Odpowiedź na to pytanie zapewne jest bowiem złożona. Z pewnością zaistniał pewien fenomen, nad którym należy się zastanowić... A najlepiej – sami sięgnijcie do książki autorstwa Marka Michalaka „Opowieści o tym, co w życiu ważne” oraz do jej kontynuacji „Opowieści o tym, co daje moc”. 

Mów dziecku, że jest dobre 

Autor przemierza po Polsce tysiące kilometrów, by spotkać się z fanami swojej książki. A może po prostu ze swoimi fanami, którzy znają go nie tylko jako autora wzruszających, zabawnych i świetnie napisanych opowiadań, ale przede wszystkim obrońcę praw dziecka, byłego rzecznika ich praw? Jak można się zorientować z fanpage’a „Opowieści o tym, co w życiu ważne” – fanów jest wielu. Autor dokonuje niezwykłych czasowo-przestrzennych cudów, by pojawić się wszędzie tam, dokąd jest zapraszany – w szkołach, przedszkolach, bibliotekach, na radach pedagogicznych, konferencjach pedagogicznych, sympozjach. I nie są to zwykłe autorskie spotkania z prezentacją książki i postaci autora. To przede wszystkim spotkanie człowieka z człowiekiem, rozmowa o wartościach, o tym, co w życiu młodego człowieka, dziecka ważne, do czego ma prawo. 

Jak pisać o tym, co ważne, żeby tego nie spłycić? 

To trudna sprawa – pisanie dla dzieci o uniwersalnych, humanistycznych wartościach. Wybitna badaczka dzieciństwa, praw dziecka, życia i dzieł Korczaka – prof. Barbara Smolińska-Theiss – twierdzi, że udaje się to tylko wyjątkowym znawcom i badaczom dzieciństwa. Do tego grona zalicza autora „Opowieści o tym, co w życiu ważne” i „Opowieści o tym, co daje moc”. Te książki to zbiór opowiadań, a zarazem wyjątkowy dialog rodzeństwa – Julka i Miłosz opowiadają o swoich codziennych doświadczeniach rodzinnych, szkolnych, koleżeńskich. Czasami się sprzeczają, czasami sobie pomagają, dzielą się rożnymi spostrzeżeniami, z uwagą wsłuchują się w niektóre opowieści dorosłych, zadają pytania, snują refleksje. Tłumaczą trudne słowa: miłość, tolerancja, własne zdanie, szacunek, wolność, empatia, odwaga, nadzieja, przyjaźń, wdzięczność, współczucie, nauka i wiedza, życzliwość, akceptacja, godność, pokój, odpoczynek, poczucie humoru, patriotyzm i inne. Te pojęcia wyprowadzają z konkretnych sytuacji, dokumentują je różnymi zdarzeniami i co najważniejsze – własnymi refleksjami. Jak formułuje to prof. Smolińska-Theiss, „w takim znaczeniu jest to książka o dzieciach dla dzieci i jednocześnie jest to rozprawka filozoficzna o dziecięcym filozofowaniu adresowana do dzieci i dorosłych”. 

Po prostu urokliwe, mądre, przynoszące nadzieję i wiarę w człowieka 

„Opowieści o tym, co w życiu ważne” i „Opowieści o tym, co daje moc” Marka Michalaka to urokliwe i mądre książki dla dzieci i dorosłych, lektura dla wszystkich, którzy widzą świat nie tylko w perspektywie faktów i zdarzeń, ale także wartości, norm i ustawicznych pytań. 

To pretekst do rozpoczęcia rozmowy z dzieckiem o tym, co najważniejsze, podstawowe, kluczowe – o świecie wartości. To także gotowy materiał nie tylko na lekcje polskiego czy godziny wychowawcze. Odpowiednia obszerność jednego opowiadania doskonale wpisuje się w długość tzw. jednostki lekcyjnej – razem z dyskusją na proponowany w opowiadaniu temat. 

Marek Michalak na pytanie: „Jak napisać bestseller?” odpowiada: - „Gdybym wiedział, napisałbym drugi”. Czy „Opowieści o tym, co daje moc” okażą się kolejnym bestsellerem tego autora dowiemy się już niebawem. 

Marek Michalak, „Opowieści o tym, co w życiu ważne”, Wydawnictwo IBIS 2022 

Zobacz także:

Marek Michalak, „Opowieści o tym, co daje moc” Wydawnictwo IBIS 2023 

 

Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka (2008–218), dr pedagogiki, nauczyciel akademicki, działacz społeczny (przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusz Korczaka, dyrektor Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu), znawca i kontynuator korczakowskiej tradycji dialogu z dzieckiem, Kawaler Orderu Uśmiechu, tata Julki i Miłosza – bohaterów swoich książek dla dzieci