Rok 2020 był trudny pod każdym względem. W pewnej chwili, nagle znaleźliśmy się w rzeczywistości, która wywróciła do góry nogami nie tylko życie towarzyskie i zawodowe, ale także nasze osobiste chwile przeżywania żywej sztuki. Ze względu na pandemię koronawirusa odwołano wszystkie imprezy kulturalne, zamknięto kina, zamknięto teatry… Namiastek kultury zatrzymaliśmy jedynie w nagraniach internetowych, którymi zaszczycali nas co poniektórzy artyści. Ale, jak podkreślają sami organizatorzy Paszportów Polityki, artystyczny zastój nie wykluczył ogromu sukcesów tej branży – choć dał w kość, nie można temu zaprzeczyć. Komu udało się zdobyć nagrodę jednej z najważniejszych gali w historii polskiej kultury?

Nagrody Paszportów Polityki 2020, jak co roku, rozdano w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka popularna, muzyka poważna i kultura cyfrowa. Tradycyjnie przyznano także nagrodę Kreatora Kultury, którą jak do tej pory udało się zdobyć Andrzejowi Wajdzie, Krzysztofowi i Elżbiecie Pendereckim oraz Oldze Tokarczuk. Tegoroczna sytuacja wymagała jednak wprowadzenia jeszcze jednej, niezwykle ważnej kategorii – Kultura Zdalna, która należała do Artura Liebharta, dyrektora Millennium Docs Against Gravity.

Zobacz też: Radek Rak: "Kim trzeba być, żeby gnoić małe dzieci". Laureat Nagrody Nike tym razem pisze o przemocy i molestowaniu w szkołach

Paszporty Polityki 2020 – lista laureatów

We wtorek 26 stycznia poznaliśmy tegorocznych laureatów nagrody Paszportów Polityki. Wśród nich znalazło się wiele gorących nazwisk. W kategorii film zwyciężył Piotr Domalewski, reżyser produkcji „Jak najdalej stąd”.  Jak mówi samo jury, nagroda nie została wręczona bezpodstawnie:

Za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji.

Zobacz też: OSCARY 2021 NOMINACJE: Polska ma szansę na znalezienie się na tzw. krótkiej liście tytułów

 

W kategorii teatru triumfowała Justyna Sobczyk, a nagroda w kategorii literatury powędrowała do Miry Marcinów, która zachwyciła jury powieścią „Bezmatek”.

Zobacz także:

Za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego – tłumaczyło jury.

 

Dziedzina sztuk wizualnych należała do Małgorzaty Mirgi- Tas, a kulturą cyfrową rządziło w tym roku studio Diffrent Tales, kreatorzy gry Werewolf: The Apocalypse – Heart of the Forest. Nagrody w kategoriach muzycznych powędrowały do Ani Karpowicz (muzyka poważna) i zespołu Siksa (muzyka popularna). Paszport Polityki – Kreator Kultury odebrali Bożena i Lech Janerkowie.

Za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności, snutą przez dekady w zespole Klaus Mitffoch, a później na autorskich płytach. Opowieść, której nie dogonił "lukratywny wieprz" i w której "wszystko było dobrze i wszystko w sam raz" – także dzięki temu, że snuta była przez dwoje muzyków będących dla siebie oparciem uzasadniało jury.

 

 

Zobacz też: Nie żyje Papcio Chmiel. Henryk Jerzy Chmielewski był twórcą kultowego komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”

Paszporty Polityki 2020 – Grażyna Torbicka olśniła fanów

Galę Paszportów Polityki jak co roku poprowadziła niezastąpiona Grażyna Torbicka. Trzeba przyznać, że klasyka czerni jest zawsze na topie - kreacja prowadzącej zachwyciła fanów. „Mała czarna” z delikatnymi, bufiastymi rękawami prezentowała się przepięknie, a złote dodatki dopełniły całość idealnej kreacji. Klasyka przemawiała przez nią w każdej kwestii – także fryzury. Grube, lekko podniesione fale sprawiły, że Grażyna Torbicka wyglądała jak prawdziwa gwiazda Hollywood. Całość prezentowała się naprawdę zjawiskowo!

Photo: Grażyna Torbicka podczas prowadzenia gali Paszportów Polityki 2020 / Facebook

Jak widzimy, sztuka sztuce nierówna – zaczynając od sztuki filmowej, kończąc na sztuce dobrego stylu. Tak czy owak, wszystkim laureatom i nominowanym serdecznie gratulujemy. Ten rok był dla nich prawdziwym, kulturowym wyzwaniem.

Zobacz też: Grażyna Torbicka zdradziła sekret swojego wyglądu: "Od lat stosuję te same kremy, nigdy nie byłam na siłowni"