Rodzice obwinili Instagram o śmierć Molly Russell

14-letnia Molly Russell w 2017 roku odebrała sobie życie. Zdaniem rodziców dziewczynki, przed samobójstwem, Molly kilkakrotnie oglądała podobne treści w mediach społecznościowych, w tym na Instagramie.

Instagram pomógł zabić moją córkę - takie słowa padły z usta ojca nastolatki po jej śmierci

Adam Mosseri 2 lata temu po tragicznej śmierci nastolatki w rozmowie z BBC zapewnił, że z serwisu społecznościowego znikną ‘’drastyczne materiały” najszybciej, jak to możliwe. Dodatkowo zapewniał, że Instagram wprowadzi technologię, która będzie uniemożliwiała publikowanie takich w przyszłości. W sytuacji, w której jednak zostałby umieszczone w serwisie materiały nawołujące do samobójstw, specjaliści będą odnajdywać je, by później usuwać.

Nie pozwalamy na nic co promuje autodestrukcję.  Historycznie, pozwalaliśmy na treści związane z autodestrukcją, ponieważ ludzie czasami muszą opowiadać swoje historie, ale nie pozwoliliśmy na nic, co by przyczyniało się do  promowania autodestrukcji – zapewniał właściciel platformy

Po śmierci Molly Russell Instagram wprowadza kolejne ograniczenia?

Niestety ostatnio w jednej ze szkół na Florydzie pediatra i działacz ds. Bezpieczeństwa internetowego Dr Free Hess pokazywał skalę problemu wciąż występującego w związku z samookaleczaniem  się wśród młodzieży oraz jak media społecznościowe przyczyniają się do tego zjawiska. Przy tej okazji wymieniał również wpływ platformy Instagram na wiele tragicznych historii młodych ludzi, pokazując straszne publikacje tam zamieszczane. Co na to pracownicy Instagrama?

Pracownicy Instagrama twierdzą, że od pierwszego kwartału 2019 roku podwoili ilość usuniętych materiałów związanych z samookaleczeniem i samobójstwami. W okresie od kwietnia do czerwca tego roku usunięto 834 000 elementów treści, z których 77% nie zostało zgłoszonych przez użytkowników. Dodatkowo zamierzają stale zwiększać swoje działania w tym obszarze.

Molly Russell - nastolatka, która śledziła autodestrukcyjne treści w mediach społecznościowych, po czym popełniła samobójstwo