceta? Trudno mówić o jednej, uniwersalnej metodzie, więc aby to zobrazować, trzeba sięgnąć po stereotypy. Mężczyźni to wzrokowcy, więc podniecający zwykle okazuje się już sam widok kobiecego ciała - ubranego, w bieliźnie lub nagiego. Najlepiej zacząć od erotycznej bielizny - stopniowe odkrywanie kolejnych szczegółów dodatkowo wzmaga podniecenie. Silne oddziaływanie wywierają bodźce dotykowe. Na ciele mężczyzny znajduje się wiele stref erogennych, jednak niezawodna okazuje się przede wszystkim stymulacja penisa i moszny. Mężczyźni silnie reagują też na bodźce węchowe (zapach perfum, który skojarzą z erotyczną sytuacją z przeszłości, może być bardzo podniecający) i słuchowe (seksowny ton głosu i ciche pojękiwanie to silny afrodyzjak).  

ZOBACZ TEŻ: Chcesz mieć udany seks? Wypróbuj ten afrodyzjak!