Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, który rządzi się swoimi prawami: to czas spotkań z rodziną, serdecznych rozmów z przyjaciółmi, buszowania po sklepach w poszukiwaniu prezentów. To również szczególny czas w kulturze: oglądamy wtedy świąteczne filmy, słuchamy świątecznych piosenek. I chociaż co roku są to podobne hity, które przeszły już do klasyki gatunku, to magia Świąt Bożego Narodzenia powoduje, że nikomu się one nie nudzą. Czego zatem słuchać w nadchodzące święta? Przypominamy Wam najpiękniejsze piosenki świąteczne po polsku.

Piosenki świąteczne po polsku: lista

Jest cała lista świątecznych piosenek na Boże Narodzenie. Wszyscy je znają, ponieważ odruchowo wpadają nam w ucho, kiedy w ferworze przedświątecznych zakupów ganiamy po sklepach i w tle zawsze lecą świąteczne piosenki. My wybrałyśmy dla Was polskie świąteczne piosenki, które na pewno znacie, ale rzadziej możemy usłyszeć je w galeriach handlowych. 

Piosenki świąteczne po polsku: "Pada śnieg" Edyta Górniak i Krzysztof Antkowiak

„Pada śnieg” chyba największy polski hit na Święta ostatnich lat. Utwór napisany przez Jacka Cygana opowiada o wymarzonym Bożym Narodzeniu, pełnym polskich tradycji i przedświątecznej krzątaniny. Muzykę do piosenki skomponował Rafał Paczkowski. „Pada śnieg”, zadebiutował na kultowej dla pokolenia Y płycie Krzysztofa Antkowiaka „Zakazany owoc” z 1989, jednak najpopularniejszą wersją przeboju jest właśnie ta z 1995 roku, którą śpiewali Edyta Górniak i Krzysztof Antkowiak.

Piosenki świąteczne po polsku: "Z kopyta kulig rwie" Skaldowie

„Z kopyta kulig rwie” to piosenka, która ma już ponad 50 lat! Przebój zespołu Skaldowie powstał w 1969 roku do filmu „Kulig” i od tamtej pory wciąż jest jedną z najpopularniejszych świątecznych piosenek. „Z kopyta kulig rwie” skomponowany przez Andrzeja Zielińskiego do tekstu Andrzeja Bianusza jest też jednym najpopularniejszych utworów zespołu Skaldowie.

Piosenki świąteczne po polsku: "Ding Dong" Kayah

Utwór „Ding dong” powstał na specjalne zamówienie jednej ze stacji radiowych w 2014 roku i szybko zdobył status hitu. Do jego stworzenia Kayah zaprosiła dwójkę przyjaciół - poetkę Patrycję Annę Zbikowską i kompozytora Krzysztofa Pszonę. Znacie? Lubicie?

Piosenki świąteczne po polsku: "Dzień jeden w roku" częściej: "Jest taki dzień" Czerwone Gitary

To zdecydowany świąteczny hit wśród polskich piosenek na Boże Narodzenie. Choć przebój „Dzień jeden w roku", lepiej znany jako »Jest taki dzień« Czerwonych Gitar ma kilkadziesiąt lat, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Muzykę do utworu skomponował Seweryn Krajewski, a słowa napisał znany tekściarz Krzysztof Dzikowski.

Piosenki świąteczne po polsku: "Kto wie?" De Su

To kolejny hit z lat 90. ubiegłego stulecia, który przeszedł do kanonu świątecznych piosenek po polsku. "Kto wie" (czy za rogiem nie stoją Anioł z Bogiem) żeńskiego trio od lat wraca do nas w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Zobacz także:

Piosenki świąteczne po polsku: "Coraz bliżej święta" Ania Szarmach

Polska wersja reklamowego hitu Coca-coli. Choć od czasu jej powstania minęło sporo lat i wykonywało ją wielu polskich artystów, wielbiciele piosenki wciąż powtarzają, że "jedyną słuszną" wersją jest ta śpiewana przez Anię Szarmach.

