Każda z nas wie, że jeśli nie myjemy włosów codziennie, na skórze głowy gromadzą się resztki produktów, których regularnie używamy. Po kilku dniach stosowania suchego szamponu, pianki, czy lakieru do włosów, zwykły szampon może nie poradzić sobie z usunięciem ich pozostałości. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się tematowi szamponów oczyszczających lub płukanek. Jednym z najprostszych sposobów, który może pomóc Ci zregenerować skórę głowy oraz włosy i sprawi, że będą bardziej lśniące, jest stosowanie płukanki z produktu prosto z Twojej kuchni - octu jabłkowego.

Ocet jabłkowy na włosy: korzyści

Płukanie włosów octem jabłkowym może pomóc w przywróceniu życia włosom dosyć szybko, ale nie powinnaś po prostu wylewać go sobie na głowę - to może nie tylko zniszczyć włosy, ale też uszkodzić skórę głowy. Aby stosować go poprawnie, należy rozcieńczyć go z dużą ilością wody.

Jakie są korzyści stosowania octu jabłkowego? Świetnie usuwa zanieczyszczenia, które odkładają się na włosach. Wynika to z jego kwasowości - niższa wartość pH niż typowego szamponu oczyszczającego, ale wyższa niż zwykłego szamponu. Tłuszcz, brud i wszelkie resztki produktów zostają wypłukane, a włosy pozostają w nienaruszonym stanie. Pomaga też przywrócić równowagę skóry głowy. Niestety produkty do włosów zazwyczaj nie są tworzone z myślą o utrzymaniu prawidłowego pH, co oznacza, że ​​nagromadzenie się resztek produktów poważnie je zaburza. Używanie octu jabłkowego w formie płukanki, może temu zaradzić.

Płukanka z octu jabłkowego: przepis

  1. Wymieszaj 1 łyżkę stołową octu jabłkowego z 500 ml wody w butelce z atomizerem.
  2. Równomiernie spryskaj skórę głowy.
  3. Wetrzyj ocet palcami we włosy. 
  4. Pozostaw mieszankę na 3-5 minut.
  5. Spłucz włosy i skórę głowy zimną wodą.
  6. Zastosuj lekką odżywkę, która nie obciąży twoich włosów.
  7. Dobrze spłucz włosy i upewnij się, że wszystkie produkty zostały spłukane.

Kiedy nie używać octu jabłkowego

Ocet jabłkowy może być świetny na włosy, ale nie zawsze jego stosowanie jest wskazane. Zrezygnuj z niego w przypadku, kiedy Twoje włosy są wyjątkowo suche włosy. Ostrożność zachowaj również w przypadku włosów farbowanych - stosowanie octu jabłkowego nie jest wtedy całkowicie niemożliwe, ale zdecydowanie nie powinnaś stosować go regularnie.