Pamiętniki Woody'ego Allena wzbudzają kontrowersje

 "Apropos of Nothing" - tak zatytułowane są pamiętniki Woody'ego Allena, które pojawią się na rynku w kwietniu. Publikacja już od dawna wzbudza kontrowersje i wcześniej żadne wydawnictwo nie chciało się podjąć ich wydania.

Pamiętniki mają być "wyczerpującym sprawozdaniem z życia reżysera, zarówno prywatnego, jak i zawodowego, które opisują jego pracę w filmie, teatrze, nocnych klubach oraz w prasie" - zapowiada firma Grand Central Publishing należąca do wydawnictwa Hachette, która zdecydowała się wydać pamiętniki.

Córka i syn Woody'ego Allena oburzeni wydaniem pamiętników

Dylan Farrow - adoptowana córka reżysera i Mii Farrow nie kryje rozczarowania decyzją o wydaniu książki.

Wydanie przez Hachette pamiętników Woody’ego Allena jest dla mnie głęboko niepokojące. Stanowi też całkowitą zdradę mojego brata, który za pośrednictwem wydawnictwa Hachette oddał głos niezliczonej liczbie ofiar seksualnego napastowania dokonanego przez będących u władzy mężczyzn. – czytamy w oświadczeniu Dylan Farrow.

W ubiegłym roku wydawnictwo Hachette opublikowało książkę Ronana Farrowa (syna Allena) zatytułowaną "Catch and Kill", w której autor opisał problemy, na jakie napotkał chcąc zebrać materiały do książki i opisać skandale seksualne z udziałem między innymi Harve'a Weinsteina czy Woody'ego Allena. Warto wspomnieć, że w 2017 roku Ronan Farrow otrzymał Nagrodę Pulitzera za reportaże dla "New Yorkera" na temat sprawy Weinsteina.

"Byłem bardzo zawiedziony, dowiadując się za pośrednictwem prasy, że moje wydawnictwo Hachette podjęło decyzję o nabyciu praw do pamiętników Woody'ego Allena, choć inne wydawnictwa odmówiły ich publikacji. Trzymając to w tajemnicy przede mną i moimi współpracownikami, z którymi pracowaliśmy nad książką "Catch and Kill". Opisaliśmy w niej, jak będący u władzy mężczyźni, tacy jak Woody Allen, unikają odpowiedzialności za napastowanie seksualne" – napisał w oświadczeniu Ronan Farrow. 

Dylan Farrow oskarża ojca o molestowanie seksualne

Dylan Farrow niejednokrotnie w wywiadach oskarżała Woody'ego Allena o molestowanie seksualne. W wywiadzie telewizyjnym dla CBS tak opowiadała o wydarzeniach sprzed lat:

Powiedział mi, żebym położyła się na brzuchu i bawiła się zestawem kolejki mojego brata. Usiadł między mną a drzwiami. Gdy bawiłam się kolejką, zostałam zaatakowana - wyznała Farrow.

Dylan Farrow, wówczas siedmioletnia dziewczynka przyznała się matce do tego co się stało, a ta zaprowadziła córkę do lekarza. Chociaż Farrow czuła się zawstydzona całą sytuacją, to opowiedziała lekarzowi o wszystkim. Mia Farrow uwierzyła córce i to właśnie ona namówiła ją do wyjawienia prawdy.

Woody Allen nie przyznał się do winy i w specjalnym oświadczeniu napisał, że są to pomówienia. Dylan Farrow nie dawała za wygraną i 2 lutego 2014 roku w liście otwartym opisała całą sytuację. Było to przy okazji odbierania Złotego Globu przez reżysera.