Plastry antykoncepcyjne, podobnie jak pigułki, mają swoje wady i zalety. Potencjalne minusy wiążą się przede wszystkim z wywoływanymi skutkami ubocznymi. Trzeba także dodać, że skuteczność tej metody zmniejsza się u pacjentek o masie ciała przekraczającej 90 kilogramów. Czasami niedogodność stanowi częściowe odklejanie plastra, choć są to sporadyczne sytuacje.

Jak działają plastry antykoncepcyjne?

Plaster antykoncepcyjny działa na takiej samej zasadzie jak pigułka. Zawiera hormony, które oddziałując na przysadkę mózgową, powstrzymują owulację. Dodatkowe działanie zmienia gęstość i skład śluzu szyjkowego, co utrudnia migrację plemników w drogach rodnych kobiety.

Skuteczność tej metody w zapobieganiu ciąży wskaźnik Pearla określa na 0,4-0,7. Liczba ta oznacza, ile kobiet na sto stosujących dany środek antykoncepcyjny zachodzi w ciążę. To bardzo wysoka nota. Dla porównania: wskaźnik Pearla dla prezerwatywy to 3-7, zaś dla żelu plemnikobójczego: 15-20.

Plastry antykoncepcyjne - rodzaje

W aptekach znaleźć możemy rozmaite rodzaje plastrów antykoncepcyjnych. Różnice polegają przede wszystkim na dawce hormonów. Poza tym rozbieżności dotyczą ceny oraz kwestii estetycznych. W praktyce wszystkie plastry stosuje się tak samo.

Nowe opakowanie należy rozpocząć, podobnie jak w przypadku pigułek, w pierwszym dniu cyklu, czyli w pierwszym dniu miesiączki. Gdzie przykleić plastry antykoncepcyjne? Wybierać należy obszary nienarażone na tarcie, najlepiej na ramieniu, pośladkach lub podbrzuszu. Pod żadnym pozorem nie mogą być to piersi. Skóra w miejscu naklejenia powinna być oczyszczona, nieuszkodzona i pozbawiona owłosienia. Przy kolejnych plastrach wybieramy inne miejsce.

Działanie antykoncepcyjne jednego plastra utrzymuje się siedem dni. Później należy go zdjąć i nalepić kolejny. Najlepiej jeśli zrobimy to w ten sam dzień tygodnia i o tej samej godzinie. Po trzech tygodniach przychodzi czas na siedmiodniową przerwę, w czasie której nastąpi krwawienie z odstawienia. Po kolejnych siedmiu dniach można rozpocząć kolejne opakowanie.

Skuteczność tej metody antykoncepcji zależy od jej prawidłowego stosowania. Plaster przez cały czas powinien ściśle przylegać do skóry. W bardzo sporadycznych przypadkach może on się odkleić i wtedy niezwłocznie trzeba zastąpić go nowym. Plastry przechowuje się w suchym i ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. W innym przypadku stracą swoje właściwości.

Zobacz także: Wkładka Mirena: metoda antykoncepcji, która budzi wątpliwości

Plastry antykoncepcyjne - skutki uboczne

Plastry antykoncepcyjne powszechnie uznawane są za metodę mniej inwazyjną niż pigułki. Dzieje się tak ze względu na fakt, że hormony wchłaniane są bezpośrednio do krwiobiegu przez skórę, co odciąża wątrobę. Skuteczność plastrów nie zmienia się też w przypadku wymiotów lub biegunek.

Istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania plastrów antykoncepcyjnych. To przede wszystkim:

 • przekroczony 45. rok życia,
 • otyłość,
 • palenie papierosów,
 • cukrzyca,
 • dolegliwości wątrobowe,
 • choroba wieńcowa,
 • nadciśnienie,
 • zakrzepica.

Możliwe są także skutki uboczne i działania niepożądane, do których należą:

 • bóle piersi i głowy,
 • plamienia w środku cyklu,
 • wymioty i nudności,
 • obniżony nastrój,
 • spadek libido,
 • tycie.

Większość z tych objawów ma charakter łagodny i przejściowy. Z reguły plamienia pojawiają się tylko przez pierwsze 2-3 cykle i, o ile nie towarzyszą im bóle brzucha, nie trzeba zmieniać metody antykoncepcji. Z kolei nudności czy ból piersi wynikają z faktu, że do organizmu dostają się większe dawki hormonów niż te przyswajane przy tabletkach. Z czasem te objawy także przemijają. Stosowanie plastrów może wywołać miejscowe reakcje uczuleniowe na skórze.

Przeczytaj również: Wkładka domaciczna: wszystko co musisz wiedzieć o spiralach domacicznych a boisz się zapytać

Plastry antykoncepcyjne a tycie

Antykoncepcja hormonalna może utrudniać zachowanie prawidłowej masy ciała, a nawet przyczyniać się do tycia. Plastry antykoncepcyjne nie są, niestety, wolne od tej wady. Efekt jest pochodną podwyższonego poziomu hormonów płciowych.

W przypadku plastrów antykoncepcyjnych przybieranie na wadze przeważnie nie jest efektem przyrostu tkanki tłuszczowej, lecz zatrzymywania wody w organizmie. Świadczyć o tym mogą także obrzęki nóg i bóle piersi. Jeśli dolegliwości nie mijają, wymagana jest konsultacja lekarska. W przypadku, gdy dodatkowe kilogramy wynikają jednak z obecności dodatkowej tkanki tłuszczowej, konieczna jest dieta, aktywność fizyczna, a czasem zmiana metody antykoncepcji.

Plastry antykoncepcyjne - opinie

Jeśli chodzi o opinie na temat plastrów antykoncepcyjnych, kobiety cenią sobie przede wszystkim wygodę oraz ochronę układu pokarmowego. Oto niektóre wypowiedzi internautek:

 • "Mój lekarz ginekolog mi powiedział, że to lepsze rozwiązanie od tabletek, bo mniej szkodliwe. Też mnie denerwuje, że czasem się trochę odklejają, ale dla mnie ważniejsze jest, że mniej szkodzą". [Gość, f.kafeteria.pl]
 • "Tabletek nigdy nie używałam, ale stosuję plastry od kilku lat, nigdy nie miałam żadnych skutków ubocznych, są wygodne i generalnie bardzo polecam. Jedyną wadą jest fakt, że brudzą się na brzegach". [Bajkaa, vinted.pl]
 • "Przez 3 lata stosowałam tabletki. Od 1,5 roku stosuję plastry, są super, nie obciążają układu pokarmowego". [Marica963, wizaz.pl]
 • Plastry mają takie samo działanie jak pigułki, przeciwwskazania i skutki uboczne.
  Jedyną ich zaletą jest to, że trzeba o nich pamiętać raz w tygodniu i nie
  przechodzą przez żołądek". [Heather_Morris, forum.gazeta.pl]

Plastry antykoncepcyjne - cena

Ile kosztują plastry antykoncepcyjne? Ich cena oscyluje w granicach od około 30 do 80 złotych za trzy plastry. Takie opakowanie wystarcza na miesiąc. Plastry antykoncepcyjne bez recepty nie są dostępne.

Zobacz również: Przełom w zapobieganiu ciąży: powstała antykoncepcyjna biżuteria