Ostre przedmioty: nowy serial kryminalny HBO z Amy Adams

Na tę produkcję czekały tysiące widzów. „Ostre przedmioty” to nowy serial kryminalny twórcy przebojowych „Wielkich kłamstewek” z błyskotliwymi rolami Nicole Kidman i Reese Witherspoon. Jednak tym razem Jean-Marc Vallée zabiera nas w zupełnie inny świat niż ten, do którego przywykliśmy w pełnym malowniczych widoków i humoru Monterey. Fabuła „Ostrych przedmiotów” jest gęsta i mroczna, jak w „True Detective” Cary’ego Fukunagi, a postać głównej bohaterki skomplikowana i naznaczona ogromną traumą. Nowy serial HBO jest oparty na debiutanckiej powieści Gillian Flynn – autorki bestsellerowej „Zaginionej dziewczyny”. Podobnie jak przy ekranizacji tej powieści, tym razem Flynn również została współautorką scenariusza.

Ostre przedmioty: o czym jest nowy serial HBO?

Nowy serial HBO to historia dziennikarki śledczej Camille Preaker (w tej roli genialna Amy Adams), która powraca do swojego rodzinnego miasta, by przeprowadzić dziennikarskie dochodzenie i napisać artykuł o zaginięciu dwóch młodych dziewczyn. Wind Gap w stanie Missouri to małe, prowincjonalne miasteczko z wyjątkowo konserwatywną społecznością, odizolowaną od reszty świata. Ale to nie dlatego powrót do miasteczka jest dla dziennikarki koszmarem. Gdy Camille odwiedza miejsca, w których kiedyś mieszkała, powracają bolesne wspomnienia, z których dowiadujemy się jak trudną i traumatyczną przeszłość zostawiła za sobą wyrywając się z Wind Gap.

„Ostre przedmioty” to jednak nie tylko duszna opowieść o zbrodni i próba rozwikłania zagadki kryminalnej. Tło, w którym rozgrywa się akcja jest świetnym pretekstem do stworzenia portretu psychologicznego głównej bohaterki. Choć Camille Preaker przeszła piekło, niełatwo jej współczuć. Dziennikarka jest skupiona na sobie, wycofana i mało empatyczna, a do tego walczy z uzależnieniem od alkoholu. Kluczem do rozwiązania jej problemów jest zaś bolesna i niezwykle trudna relacja z matką (w tej roli Patricia Clarkson).

Ostre przedmioty: twórcy serialu

"Ostre przedmioty" to opowieść, która doskonale wpisuje się w klimat mrocznych, ciężkich thrillerów, z jakich zasłynęło HBO. Jest tu duszny klimat prowincji, tak jak w "Wielkich kłamstewkach" czy "True Detective", a także powrót do traumatycznych wspomnień z przeszłości głównej bohaterki. Apetyt na dobrze skrojony thriller psychologiczny dodatkowo podkręcają stojące za produkcją nazwiska. Nowy serial HBO reżyseruje Jean-Marc Vallee, który ma na swoim koncie między innymi genialne "Wielkie kłamstewka", w których udowodnił, że potrafi opowiadać o kobietach. Ale nie tylko on. "Ostre przedmioty" są oparte na debiutanckiej powieści Gillian Flynn (autorki "Zaginionej dziewczyny"), która jest znana ze swych podróży w mroczne czeluście ludzkiej psychiki i opowieści o kobietach skrzywdzonych. Twórczynią serialu jest Marti Noxon, która ma swoim koncie m.in. współpracę przy serialu "Mad Men"

Ostre przedmioty: obsada

W główną rolę dziennikarki Camille Preaker wcieliła się Amy Adams, znana z takich produkcji jak "Ona", "American Hustle" czy "Nowy początek". Matkę Camille, Adorę Crellin brawurowo zagrała Patricia Clarkson. W "Ostrych przedmiotach" zobaczymy też Elizabeth Perkins (jako Jackie), Medison Davenport (Meredith), Chrisa Messinę (Detektyw Richard Willis), Matta Cravena (Komendant Vickery), Taylora Johna Smith (John Keene) i Elizę Scanlen (Amma). Pierwszy odcinek miał premierę 9 lipca. Nowe odcinki można oglądać w poniedziałki o 20:10 w HBO i HBO GO, a powtórki w środę o 22.10 w HBO.