Płaca minimalna na 2019: rząd podniósł kwotę

Rząd właśnie ogłosił, że od 1 stycznia 2019 roku podnosi wysokość kwoty płacy minimalnej do 2250 złotych brutto, czyli ok. 1634 zł netto. Chociaż to wspaniała informacja dla wszystkich zatrudnionych zarabiających najniższą krajową, to pełni niepokoju są rodzice samotnie wychowujący dziecko, którzy korzystają z programu 500 plus. Po podwyższeniu płacy minimalnej, samotni rodzice obawiają się, że stracą możliwość otrzymywania 500 plus.

Samotni rodzice stracą 500 plus?

Z programu 500 plus na pierwsze dziecko mogą korzystać rodziny, gdzie dochód na osobę nie przekracza 800 zł netto. Po wprowadzeniu nowej kwoty płacy minimalnej, dochód na osobę w rodzinie, gdzie rodzic samotnie wychowuje dziecko będzie wynosił ok. 817 zł, czyli o 17 zł przekroczy wymagany pułap. Jednak musimy pamiętać, że składając wnioski o 500 plus, podajemy dochód z poprzedniego roku, wiec jeśli miałyby nastąpić jakieś zmiany, to dopiero od 2020 roku.

Jak uspokaja Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie prasowym, podwyżka płacy minimalnej od 2019 roku nie będzie miała wpływu na przyznane już świadczenia 500 plus.

Podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2019 roku nie skutkuje weryfikacją przyznanego już świadczenia wychowawczego (...) Trwa przyjmowanie wniosków i wydawanie decyzji do programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał do 1 października br. do 30 września 2019 r. Decyzje wydawane są na cały okres. Prawo do świadczenia 500+ na pierwsze dziecko, na nowy okres świadczeniowy, jest wyliczane na podstawie dochodu z 2017 r. Świadczenie od drugiego dziecka ma charakter powszechny i jest niezależne od dochodu. - podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie prasowym.

Jak zapewniała wcześniej wicepremier i szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów, Beata Szydło, że rząd nie planuje zmian w programie "Rodzina 500 plus". Szydło dodała, że program działa dobrze i nie ma potrzeby go zmieniać. To odpowiedź na pojawiające się co jakiś czas doniesienia na temat zmian w programie 500 plus.

Program działa dobrze i spełnił swoje zadanie. Dzięki niemu rocznie do polskich rodzin trafia ponad 20 mld zł. Nie widzę w tej chwili potrzeby zmian. - mówiła Beata Szydło

Ministerstwo uspokaja, że jeszcze przez dwa lata, samotni rodzice korzystający z programu 500 plus nie muszą się o nic martwić.