Piosenki świąteczne po polsku: "Wielkie świąteczne całowanie" Andrzej Piaseczny i Seweryn Krajewski

„Wielkie świąteczne całowanie” to piosenka wykonywana przez duet Andrzej Piaseczny i Seweryn Krajewski. Utwór opowiada o chwilach szczęścia, przebaczenia i miłości. Piosenka powstała w 2012 roku i została wydana na płycie „Zimowe piosenki”.

Piosenki świąteczne po polsku: „Dziś nadzieja rodzi się" Ryszard Rynkowski

Jedna z najbardziej doniosłych i wzruszających świątecznych piosenek po polsku. Powstała w 1995 roku i od lat jest jednym z popularniejszych przebojów świątecznych. 

Piosenki świąteczne po polsku: "Mario, czy Ty wiesz?" TGD / Anna Maria Jopek, Natalia Niemen, Kuba Badach

"Mario, czy Ty wiesz" to kolejna piękna bożonarodzeniowa piosenka na naszej liście. Utwór powstał w 2015 i został wydany na płycie gospelowego zespołu TGD. Producentem płyty, a w tym także tej piosenki jest Piotr Nazaruk, a wokalistami wykonującymi piosenkę są: Anna Maria Jopek, Natalia Niemen i Kuba Badach.

Piosenki świąteczne po polsku: "Na całej połaci śnieg" Anna Maria Jopek i Jeremy Przybora

Nowa wersja wspaniałej, wiekowej piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Pierwotnie piosenkę wykonywała legendarną Kalina Jędrusik w wieczorze z 2 stycznia 1965 roku. Cover, który znajdziecie poniżej powstał w 1999 roku, a zaśpiewała go Anna Maria Jopek w towarzystwie zarejestrowanego głosu zmarłego w 2004 Jeremiego Przybory.

Piosenki świąteczne po polsku: „Kolęda dwóch serc” Andrzej Lampert, Andrzej Piaseczny, Kuba Badach, Mieczysław Szcześniak lub Pectus

Polskojęzyczna wersja wielkiego przeboju zespołu Wham!, czyli „Last Christmas". Piosenkę wykonywali pierwotnie Andrzej Piaseczny, Mieczysław Szcześniak, Kuba Badach i Andrzej Lampert, a obecnie zespół Pectus.

Piosenki świąteczne po polsku: "Hej ludzie, idą Święta" Varius Manx

"Hej ludzie, idą Święta" zostało napisane na zamówienie. Robert Janson z prośbą o tekst zwrócił się do jednego z najlepszych polskich tekściarzy, Jacka Cygana. Ten, ponieważ zgadzał się ze zleceniodawcami, że niewiele mamy piosenek świątecznych o dynamicznym, radosnym charakterze, bez wahania się zgodził. I tamy piękny utwór z magicznym wokalem Kasi Stankiewicz.

Piosenki świąteczne po polsku: "Święty czas" PIN

Polska wersja utworu "Mistletoe and wine" w wykonaniu zespołu PIN, którego wokalistą był Andrzej Lampert (i to właśnie jego głos słyszymy na nagraniu). 

Piosenki świąteczne po polsku: "Magia świąt" Gosia Andrzejewicz

"Poczuj szczęście w magii świąt, odkryj w sercu twoim skarb..." - fraza od niemal dziesięciu lat powraca w okresie świątecznym. Nie trzeba być fanem twórczości Gosi Andrzejewicz, aby kochać ten utwór. Jest naprawdę piękny!

Piosenki świąteczne po polsku: "Gdy Wigilia Jest" Feel i Patrycja Kosiarkiewicz 

Piosenka nagrana w szczytnym celu w 2008 roku przez superpopularny wówczas zespół Feel. Piotr Kupicha w jednym z wywiadów potwierdził, że tekst napisał dla swojego małego synka.

Podobają się Wam nasze propozycje polskich świątecznych piosenek? Chcielibyście dodać coś do naszej playlisty?