Paznokcie żelowe - co to jest?

Paznokcie żelowe to manicure żelowy robiony bezpośrednio na płytce paznokcia i przedłużany szablonem lub manicure żelowy robiony na tipsie. Ponieważ paznokcie pokrywa się twardym, trwałym żelem lub tipsem, jest to dobre rozwiązanie dla kobiet z kruchymi, łamliwymi paznokciami, które na co dzień muszą rezygnować z długich paznokci i u których manicure zazwyczaj nie utrzymuje się długo. Paznokcie żelowe są bezpieczne, o ile manicure wykona się umiejętnie. 

Paznokcie żelowe – wzory

Paznokcie żelowe dają nam olbrzymie pole do popisu jeśli chodzi o wzory. Ten sposób pozwala nam uzyskać właściwie każdy wybrany efekt – od klasycznych kolorów, przez ombre, po bardzo bardzo modne przezroczystości czy french manicure. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatopić w żelu także ozdobne elementy takie jak kamyczki, diamenciki czy perełki. Modne inspiracje z Instagrama znajdziecie w naszej galerii. Dodatkowo metoda żelowa umożliwia przedłużanie paznokci. Wykorzystujemy do tego żel budujący oraz szablony lub formy do przedłużania paznokci. Oczywiście paznokcie żelowe mogą być także bardzo subtelne, krótkie i minimalistyczne. Dzięki zastosowaniu lakieru żelowego wytrzymają jednak znacznie dłużej niż klasyczny lakier. Możemy je nosić nawet 3-4 tygodnie.

Jaki lakier do paznokci żelowych?

Manicure żelowy ma kilka etapów. Na początku musimy bardzo dokładnie oczyścić płytkę cleanerem. Następnie możemy przejść do nakładania żeli. Należy pamiętać, że każdą warstwę trzeba utwardzać lampą UV. Po przedłużeniu paznokci możemy przejść do ich malowania. Jaki lakier wybrać? Wszystko zależy od waszych preferencji. Możemy połączyć manicure żelowy z hybrydowym i wtedy będziemy cieszyć się kolorem na paznokciach jeszcze dłużej. Od razu po nałożeniu żeli nasze paznokcie są gotowe na hybrydę. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej kolejności nakładania produktów. Najpierw pomaluj płytki bazą, następnie kolorem i dopiero na końcu warstwą nawierzchniową. 
 

Paznokcie żelowe - jak zrobić?

Manicure żelowy to pracochłonne zadanie - zrobienie profesjonalnych paznokci żelowych może zająć nawet kilka godzin. Eksperci zalecają wizytę u profesjonalnej manikiurzystki nie tylko ze względu na naturalny efekt, o jaki łatwiej w salonie manicure, ale i bezpieczeństwo:

Doświadczona stylistka paznokci bez trudu wykona stylizację, która nie będzie się wizualnie różnić od długich, naturalnych paznokci. Znajomość prawidłowej budowy paznokcia przedłużanego jest tu niezbędna. Ponadto do metody żelowej używamy szeregu specjalistycznych produktów, których nie powinnyśmy stosować bez przeszkolenia. Wiedza kosztuje, dlatego w stylizację wykonaną przez profesjonalistkę trzeba zainwestować

- mówi Joanna Lenarczyk, ekspertka marki Realac.

Jeśli już zdecydujesz się na samodzielne zrobienie paznokci żelowych, będziesz potrzebować:

 • pilników o różnej gramaturze, kostki
 • tipsów lub szablonów, kleju do tipsów
 • płynu do przemywania masy
 • primera
 • żelu - jednofazowego (robimy nim 3 warstwy na paznokciu), trzyfazowego (stosujemy 3 rodzaje żeli - pokładowy, budujący, nawierzchniowy/nabłyszczający)
 • lampy UV
 • gilotynki do skracania tipsów
 • pędzelka do nakładania żelu
 • oliwki do skórek
 • płynu do dezynfekcji

Paznokcie żelowe krok po kroku

1. Najpierw zdezynfekuj dłonie, skróć paznokcie i odtłuść płytkę paznokcia. 

2. Na szablon nałóż pierwszą warstwę żelu (nie zalewaj skórek!). Drugą warstwą żelu wymodeluj kształt paznokcia (tzw. krzywą C), trzecia warstwa wykańcza manicure.

3. Każdą warstwę żelu utwardź pod lampą UV (ok. 2-3 minuty).

4. Nałóż oliwkę na skórki.

Tipsy krok po kroku

1. Na paznokieć nałóż tips i przyklej go klejem.

2. Za pomocą gilotynki nadaj tipsowi kształt.

3. Na tipsy nakładaj żel.

Dlaczego paznokcie żelowe odpadają?

Manicure żelowy to czasochłonne i niełatwe zajęcie. Dobrze przygotowane paznokcie powinny się trzymać nawet do pięciu tygodni. Jeśli po paru dniach lub tygodniach paznokcie żelowe odpadają, może to oznaczać kilka rzeczy:

 • niedokładnie zmatowiona płytka paznokcia,
 • niestosowanie primera,
 • nieużywanie cleanera
 • zbyt grube warstwy żelu
 • stosowanie niewłaściwych produktów do paznokci żelowych,
 • zbyt słabe żarówki w lampach UV (za słabe utwardzenie paznokci),
 • zalanie skórek.
   

Paznokcie żelowe - jak zdjąć?

Paznokcie żelowe spiłowuje się pilnikami o różnych gradacjach - żel nie rozpuszcza się w acetonie ani removerze. Zdejmowanie paznokci żelowych to proces, który musi być wykonany umiejętnie, inaczej łatwo o zniszczenie płytki paznokcia.

Paznokcie żelowe - cena

Za zrobienie paznokci żelowym zapłacimy od ok. 100 do 150 zł. Ceny manicure żelowego różnią się w zależności od miasta i salonu, lepiej jednak zapłacić więcej niż ryzykować zniszczeniem paznokci i narażać się na nienaturalny, tandetny efekt.

Paznokcie żelowe czy hybrydowe?

Wybór pomiędzy paznokciami żelowymi a manicure hybrydowym zależy głównie od kondycji twoich paznokci. Żel różni się od hybrydy przede wszystkim strukturą chemiczną - żel jest twardy, a hybryda bardziej miękka i elastyczna. Joanna Lenarczyk, ekspertka marki Realac, doradza manicure żelowy kobietom z osłabionymi paznokciami, a także tym, które borykają się z problemami hormonalnymi:

Hybryda zastępuje lakier do paznokci i nie jest dla wszystkich. Będzie problem, jeżeli masz łamliwe i kruche, rozdwajające się paznokcie. Dodatkowo może kiepsko się trzymać, jeżeli masz problemy hormonalne. Wahania hormonów – ciąża, menopauza, problemy z tarczycą – to wszystko powoduje, że hybryda nie jest dla ciebie. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest żel. Dobrze wykonane paznokcie żelowe nie są szkodliwe, natomiast jest to produkt zdecydowanie do użytku profesjonalnego. 

Wzorki na paznokcie w panterkę - FILM. 

Neonowe wzorki na paznokcie - FILM.

Reverse manicure - FILM.