https://www.kobieta.pl/artykul/czerwone-wino-i-jego-wlasciwosci-czy-czerwone-wino-jest-zdrowe-np-na-serce-odpowiadamy-twierdzacoPiwo: ile ma kalorii?

Kaloryczność piwa zależy oczywiście od jego rodzaju. Zauważalna jest tendencja wzrostu kaloryczności wraz z ciemniejszym kolorem tego napoju. Piwo jasne niekiedy może mieć nawet dwa razy mniej kalorii niż to ciemne. Oto spis przykładowych rodzajów piwa i ich kaloryczności w około 570 ml:

  • Lager butelkowy -165 kcal
  • Ale butelkowe ciemne - 159 kcal
  • Ale butelkowe jasne - 182 kcal
  • Ale mocne - 409 kcal
  • Bitter beczkowy - 177 kcal
  • Bitter z puszki - 182 kcal
  • Mild z beczki - 142 kcal
  • Porter - 210 kcal
  • Porter mocny - 222 kcal

Są to tylko niektóre rodzaje piwa, a na polskim rynku znaleźć ich można znacznie więcej. Zwykle kaloryczność utrzymuje się jednak na bardzo podobnym poziomie w zależności od tego, czy jest to wariant jasny, czy ciemny.

A co z piwem smakowym? Piwo smakowe zazwyczaj ma więcej kalorii niż większość gatunków bez takich dodatków, jednak na ogół wartość ta nie powinna przekroczyć 320 kcal/570 ml. Czy jest to dużo? Średnie zapotrzebowanie osoby dorosłej wynosi 2000 kcal, dlatego w łatwy sposób można obliczyć, że wystarczy wypić około 6 butelek, aby zapewnić sobie wystarczającą energię na cały dzień. Do tego należy doliczyć także spożywane posiłki, które potrafią podwoić tę liczbę. Czy piwo smakowe jest zatem dobrym pomysłem dla osób będących na diecie? Odpowiedź brzmi tak samo, jak w przypadku czekolady czy chipsów.

Najmniej kaloryczne jest jednak piwo bezalkoholowe, które (zakładając, że nie posiada żadnych dodatków smakowych), może mieć około 130 kcal w butelce. Taki wariant tego złocistego napoju jest również zdecydowanie najzdrowszy, a obecnie na sklepowych półkach pojawiają się produkty smakiem niemal idealnie imitujące klasyczne piwo alkoholowe. Jest to również świetna opcja w sytuacji, gdy uwielbiasz ten lekko gorzki smak, ale codziennie musisz być zdolny do prowadzenia samochodu.

Przeczytaj także: Nowy trend na lato: Wygląda jak ciemne piwo, ale to kawa idealna na upały!

Czy piwo tuczy?

Czy piwo może tuczyć? Sądząc po jego kaloryczności - owszem. Sytuacja wygląda jednak bardzo podobnie, jak w przypadku czekolady, chipsów czy fast foodów. Jeśli wypijesz jedną butelkę w ciągu tygodnia, nie zauważysz nawet najmniejszego wpływu na twoją masę ciała. Natomiast inaczej będzie w sytuacji, kiedy piwo stanie się towarzyszem każdego wieczoru. Zakładając najbardziej optymistyczny scenariusz, czyli mild lub bitter, liczba dodatkowych kalorii w tygodniu sięgnie aż 1200. Picie piwa zazwyczaj nie kończy się jednak na jednej butelce, dlatego często wartość ta jest jeszcze większa, co szybko daje o sobie znać podczas zapinania spodni czy stawania na wadze.

Przybranie 1 kg masy ciała wymaga spożycia około 7000 kcal ponad swoje zapotrzebowanie. W sytuacji, gdy nie liczysz kalorii i nie dbasz o to, co jesz, stopniowo na twojej wadze będą pojawiać się coraz większe liczby. Z tego powodu, jeśli chcesz regularnie pozwalać sobie na piwo lub inne przyjemności bez ryzyka przytycia, dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie przygody z aktywnością fizyczną.

Zobacz także:

Czy piwo podnosi cholesterol?

Kwestia wpływu piwa na cholesterol nie jest wcale tak jasna, jak mogłoby się wydawać. Badania pokazują, że, co prawda, małe ilości alkoholu pobudzają tworzenie dobrego cholesterolu, jednak jest to bardzo krótkotrwały efekt i w ogólnym rozrachunku może on prowadzić do negatywnych skutków. Bez względu na tę kontrowersyjną kwestię, alkohol niewątpliwie podnosi poziom trójglicerydów we krwi, które odpowiadają za wystąpienie takich chorób, jak miażdżyca, ostre zapalenie trzustki czy cukrzyca oraz zwiększają ryzyko wystąpienia otyłości, udaru bądź zawału serca. Z tego powodu w wielu przypadkach znacznie lepszą opcją jest piwo bezalkoholowe.

To cię może zainteresować: Wszystko, co powinnaś wiedzieć o czerwonym winie, nawet jeśli go nie lubisz

Czy piwo jest zdrowe?

Czy piwo szkodzi? Piwo zawiera alkohol i to wcale nie w tak małych ilościach, jak mogłoby się wydawać. Podczas różnego rodzaju towarzyskich spotkań wypija się zazwyczaj kilka butelek lub puszek tego trunku, dlatego często stężenie przyjętego alkoholu jest takie samo, jak przy mniejszej dawce wina czy wódki. Związek ten jest bardzo szkodliwy zarówno dla wątroby, jak i trzustki. Może on także w znaczny sposób zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego lub raka poszczególnych organów. Jak zatem sytuacja wygląda w przypadku piwa bezalkoholowego?

Piwo bezalkoholowe jest pozbawione wszystkich szkodliwych substancji, które zawiera jego alkoholowy odpowiednik. Składa się ono głównie z wody, słodów i chmielu, które są bogate w różnego rodzaju witaminy, minerały i inne składniki wpływające na poprawę pracy nerek, zapobiegające zmianom miażdżycowym, uspokajające i przeciwdziałające wystąpieniu nowotworów. Piwo jest również moczopędne, dzięki czemu wypłukuje sól z organizmu i zapobiega tworzeniu się kamieni.

Piwo bezalkoholowe jest wskazane również w przypadku sportowców, którzy potrzebują dużej dawki elektrolitów, witamin i minerałów. Składa się ono zazwyczaj z 90% wody, dlatego stanowi także dobrą opcję na nawodnienie organizmu. Jednocześnie, nie uzależnia ono tak, jak jego standardowy odpowiednik i nie powoduje kaca, Dodatkowo, po wypiciu piwa bezalkoholowego możesz z powodzeniem siąść za kierownicą, czego zdecydowanie nie powinno się robić po wypiciu piwa z alkoholem (nawet jednej puszki!).

Jak ciągłe picie piwa wpływa na organizm?

Głównym problemem w tradycyjnym piwie jest zawartość alkoholu, która w przypadku polskich produktów jest znacznie wyższa niż, na przykład, w azjatyckich odpowiednikach. Związek ten wpływa bardzo niekorzystnie na wiele organów, jednocześnie uzależniając i powodując kaca. Zbyt częste picie piwa nie jest zatem wskazane już z samego względu na właśnie ten fakt. Sytuacja wygląda znacznie inaczej w przypadku wariantu bezalkoholowego, który jest pozbawiony tego najbardziej szkodliwego składnika tradycyjnego piwa.

Piwa alkoholowego nie powinno się pić codziennie, jednak mała ilość raz na jakiś czas nie powinna wyrządzić zbyt wielu problemów. Natomiast jeśli chodzi o jego bezalkoholowy wariant, nie istnieją badania, według których spożywanie go codziennie mogłoby mieć negatywny wpływ na cały organizm. Wręcz przeciwnie, jest to znacznie lepszy sposób na nawodnienie niż, na przykład, napoje wysoko słodzone.

Czy piwo ma cukier? Piwo to napój o wysokim indeksie glikemicznym (ze względu na dużą zawartość naturalnych słodów), jednak nie zawiera on cukru w znanej nam bardzo dobrze białej i sypkiej postaci. Pomimo tego faktu, duże ilości piwa nie są wskazane w przypadku osób z cukrzycą i będących na diecie właśnie ze względu na tak wysoki indeks glikemiczny. Sytuacja wygląda jednak znacznie gorzej w przypadku piw smakowych, które zawierają taki sam cukier, jak różnego rodzaju napoje słodzone. Często jest go mniej niż w takich produktach, jednak bez względu na ten fakt, są to dodatkowe kalorie wpływające na twój organizm, co w połączeniu z alkoholem stanowi niezbyt zdrową mieszankę.

Przeczytaj także: To NAGRANIE pokazuje, jak łatwo dosypać nam czegoś do napoju podczas imprezy