Kryzys wieku średniego kobiet w Polsce

Paulina Smaszcz od kilku lat bada, jak zmiany polityczne, społeczne i gospodarcze, które dokonały się w ciągu kilku ostatnich dekad, wpłynęły na realne życie Polek w średnim wieku. Jak wynika z rozmowy wideo, którą z Pauliną Smaszcz przeprowadziła Ola Nagel, problem kobiet w połowie biegu życia jest powszechny. Wiele z nich – mimo wyższego wykształcenia, marzeń i aspiracji, nie dostaje szansy na rozwój. Gwiazda na własnej skórze doświadczyła, jak trudny dla kobiety jest czas połowy biegu życia. To właśnie w tym okresie Paulina Smaszcz stracił pracę, rozwiodła się i zaczęła chorować.

- Zajmuję się kobietami w połowie biegu życia, które straciły pracę w czasie transformacji systemowej. Dla tych kobiet jest tylko praca w usługach – Biedronka, dyskonty, kosmetyka. W takim mieście jak Radom nie ma możliwości, by kobiety z wyższym wykształceniem miały wiele ofert pracy i te kobiety zaczynają pracować poniżej swoich kompetencji – tłumaczy Paulina Smaszcz i zauważa, że to wielki błąd systemu a także paradoks, że kobiety w średnim wieku, które odchowały dzieci, ustabilizowały swoje życie i wreszcie mogą poświęcić się samorozwojowi, nie mogą tego zrobić.

- Gdy przychodzi kryzys wieku średniego, pojawia się niezaspokojona potrzeba zmiany. Te kobiety chcą wreszcie zrealizować swoje marzenia zrealizować, tylko nie mają wsparcia, ponieważ wszyscy spychają kobietę w tradycyjne role. Nie zatrudnia się dojrzałych kobiet. – dodaje Paulina Smaszcz, podkreślając, że połowa życia to bardzo trudny czas dla kobiet w Polsce.

ZOBACZ TEŻ:

Paulina Smaszcz: "Nikt w tym kraju nie chce nam pomóc"

- Kobiety zaczynają wpadać w refleksyjność rozedrganą. Chcę coś zrobić, mam energię, ale nie mam możliwości. Nikt w tym kraju nie chce nam pomóc – mówi dalej Paulina Smaszcz, która na własnej skórze doświadczyła, czym jest utrata w pracy w średnim wieku.

Więcej o kryzysie wieku średniego Polek i tym, jak zawalczyć o siebie, a także o nowej motywacyjnej książce Pauliny Smaszcz "Bądź Kobietą Petardą" dowiesz się z rozmowy wideo. Zapraszamy!

PRZECZYTAJ TAKŻE: