Kim jest Eimear Noone pierwsza kobieta dyrygentka w czasie gali Oscary 2020? 

Pochodząca z Irlandii Eimear Noone zostanie pierwszą kobietą, która poprowadzi orkiestrę w trakcie oscarowej gali. Tym samym zapisze się na kartach historii rozdania najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Noone w wywiadzie dla "Variety" przyznała, że "musiałaby być pusta i martwa w środku jeśli nie denerwowałaby się przed tak ważnym koncertem", ale chciałaby także, aby jej występ zainspirował pokolenie małych dziewczynek z całego świata, aby podążały za swoimi marzeniami. 

"Bycie pierwszą kobiecą dyrygentką multinstrumentalnej orkiestry podczas Oskarów 2020 jest dla mnie zaszczytem. Wiem, że małe dziewczynki z całego świata zobaczą ten występ i mam nadzieję, że wtedy pomyślą sobie - ja też mogę to zrobić.", mówi Irlandka, która sama jest synka, Eliama. 

Dla Eimear przełamywanie barier w różnicach płci nie jest pierwszyzną, choć środowisko dyrygentury jest zdominowane przez mężczyzn. Zasłynęła bowiem z bycia pierwszą kobietą, która przewodziła orkiestrze w Narodowej Filharmonii w Dublinie, mała wtedy zaledwie 22 lata. Skomponowała też muzykę do gier wideo „World of Warcraft” i „The Legend of Zelda”. Noone dyrygowała również orkiestrami z Filadelfii, Królewskiej Orkiestrze z Londynu, orkiestrze z Filharmonii w Sydney i Dallas.

Eimear urodziła się w Kilconnell, a aktualnie swój dczas dzieli między rodzinną Irlandią a Malibu w Kalifornii, gdzie mieszka ze swoim nominowanym do Emmy mężem, Cragiem Stuartem Garfinkle, który także jest kompozytorem muzyki filmowej.

Po raz pierwszy rodzice pierwszej dyrygentki oscarowej gali zauważyli u niej talent we wczesnym dzieciństwie, kiedy odkryli u małej Eimear słuch absolutny. Od tego czasu codziennie ćwiczyła grę na instrumencie, ucząc się na głównych muzycznych motywach z telewizyjnych programów.

Wiele osób mówiło jej, że nie ma szans na to, aby jako kobieta została dyrygentką w mocno zmaskulinizowanym środowisku.

„Pamiętam jednego z dyrygentów, którego oglądałam w telewizji, kiedy dorastałam. Podczas pierwszego spotkania powiedział do mnie: co chcesz zrobić ze swoim muzycznym dyplomem z dyrygentury? Najpoważniejszym problemem są trzy rzeczy - jesteś młoda, pochodzisz z Irlandii i fakt, iż jesteś kobietą.”, wspomina Noone.

„Chciałam wtedy opdowiedzieć – ja ci jeszcze pokażę, ale tak naprawdę pomyślalam, być może on ma rację, w końcu jest doświadczonym muzykiem”., mówiła w wywiadzie.

Teraz przed nią kolejny przełomowy krok. Oscary 2020 będą miały najlepszą kobiecą muzyczną oprawę w historii.

Kiedy gala Oscary 2020 i gdzie oglądać Oscary na żywo? 

Rozdanie Oscarów 2020 będzie miała miejsce w nocy z 9 na 10 lutego 2020. Od kilku lat transmisję z ogłoszenia nominacji do Oscarów można na żywo oglądać na oficjalnym kanale Oscarów na YouTubie. Oraz na żywo w Canal Plus. 

Oscary 2020 nominacje - najbardziej obiecujące filmy gali oskarowej

Oczywiście największe emocje wzbudza zawsze nagroda dla najlepszego filmu. Rok temu został nim Green Book. W tym roku największe szanse na wygranie mają:

 • Pewnego razu w Hollywood
 • Ad Astra
 • 1917
 • The Farewell
 • Joker
 • Małe kobietki
 • Irishman
 • A Beautiful Day in the Neighborhood

Z kolei nagrodę za najlepszego aktora lub aktorkę mogą zdobyć takie sławy jak:

 • Leonardo DiCaprio (Pewnego razu w Hollywood)
 • Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood)
 • Antonio Banderas (Ból i blask)
 • Adam Driver (Historia małżeńska)
 • Margot Robbie (Pewnego razu w Hollywood)
 • Meryl Streep (The Laundromat)
 • Renee Zellweger (Judy)

Oscary 2020 obejrzymy na żywo tylko w CANAL+. W nocy z 9 na 10 lutego stacja będzie transmitować zarówno wydarzenia z czerwonego dywanu, jak i ceremonię wręczenia statuetek. W tym roku szanse na Oscara ma polski film „Boże Ciało", produkcja Aurum Film w koprodukcji z Canal+.