Dzieci wracają do żłobków i przedszkoli od 19 kwietnia

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej (14 kwietnia) poinformował o przedłużeniu dotychczasowych obostrzeń do 25 kwietnia z jednym ważnym wyjątkiem.

W poniedziałek, 19 kwietnia zostaną otwarte żłobki i przedszkola, których działalność została ograniczona od 27 marca. Wyjątkiem było sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych, m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej.

Adam Niedzielski dodatkowo poinformował o możliwości organizowania zajęć sportowych na świeżym powietrzu.

Kiedy dzieci klas 1-3 wrócą do szkół?

Minister Zdrowia na pytanie jednego z dziennikarzy, kiedy dzieci klas 1-3 wrócą do szkół, odpowiedział, że w luzowaniu obostrzeń rząd posługuje się trzema kryteriami. Po pierwsze - dzienna liczba nowych przypadków, po drugie - obłożenie łóżek szpitalnych i respiratorów, a także poziom wyszczepienia osób w wieku powyżej 60. roku życia. W tym momencie jest to około 40 proc. populacji.

Jeżeli chodzi o przywracanie klas 1-3, to najważniejszym parametrem pod tym względem będzie kwestia liczby dziennych zachorowań, około 30 na 100 tys., ale też oczywiście uwzględniając pozostałe dwa parametry związane z obłożeniem łóżek i poziomem wyszczepienia - podkreślił Niedzielski.

Jakie obostrzenia zostaną przedłużone do 25 kwietnia?

Szef MZ poinformował o przedłużeniu dotychczasowych obostrzeń związanych z handlem i usługami do 25 kwietnia, a także przedłużeniu zamkniętych hoteli do 3 maja - termin związany jest oczywiście z wyjazdami na Majówkę. Wyjątkiem są oczywiście hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych.

Do 25 kwietnia nadal pozostanie zawieszona działalność:

- centrów i galerii handlowych powyżej 2 tys. m2, z wyjątkiem znajdujących się w nich m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni,

- wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m2, 

- stacjonarna restauracji, możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie,

- teatrów, muzeów, galerii sztuki,

- kin,

- salonów fryzjerskich, urody i kosmetycznych,

- basenów (z wyjątkiem tych wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej),

- saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn,

- klubów fitness i siłowni,

- stoków narciarskich.