Pierwsze damy zwiedziły ginę Espelette

Trwa szczyt G7, a uczestniczący w nim politycy całe dnie spędzają na rozmowach o gospodarce i polityce. W tym czasie towarzyszące im żony wybrały się do francuskiej gminy Espelette, gdzie uprawiana jest jedna z najsłynniejszych odmian papryki chili. Po zwiedzaniu pierwsze damy udały się na degustację baskijskich win, a po niej na lunch do Vilii Arnaga, wybudowanej przez autora komedii „Cyrano de Bergerac”, Edmonda Rostanda. Dodatkowo przed budynkiem specjalnie dla pierwszych dam przygotowano pokaz tradycyjnych baskijskich tańców.

Kogo zabrakło na wycieczce?

Wśród pierwszych dam uczestniczących w wycieczce znalazły się: żony prezydentów Francji i USA, Brigitte i Melania, żona premiera Japonii, Akie Abe, żona premiera Australii, Jenny Morrison, żona prezydenta Chile, Cecilia Morel i żona szefa Rady Europejskiej, Małgorzata Tusk. Wśród zebranych wyraźnie wyróżniał się brak Carrie Symonds, partnerki nowego premiera Wielkiej Brytanii, Borisa Johnsona.

Poważne tematy na szczycie G7

Szczyt G7 rozpoczął się w sobotę i potrwa do dziś. W spotkaniach udział biorą przywódcy USA, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Kanady oraz przedstawiciele Unii Europejskiej: przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej. W tym roku tematem przewodnim szczytu jest zwalczanie nierówności. Jednak poza tematami dotyczącymi gospodarki i polityki międzynarodowej, liderzy zwrócili również uwagę na ochronę środowiska. Jedną z poruszanych kwestii były pożary w lasach amazońskich. Przywódcy zapowiedzieli zawarcie porozumienia w kwestii pomocy dla Brazylii. Pomoc ma dotyczyć zarówno aspektów technicznych, jak i finansowych. Celem pomocy jest nie tylko zakończenie pożarów, ale również zlikwidowanie skutków, które wywołał.