Papież Franciszek mianował zakonnicę podsekretarzem synodu biskupów

Papież Franciszek podjął decyzję, na mocy której nowym podsekretarzem, czy może raczej podsekretarką, synodu biskupów zostanie francuska zakonnica Nathalie Becquart. Kobieta ma 52 lata, co oznacza, że jest dość młoda jak na zajmowane przez siebie stanowisko i watykańskie standardy. Należy do zakonu ksawerianek, czyli sióstr misjonarek bezhabitowych. Nathalie od dawna aktywnie uczestniczy w życiu Kościoła. Pięć lat temu wzięła udział w przygotowaniach synodu poświęconego młodzieży. We Francji była zaś dyrektorką krajowej Służby ds. Ewangelizacji młodych i powołań Konferencji Episkopatu. Papież Franciszek docenił jej kompetencje i umiejętności, czyniąc ją pierwszą kobietą na tak wysokim stanowisku. Osoby komentujące decyzję głowy kościoła są zgodne co do tego, że to historyczny moment.

Synod biskupów to istniejąca od połowy lat 60. instytucja doradcza, którą tworzą biskupi ze wszystkich stron świata. Choć od kilku lat rola kobiet w Kościele katolickim rośnie, to powierzenie Nathalie Becquart roli podsekretarza w tak ważnej instytucji jest wydarzeniem przełomowym. Czy tą decyzją papież chce wprowadzić równouprawnienie do jednej z najbardziej patriarchalnych struktur świata?

ZOBACZ TEŻ: Papież Franciszek zaapelował: "musimy zrobić więcej dla godności każdej kobiety". Czy mówił o Polsce?

Papież Franciszek wprowadza równouprawnienie w KK?

Jest to z pewnością najgłośniejsza, choć nie jedyna, prokobieca decyzja papieża Franciszka. Dzień przed powierzeniem Nathalie Becquart funkcji podsekretarza powołał on na stanowisko promotora sprawiedliwości w Watykańskim Sądzie Apelacyjnym pierwszą w historii kobietę. Jest nią pochodząca z Włoch sędzia, Catia Summaria.

Równie głośna była decyzja papieża o zmianie paragrafu pierwszego kanonu 230 kodeksu prawa kanonicznego dotyczącego dostępu do służby słowa i ołtarza. Papież postanowił udzielić go kobietom, dając im tym samym prawo do posługi liturgicznej. Od tej pory hierarcha kościelny odmawiający kobiecie możliwości służby przy ołtarzu nie będzie mógł zasłonić się prawem kanonicznym. Co sądzicie o decyzjach papieża Franciszka? Czy uważacie, że mają one przełomowy potencjał, czy jeszcze wiele jest do zrobienia?

ZOBACZ TEŻ: Papież Franciszek poparł związki LGBT. O jego słowach mówią wszyscy! Czy polski episkopat jest równie entuzjastyczny?