Plogging: co to jest?

Plogging to nowa szwedzka moda, która zatacza coraz większy krąg. Dotarła już do Paryża i Tajlandii, czy trafi na polski grunt?

Plogging to odmiana joggingu, który łączy w sobie trening z dbaniem o środowisko. Skandynawowie zaczęli w trakcie biegania zbierać leżące śmieci i w ten sposób z połączenia szwedzkiego słowa "plocka" (zbierać) i angielskiego joggingu powstał plogging.

Za ojca ploggingu uważa się działacza na rzecz ekologii Erika Ahlstroma, który po przeprowadzce do Sztokholmu stwierdził, że to jedno wielkie wysypisko śmieci. To zrodziło pomysł sprzątania okolicy, do którego zaangażował swoich znajomych. 

Plogging: jak się ubrać?

W związku z tym, że plogging łączy bieganie ze zbieraniem śmieci, wybierając się na trening koniecznie musimy zadbać o odpowiedni strój. Warto oprócz wygodnego stroju do biegania zabrać ze sobą rękawiczki ochronne i torbę na śmieci. W zależności od tego, gdzie będziemy biegać musimy liczyć się z tym, że tych śmieci może być naprawdę dużo, dlatego to nie może być cienka torba, która po włożeniu kilku butelek od razu nam się rozerwie.

Plogging można również uprawiać w trakcie jazdy na rowerze, czy rolkach. Każda forma aktywności połączona z dbaniem o środowisko jest wskazana.

My popieramy ten rodzaj aktywności sportowej i uważamy, że każda okazja, żeby dbać o środowisko jest dobra. Może to być wyjście na spacer z dzieckiem, z psem, jazda na rowerze, albo po prostu w drodze do pracy, gdy zobaczymy śmieć na chodniku podnieśmy go i wyrzućmy do kosza. Nic nas to nie kosztuje, a widok czystych ulic cieszy oko.