Jak wybierać pędzle do makijażu?

Dobranie pędzla odpowiedniego do nakładania konkretnej grupy kosmetyków to jedna sprawa. Druga, wcale nie mniej ważna, to ich jakość. Do wyboru mamy trzy rodzaje pędzli:

 • syntetyczne;
 • naturalne;
 • z mieszanego włosia. 

Różnią się nie tylko ceną, ale także sposobem i jakością wykonania. Dość istotna różnica widoczna jest również w komforcie użytkowania. 

Syntetyczne pędzle są najtańsze i najłatwiej je kupić. Komplet pędzli do makijażu ze sztucznego włosia to zwykle wydatek rzędu maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Zdecydowaną zaletą jest to, że takie pędzle kupisz w każdej drogerii, zarówno stacjonarnej, jak i internetowej. Pędzle do makijażu z syntetycznych materiałów to dobry sposób na rozpoczęcie swojej przygody z makijażem, kiedy jeszcze nie wiesz, czy prób nie zaniechasz dość szybko. 

Zdecydowaną wadą sztucznego włosia może być dość niski komfort użytkowania (oczywiście nie w każdym przypadku - niektóre modele są bardzo udane!). Włosie może być dość sztywne, a przez to, zamiast rozcierać kosmetyk, może go po prostu ścierać. Pielęgnacja pędzli syntetycznych jest dość łatwa: wystarczy umycie włosia ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego mydła lub szamponu. 

Pędzle z naturalnego lub mieszanego włosia są z kolei o wiele wygodniejsze w użyciu. Miękkie włoski doskonale rozprowadzają kosmetyki, sprawiając przy okazji przyjemność, gdy dotykasz nimi twarzy. Takie akcesoria są jednak naturalnie droższe, jednak jeśli jesteś przekonana co do tego, że chcesz i będziesz się malować, to taki zakup jest warty inwestycji. 

Zakup pędzli dobrej jakości to jedna sprawa. Druga - to ich właściwe użytkowanie. Rodzajów pędzli jest mnóstwo, co dla osoby stawiającej pierwsze kroki w świecie makijażu może być dość kłopotliwe. Postaramy się przybliżyć podstawowe użycie pędzli do oczu, twarzy i ust. 

Pędzle do makijażu: oczy

Podstawowy zestaw pędzli do makijażu oczu powinien zawierać pędzelki do:

Zobacz także:

 • nakładania korektora pod oczy (jeśli to kosmetyk w słoiczku, o półpłynnej konsystencji);
 • aplikacji cieni;
 • rozcierania (blendowania) cieni;
 • malowania brwi.

Pędzelek do nakładania płynnego lub półpłynnego korektora pod oczy powinien być płaski i mieć włosie o średniej twardości. Jeśli będzie zbyt miękkie, może wchłaniać kosmetyk. Zbyt twarde spowoduje z kolei powstawanie smug w czasie aplikacji. 

Protip: przed aplikacją kosmetyków tłustych i o cięższej konsystencji (a więc korektora, podkładu czy bronzera lub rozświetlacza w kremie), warto zwilżyć pędzelek. Nie będzie wchłaniał kosmetyków, dzięki czemu aplikacja będzie o wiele wygodniejsza. 

Pędzle do cieni powinny mieć krótkie i proste włosie, co pozwoli na precyzyjne nakładanie kosmetyku. Niektóre panie lubią również aplikację okrągłym pędzelkiem. 

Pędzel do rozcierania (blendowania) cieni musi mieć delikatne i równe włosie. Dzięki temu możliwe będzie precyzyjne roztarcie granicy między kolorami, bez ryzyka zebrania kosmetyku. 

Pędzle do makijażu brwi mogą być bardzo różne - w zależności od preferencji może to być szczoteczka lub mały pędzelek o krótkim, dość twardym włosiu. 

Pędzle do makijażu: twarz 

Pędzle do makijażu twarzy są przynajmniej cztery:

 • do podkładu;
 • do bronzera/różu;
 • do pudru;
 • do konturowania. 

Pędzelki do makijażu twarzy mają kluczowe znaczenie - nierównomiernie rozprowadzony podkład czy bronzer od razu zwrócą uwagę. 

Pędzel do podkładu, w zależności od preferencji, może być płaski lub okrągły, o ściętym, prostym włosiu. Aplikacja podkładu płaskim pędzlem wymaga nieco więcej wprawy, by nie zrobić smug. 

Ścięty pędzel do makijażu, służący do nakładania różu lub bronzera, pozwala na precyzyjną aplikację tych kosmetyków jednym ruchem. 

Pędzel do pudru powinien być duży, okrągły i mieć mięciutkie włosie. Taki pędzel zanurzasz w kosmetyku i delikatnie muskasz, dosłownie omiatasz buzię dookoła. 

Pędzle do makijażu: usta 

Do makijażu ust wystarczy w zasadzie jeden pędzelek: ten o cienkim, prostym włosiu. Pozwoli na precyzyjne konturowanie ust, a także wypełnienie ich kolorem. 

Do malowania ust możesz użyć w zasadzie każdego pędzelka, którym będzie ci się wygodnie nakładać szminkę. Wybieraj włosie o średniej twardości. Zbyt miękkie może powodować "rozlewanie się" kosmetyku, a zbyt twarde będzie tworzyć smugi. 

Zbyt długie włosie będzie się uginać podczas malowania, dlatego lepiej wybierać pędzelek o średniej długości. 

Niezbędne pędzle do makijażu 

Profesjonalne pędzle do makijażu w zestawach dla wizażystek to propozycje o różnych kształtach, twardości i objętości włosia. 

Do użytku prywatnego wystarczyć będzie w zupełności kilka pędzli. To:

 • pędzelek do aplikacji cieni (płaski lub/i okrągły);
 • pędzel do podkładu;
 • pędzel do bronzera i różu;
 • pędzel do pudru. 

Pędzelkiem do aplikacji cieni bez problemu wykonturujesz i wypełnisz również brwi, tym do bronzera/różu - zaaplikujesz puder (i odwrotnie: pędzlem do pudru również nałożysz bronzer czy róż).

Tym samym pędzelkiem, którym nakładasz cienie, dasz radę je również rozblendować. Tym do blendowania - zaaplikujesz cień. 

Co zamiast pędzli do makijażu?

Pędzle do makijażu możesz również zastąpić innymi akcesoriami, jeśli zajdzie taka potrzeba. Minimalistyczne wyposażenie kosmetyczki przyda się na przykład na wyjazd, kiedy ważne jest zabranie jak najmniejszej ilości bagażu. 

Pędzle do podkładu i korektora bez problemu możesz zastąpić gąbeczką (typu Beauty Blender). Przed aplikacją również warto zwilżyć ją wodą i wydusić - kosmetyki nie będą w nią wsiąkać. 

Zamiast pędzelków do nakładania cieni można użyć pacynek. W drogeriach dostępne są specjalne, dwustronne pacynki, które na jednym końcu mają gąbeczkę do aplikacji, a na drugim pędzelek do rozcierania granicy między kolorami. Pędzel do pudru możesz zastąpić zwykłą gąbeczką dołączaną do opakowania przez producenta.