Polak nominowany do Oscara

W tym roku z powodu panującej pandemii zdecydowano się na wiele zmian dotyczących organizacji gali. Przedłużono czas premier filmów chcących ubiegać się o statuetkę, zwiększono liczbę produkcji znajdujących się na tzw. krótkiej liście, a nawet zmieniono datę samej ceremonii na 26 kwietnia. Nominacje do najważniejszych nagród filmowych ogłosili dzisiaj Priyanka Chopra i jej mąż Nick Jonas.

Chociaż nominacji nie otrzymali Agnieszka Holland za „Szarlatana”, ani Mariusz Wilczyński za animację „Zabij to i wyjedź z tego świata”, to Polacy i tak mają powody do dumy. Operator filmowy Dariusz Wolski został nominowany do Oscara za zdjęcia do „Nowiny dla świata”.

Film w reżyserii Paula Grengrassa to ekranizacja powieści Paulette Jiles pod tym samym tytułem. Opowiada o wędrującym z miasta do miasta weteranie wojny secesyjnej, który wyruszył w niebezpieczną podróż przez Teksas, żeby doprowadzić sierotę do nowej rodziny. W głównego bohatera wcielił się wielokrotnie nagradzany Tom Hanks. Oprócz „Nowin dla świata”, inną nominacją z polskim akcentem jest współfinansowana przez PISF film „Aida” w reżyserii Jasmila Žbanića. To koprodukcja ośmiu państw m.in. Austrii, Francji, Holandii i Niemiec. 

Kim jest Dariusz Wolski?

Dariusz Wolski urodził się w 1956 roku w Warszawie. Jest cenionym operatorem filmowym mieszkającym i pracującym obecnie w Los Angeles. Szkolił się w łódzkiej szkole filmowej, jednak nigdy jej nie ukończył. Przybył do Nowego Jorku w 1979 r. i tam pracował przy niskobudżetowych niezależnych produkcjach. Przełom w jego karierze nastąpił, kiedy musiał zastąpić innego operatora przy filmie „Heart”. Wolski przeniósł się potem do Los Angeles, gdzie współpracował z m.in. z Davidem Fincherem. Na swoim koncie ma również ponad 100 teledysków, w tym dla takich gwiazd jak David Bowie, Elton John, czy Sting.

Dla Wolskiego „Nowiny dla świata” są pierwszą nominacją do Nagrody Akademii Filmowej, chociaż operator pracował wcześniej przy takich produkcjach jak „Piraci z Karaibów”, „Marsjanin”, czy głośnym „House of Gucci”, w którym główną rolę zagra Lady Gaga.

"Nowiny ze świata" - gdzie obejrzeć film?

Film "Nowiny ze świata" możecie aktualnie obejrzeć na platformie Netflix. Film dostępny jest na Netflixie od 21 lutego. Jeśli jeszcze go nie widzieliście, to warto nadgonić. Tymczasem pokazujemy wam zwiastun "Nowin ze świata", do którego zdjęcia zrobił Dariusz Wolski, nominowany do Oscara. Trzymamy kciuki za nagrodę dla Polaka.

 

Zobacz także: