Małe wielkie zmiany

Globalne ocieplenie, pożary, realne ryzyko dostępu do wody pitnej - ten czarny scenariusz niestety zaczyna się sprawdzać. Niestety, każdy z nas dołożył „cegiełkę” do obecnego stanu środowiska. Konsumpcjonizm, wygoda i szybkie życie sprawiły, że latami przedkładaliśmy nasz komfort nad dobro Matki Natury. Na szczęście na zmiany nie jest za późno, a ogromne nadzieje pokładamy w młodym pokoleniu. 

O tym, że każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia planety przekonana jest Aneta Zając - aktorka, wychowująca dwóch synów. Gwiazda podzieliła się w rozmowie z redaktor prowadzącą Kobieta.pl małymi trikami, które wykorzystuje w codziennym życiu i co ważne, naśladują ją w tym już jej dzieci:

Dla mnie jest to już jest naturalne, że kiedy idę na zakupy, zawsze mam ze sobą płócienną torbę. Jeśli zdarzy się jej zapomnieć, a zakupy są niewielkie - rezygnuję z siatki, lub wybieram tę papierową. To zachowanie powtarzają moi synowie - kiedy idą na zakupy, zawsze łapią materiałową torbę z przedpokoju. To jest już nawyk - mówi aktorka.

O małych krokach, które nie muszą wymagać od nas dużego wysiłku i przeorganizowania życia, mówi też Justyna Rymkiewicz, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej Procter & Gamble w Europie Centralnej:

Naszym zadaniem jest nie tylko dostarczanie klientom produktów codziennego użytku, ale również edukacja. Przykładem są nasze proszki do prania - są skuteczne nawet w niskiej temperaturze, dlatego zachęcamy, aby klienci zrezygnowali z prania w 60 stopniach, a zamiast tego włączali program na 30. To oznacza znaczne ograniczenie zużycia energii! - tłumaczy nasz gość.

Firma postanowiła jeszcze mocniej postawić na edukację, o czym w dzisiejszym odcinku opowiedziała Justyna Rymkiewicz.

Rozmowę znajdziecie na górze artykułu oraz na Spotify:

Edukacja to podstawa

W młodym pokoleniu cała nadzieja! Wie o tym firma Procter&Gamble, która wraz z Fundacją Nasza Ziemia stworzyła projekt „Czysta Ziemia”. Projekt jest skierowany do uczniów szkoły podstawowej i obejmuje między innymi takie zagadnienia, jak oszczędzanie wody, ograniczenie zużycia energii czy segregacja odpadów. Co najważniejsze, wszystko podane jest w atrakcyjnej dla dzieci formie - treści i aktywności dopasowane są do odpowiedniego przedziału wiekowego uczniów. Scenariusze lekcji, karty pracy dla uczniów oraz plany projektów specjalnych programu pomogły nauczycielom i rodzicom zaangażować w działania na rzecz planety dotychczas już ponad 30 tysięcy uczniów. To nie wszystko - młodzi mogą wziąć udział w konkursie grantowym, który ma na celu jeszcze większe szerzenie świadomości ekologicznej młodych Polaków.

Zobacz także: