Piosenki świąteczne

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, który rządzi się swoimi prawami: to czas spotkań z rodziną, serdecznych rozmów z przyjaciółmi, buszowania po sklepach w poszukiwaniu prezentów. To również szczególny czas w kulturze: oglądamy wtedy świąteczne filmy, słuchamy świątecznych piosenek. I chociaż co roku są to podobne hity, które przeszły już do klasyki gatunku, to magia Świąt Bożego Narodzenia powoduje, że nikomu się one nie nudzą. Czego zatem słuchać w nadchodzące święta? Przypominamy Wam najpiękniejsze świąteczne piosenki!

Świąteczne piosenki po polsku. Oto lista najpiękniejszych piosenek na Święta!

Jest cała lista świątecznych piosenek na Boże Narodzenie. Wszyscy je znają, ponieważ odruchowo wpadają nam w ucho, kiedy w ferworze przedświątecznych zakupów ganiamy po sklepach i w tle zawsze lecą świąteczne piosenki. My wybrałyśmy dla Was polskie świąteczne piosenki, które na pewno znacie, ale rzadziej możemy usłyszeć je w galeriach handlowych. 

Świąteczne piosenki: "Pada śnieg" Edyta Górniak i Krzysztof Antkowiak

„Pada śnieg” to kolejny polski hit na Święta. Utwór napisany przez niezastąpionego Jacka Cygana opowiada o wymarzonym Bożym Narodzeniu, pełnym polskich tradycji i przedświątecznej krzątaniny. Muzykę do piosenki skomponował Rafał Paczkowski. „Pada śnieg”, który zadebiutował na kultowej dla pokolenia Y płycie Krzysztofa Antkowiaka „Zakazany owoc” z 1989. Jednak najpopularniejsza wersją przeboju jest ta z 1995 roku, którą śpiewali Edyta Górniak i Krzysztof Antkowiak.

Świąteczne piosenki: "Z kopyta kulig rwie" Skaldowie

„Z kopyta kulig rwie” to piosenka, która przeżyła niejedno Boże Narodzenie! Przebój zespołu Skaldowie powstał w 1969 roku do filmu „Kulig” i od tamtego czasu wciąż jest jedną z najpopularniejszych świątecznych piosenek w naszym kraju. Skomponowana przez Andrzeja Zielińskiego do tekstu Andrzeja Bianusza jest też najpopularniejszym utworem w historii Skaldów.

Zobacz też:

Najpiękniejsze życzenia świąteczne

Staropolski piernik na Boże Narodzenie

Świąteczne piosenki: "Ding Dong" Kayah

„Ding dong” to jedna z najmłodszych świątecznych piosenek na naszej liście. Utwór powstał na specjalne zamówienie jednej ze stacji radiowych w 2014 roku i szybko zdobyła status hitu. Do jej stworzenia KAYAH zaprosiła dwójkę przyjaciół - poetkę Patrycję Annę Zbikowską i kompozytora Krzysztofa Pszonę.

Świąteczne piosenki: "Jest taki dzień" Czerwone gitary

To zdecydowany świąteczny hit wśród polskich piosenek na Boże Narodzenie. Choć przebój „Jest taki dzień” Czerwonych Gitar ma kilkadziesiąt lat, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Muzykę do utworu skomponował Seweryn Krajewski, a słowa napisał znany tekściarz Krzysztof Dzikowski.

Świąteczne piosenki: "Kto wie" De Su

To kolejny hit z lat 90. ubiegłego stulecia, który przeszedł do kanonu świątecznych piosenek po polsku. "Kto wie, czy za rogiem nie stoją Anioł z Bogiem" żeńskiego trio od lat wraca do nas w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Świąteczne piosenki: "Coraz bliżej święta" Ania Szarmach

Polska wersja reklamowego hitu Coca-coli. Choć od czasu jej powstania minęło sporo lat i wykonywało ją wielu polskich artystów, wielbiciele piosenki wciąż powtarzają, że "jedyną słuszną" wersją jest ta śpiewana przez Anię Szarmach.

Zobacz też:

Dekoracje na Święta - nowa świąteczna kolekcja Zara Home

Dekoracje na Boże Narodzenie w skandynawskim stylu - 5 ważnych elementów

Świąteczne piosenki: "Wielkie świąteczne całowanie" Andrzej Piaseczny i Seweryn Krajewski

„Wielkie świąteczne całowanie” to popularna w okresie Bożego Narodzenia piosenka wykonywana przez duet Andrzej Piaseczny i Seweryn Krajewski. Utwór opowiada o chwilach szczęścia, przebaczenia i miłości. Piosenka powstała w 2012 roku i została wydana na płycie „Zimowe piosenki”.

Świąteczne piosenki: „Dziś nadzieja rodzi się" Ryszard Rynkowski

Jedna z najbardziej doniosłych i wzruszających świątecznych piosenek po polsku. Powstała w 1995 roku i od lat jest jednym z największych przebojów okresu świąt Bożego Narodzenia. Jest w niej wszystko to, czego potrzebujemy w Święta - ciepło, pocieszenie i... tytułowa nadzieja!

Świąteczne piosenki: "Mario, czy Ty wiesz?" TGD - Anna Maria Jopek, Natalia Niemen, Kuba Badach

"Mario, czy Ty wiesz" to kolejna piękna bożonarodzeniowa piosenka na naszej liście. Utwór powstał w 2015 i został wydany na płycie gospelowego zespołu TGD. Producentem płyty, a w tym także tej piosenki jest Piotr Nazaruk, a wokalistami wykonującymi piosenkę są: Anna Maria Jopek, Natalia Niemen i Kuba Badach.

Świąteczne piosenki: "Na całej połaci śnieg" Anna Maria Jopek i Jeremy Przybora

Nowa wersja wspaniałej i wiekowej piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Pierwotnie piosenkę wykonywała legendarną Kalina Jędrusik w wieczorze z 2 stycznia 1965 roku.Ten cover powstał w 1999 roku, a zaśpiewała w nim Anna Maria Jopek, a towarzyszył jej pośmiertnie głos Jeremiego Przybory. Singel należy do jednych z najczęściej prezentowanych w stacjach radiowych w okresie świątecznym i zimowym.

 

Podobają się Wam nasze propozycje polskich świątecznych piosenek? Chcielibyście dodać coś do naszej playlisty?