Niewidzialny dom

W Izabelinie pod Warszawą w Parku Kampinoskim rozpoczęła się budowa Mirror House, czyli lustrzanego domu, zaprojektowanego przez architekta Marcina Tomaszewskiego z łódzkiej pracowni Reform. Konstrukcja robi niesamowite wrażenie, bo lustrzane ściany powodują, że budynku w ogóle nie widać!

Efekt lustra można uzyskać, realizując ten projekt jedynie w lesie lub na plaży. Chodzi o to, żeby otoczenie było statyczne i identyczne w odbiorze. Wtedy aluminiowe elementy domu po prostu znikają optycznie i mamy jednostajne odbicie - mówi Marcin Tomaszewski.

Co ciekawe, ściany domu to nie tradycyjne lustra, tylko alucobond, ogólnodostępny komponent aluminiowy, który daje efekt lustra. Architekt przekonuje, że choć dom usytuowany jest w Parku Kampinoskim, nie będzie on stanowił zagrożenia dla zwierząt mieszkających w Parku.

To nie jest tak, że domu w ogólnie nie widać. Z odległości pięciu metrów wszystkie krawędzie są widoczne. Nie ma obawy, że jakieś zwierzę będzie biegło i nie zauważy tego budynku, robiąc sobie krzywdę - mówi Tomaszewski.

Jak Wam się podoba?