Na wernisażu Małgorzaty Jabłońskiej i Bogny Jarzemskiej-Misztalskiej oraz recitalu Natalii Kukulskiej pojawiło się mnóstwo znanych osób ze świata sztuki, polityki i show-biznesu. Sztukę cenionych poza granicami Polski artystek podziwiali m.in. Grażyna Wolszczak i Cezary Harasimowicz, Joanna RacewiczAgata Rubik z córką Alicją, Sasha Strunin i Piotr Bajtlik, Walerija Żurawlewa, czy Nicole Bogdanowicz. Zobaczcie relację z wydarzenia.

Gwiazdy na wernisażu Małgorzaty Jabłońskiej i Bogny Jarzemskiej-Misztalskiej. Kim są autorki wystawy?

W ubiegłą sobotę w Willi Hugonówka w Konstancinie-Jeziornej odbył się wernisaż wystawy ONE. Cenione na świecie polskie artystki - Małgorzata Jabłońska i Bogna Jarzemska-Misztalska zaprezentowały swój dorobek artystyczny. Tytułowe ONE wyrażają swoje emocje poprzez różnorodne, niespotykane techniki, czyniące ich sztukę unikalną. Idea wystawy zrodziła się, by promować polską twórczość artystek docenionych za granicą oraz dać możliwość polskim znawcom, koneserom oraz krytykom zetknięcia się z ich niezwykłymi pracami. Autorki z dumą opowiedziały o swoich życiowych dokonaniach oraz przybliżyły zgromadzonym kulisy powstawania ich dzieł. Wernisaż uświetnił kameralny koncert Natalii Kukulskiej.

Recital Natalii Kukulskiej / fot. AKPA

Artystki dobrze znane są miłośnikom sztuki. Choć tworzą poza granicami naszego kraju, swoją karierę artystyczną rozpoczęły w Polsce.

Małgorzata Jabłońska już na studiach na wydziale malarstwa warszawskiej ASP nazywana była "młodą Abakanowicz:. Unikatem są jej efemeryczne, lekkie i zwiewne rzeźby z kory bananowca o naturalnych, ludzkich wymiarach. To odjęcie ciężaru formom przestrzennym sprowokowało krytyków "Washington Post" do nazwania jej "inicjatorką nowej dziedziny sztuki". Została artystą miesiąca w "Washington Local", a także zyskała uznanie "Washington City Paper". Artystka kreuje również transparentne, niemalowane, jedwabne obrazy, które tchną spokojem i harmonią oraz podkreślają piękno różnobarwnych kwiatów, zwierząt, ludzi. Jej prace podziwiać można było na wielu wystawach w Polsce i poza jej granicami, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Portugalii i we Włoszech.

Bogna Jarzemska-Misztalska tworzy niespotykane obrazy-emalie „ogniem malowane”, pokryte kolorowymi szkliwami i wypalane w temperaturze 1000’C, które mają niemal alchemiczną aurę. Po sukcesie głośnej, przełomowej wystawy w Rijadzie dzieła Bogny zdobią pałace i budynki rządowe Królestwa Arabii Saudyjskiej. Niezwykłość jej techniki polega na ciągłym poszukiwaniu nowej materii malarskiej, przechodzeniu przez meandry barw. To fascynująca zabawa sproszkowanymi lakami, które przed wypaleniem mają inną kolorystykę niż po wyjęciu z pieca. Efekt końcowy jest sumą doświadczenia, eksperymentu i grą przypadku, motywującego do twórczych poszukiwań. Poprzez malarstwo akcentuje to, co ją wzrusza, zastanawia, intryguje w przyrodzie i w odbiorze świata. Sam proces tworzenia jest swoistym oczyszczeniem jak mitologiczne katharsis. Rozgrzana emalia za każdym razem oddaje jej ciepło, które wcześniej w nią włożyła.

(od lewej) Bogna Jarzemska-Misztalska i Małgorzata Jabłońska / fot. AKPA

Relację z wernisażu znajdziecie w galerii pod artykułem.

ZOBACZ TAKŻE: