Peeling chemiczny w domu – co trzeba o nim wiedzieć?

Peeling chemiczny to jeden z najskuteczniejszych sposobów na gładką i promienną skórę. Pomaga pozbyć się martwego naskórka i zalegającej w porach tłustej treści, wyrównuje koloryt, zmniejsza widoczność zmarszczek i reguluje skórę, dzięki czemu zapominamy o niedoskonałościach. Sprawia, że spod szarej i zmęczonej skóry na pierwszy plan wysuwa się ta świeża i promienna cera, którą chciałybyśmy oglądać cały czas. Jeszcze do niedawna taki efekt można było uzyskać wyłącznie podczas zabiegu w gabinecie, po którym następowało kilkudniowe łuszczenie. Dziś kwasy są na wyciągnięcie ręki – a nowoczesne formuły opracowane tak, że skóra złuszcza się właściwie niezauważalnie. Niektóre preparaty są na tyle delikatne, że mogą je stosować również osoby o wrażliwej skórze. Co więcej, zdaniem kosmetologów, regularne peelingi o niższych stężeniach dają lepsze efekty niż te wysoko stężone, wykonywane kilka razy do roku.

Peeling chemiczny w domu – dla kogo jest ten zabieg?

Peeling chemiczny w domu może wykonać prawie każdy, kto ma już za sobą doświadczenia z kwasami – i wie, czego można się po nich spodziewać. Jeśli nigdy dotąd nie stosowałaś kwasów, odradzamy domowe eksperymenty – zwłaszcza, gdy borykasz się z poważnymi problemami skóry. Pierwszy raz zawsze wymaga konsultacji u specjalisty. Jeśli wiesz, jak twoja skóra znosi kwasy, a po poprzednich zabiegach nie wystąpiły żadne niepożądane reakcje – peeling chemiczny w domowym zaciszu nie powinien zrobić ci żadnej krzywdy. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad.

Peeling chemiczny w domu – jak nie podrażnić skóry?

Po pierwsze: nie zamawiaj kwasów z nieznanych źródeł. W internecie aż roi się od podejrzanie tanich produktów na bazie kwasów. Lepiej nie ryzykować podrażnieniem i kupić preparat sprawdzonej marki. Produkty z kwasami są w ofercie marek drogeryjnych – i większość z nich w zupełności wystarczy na potrzeby domowej pielęgnacji (wyższe stężenia zostaw profesjonalistom). Po drugie: zrób próbę uczuleniową. Niezależnie od tego, jak dobrze znosisz kwasy, zawsze nałóż odrobinę produktu w mało widocznym miejscu – i sprawdź, czy nie pojawi się żadna niepożądana reakcja. Pamiętaj też, żeby dobrze dobrać kwas do potrzeb skóry. Jeśli masz skórę trądzikową lub łojotokową, postaw na kwas salicylowy lub glikolowy. Przy wrażliwszych skórach lepiej sprawdzą się kwasy o większych cząsteczkach (np.kwas migdałowy, laktobionowy lub glukonolakton).

Sprawdź, jaki kwas będzie najlepszy dla Twojej skóry >>>

Peeling chemiczny krok po kroku

Jak zrobić peeling chemiczny w domu? Zacznij od dokładnego oczyszczenia i osuszenia skóry. Dopiero, gdy masz pewność, że jest sucha, nałóż peeling. Nie trzymaj go na skórze zbyt długo. Lepiej zacząć od krótszych sesji i stopniowo je wydłużać. W zależności od kwasu i stężenia – za pierwszym razem wystarczy 10-20 minut. Jeśli wiesz, jak zachowuje się skóra, możesz sobie pozwolić na dłużej. Jeśli korzystasz z peelingów drogeryjnych – trzymaj się instrukcji na opakowaniu. Po upływie tego czasu, zneutralizuj kwas. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego preparatu do neutralizacji (często w zestawie z kwasem) albo węglowodoranu sodu (czyli sody oczyszczającej). Wystarczy rozpuścić łyżkę sody w 150 ml wody. Neutralizacji towarzyszy pienienie i charakterystyczne „syczenie”. Dopiero, gdy substancja przestanie się pienić, masz pewność, że kwas został zmyty z twarzy. Produkty drogeryjne, o niskich stężeniach, nie wymagają neutralizacji.

Jak dbać o skórę po peelingu chemicznym?

Bezpośrednio po peelingu najlepiej nic na nią nie nakładać. Jeśli skóra się łuszczy, pamiętaj o nawilżaniu. Raczej odstawiamy zwykłą pielęgnację i sięgamy po specjalistyczne dermokosmetyki do stosowania po zabiegach. Najlepiej, żeby były niekomodogenne. Nie zapominaj też o ochronie UV. Skóra po złuszczaniu chemicznym jest wyjątkowo podatna na działanie słońca i powstawanie przebarwień. Wysoki filtr SPF to podstawa.